Týna a Bzuk – Případ splašenýho slizu – Liam O´Donnell

Autor: Liam O´Donnell
Ilustrace: Mike Deas
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 152

„Nad celou přelidněnou místností se vzadu na vyvýšené plošině tyčil velký stůl. A za ním seděla obrovská růžová chobotnice. Ze zavalitého trupu ji rašila tlustá chapadla, z nichž každé pracovalo na jiném úkolu. Dvě ukládala tlusté hnědé složky do promáčknuté kartotéky. Další dvě rychle bušila do počítačové klávesnice. Páté chapadlo drželo strážnici u ucha telefon. Jiná dvě chapadla sypala cukr do kouřícího hrnku s něčím, co vypadalo jako nutně potřebný čaj.“

Seznam se s trollí kutilkou TÝNOU a jejím kámošem detektivem BZUKEM. Mimochodem, Bzuk je goblin a má rád čoko-slimákové sušenky. Týna s Bzukem jsou nejlepší vyšetřovatelé na základce Štěrkokydy. Čeká je jejich největší vyšetřování, protože ze školy utekly čistící slizy. Všechny drápy, ocasy a stopy ukazují na pana Pařeza, místního údržbáře. Případ ale sahá mnohem dál, až do hlubin Lavinové hory. Týna a Bzuk jsou ovšem rozhodnutí pana Pařeza za každou cenu očistit!

Týna a Bzuk – Případ splašenýho slizu je prvním dílem nové série o dvou zvláštních tvorech, kteří řeší spoustu zapeklitých případů.
Trollí holka Týna, kutilka každým coulem a goblin Bzuk, který dává na své instinkty a nerozumí si s domácími úkoly z matematiky.

Čtení této knihy bude bavit jak kluky, tak holky. Ideálně od osmi, devíti let, protože textu je tam více, a řeší se detektivní záhada, takže už musí děti vnímat, co čtou.
Líbily se mi ilustrace, které jsou vedeny jako komiks, s bublinami textu a krásně přibližují určitou část děje, které se týkají.

Další věc, která bude pro malé čtenáře zajímavá, tak je fakt, že zde nevystupují žádní lidé, ale jen různé zvláštní bytosti. Od draků, goblinů, přes zlobry, chobotnice až po gremliny.
Týna s Bzukem řeší svůj první velký případ, kdy město napadne sliz a jejich školník ze ZŠ Štěrkokydy je za porušení předpisů a vypuštění slizu uvězněn. Jenže on to být nemohl, protože pan Pařez má sliz jako své miláčky a ne na to, aby ničil město.
Týně s Bzukem je jasné, že jedině oni dva tomu všemu dokážou přijít na kloub a proto se pouštějí do obrovského pátrání po pravém pachateli…

„Mrknul jsem přes rameno. Vůz byl blízko. Byla to velká, špinavá hromada šrotu prskající čmoud. Nakoukl jsem čelním sklem dovnitř. Na místě řidiče seděl zarostlý zlobr. A civěl na nás.“

Týna a Bzuk – Případ splašenýho slizu je vtipné, akční, napínavé čtení, které potěší všechny čtenáře, jež chtějí číst „knihy pro větší“. Není to žádná pohádka, ale pravá detektivka, která všechny seznámí s tím, jak to u nich ve městě vypadá, kdo je kdo a co musí hlavní hrdinové všechno podstoupit, aby zase nastolili jakž takž nějaký pořádek.

Pokud máte doma malého vyšetřovala, nebo někoho, kdo se mezi gobliny, zlobry a trolly cítí ve svém živlu, poohlédněte se po této knize.
Již vyšel druhý případ Týny a Bzuka – Případ ujetejch robotů, který vás velmi brzy přiblížím a rovnou můžete mít dárky dva. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Týna a Bzuk – Případ splašenýho slizu můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *