Ukradený pejsek – Barbara O´Connorová

Autor: Barbara O´Connorová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 184

„Dům smrděl zatuchlinou a plísní. Podlaha byla plná listí a žaludů. V obývacím pokoji stála pod zabedněným oknem ošuntělá pohovka. Polstrování měla místy vykousané od myší nebo krys. V rohu místnosti byly navršené hromádky zažloutlých novin. Na rezavém sporáku trůnily dvě prázdné plechovky od vepřového s fazolemi.
Následovala jsem mámu do kuchyně. Podlaha pokrytá popraskaným linoleem se lepila k botám a všelijak vrzala. Nakrčila jsem nos a nakoukla do dřezu. V tmavě hnědé loužičce vody se válely větvičky a listí, které sem napadaly dírou ve stropě. Otočila jsem kohoutkem, ale voda netekla. Ani kapka. V rohu kuchyně stál rozviklaný stůl plný prázdných plechovek od limonády a lahví od piva. Pod stolem se na podlaze válela spousta cigaretových špačků.“

Dojemný příběh o tom, že někdy je potřeba změnit své plány kvůli ostatním.
Žofie má dokonalý plán, jak získat pejska a pomoci tak rodině. Všechno ale dopadne úplně jinak. Willy je totiž ten nejúžasnější pes a jeho panička ho má moc ráda. Na Žofii s bráškou tedy čeká hodně těžké rozhodování…

Ukradený pejsek je druhou knihou autorky, na její prvotinu s názvem Splněné přání jste si mohli recenzi u mě přečíst přibližně před měsícem. A i tentokráte budu ráda doporučovat ke čtení, protože se jedná o dojemný, velmi milý a pro mladší čtenáře i svým způsobem poučný příběh? Proč? Tak čtěte dále. 🙂

Žofka se svým bratrem Tobym a mamkou žijí v autě. Opustil je otec a nemají na nájem, takže jsou nuceni přežívat jak se dá. Dva dny stojí na jednom místě a poté se přesunou na jiné místo, jen proto, aby je policisté nenaháněli.
Jednoho dne Žofka zahlédne leták, na kterém je ztracený pejsek a je u toho vypsána odměna za jeho nalezení a v tu chvíli dostane nápad, jak přijít k penězům, jak pomoct mamince, sobě a bráchovi, aby mohli zase důstojně bydlet a mít na nájem.
Rozhodne se ukrást psa a pak ho vrátit za odměnu, kterou jeho majitelé vypíšou. Jenže vyvstává otázka, kde se takový Ukradený pejsek nachází? Jak ho získat? Jak ho vybrat, aby na něj majitelé opravdu vypsali odměnu?

„Zavřela jsem zápisník a schovala ho zpátky pod oblečení v pytli. A když se ve mně začalo ozývat špatné svědomí, že to, co se chystám udělat, není správné, schovala jsem ho taky.
Nedalo se nic dělat. Já prostě opravdu, ale opravdu musím ukrást toho psa.“

Nejdříve se vrhnu na to, co jsem myslela úplně v prvním odstavci tím, že se děti můžou něčemu naučit. Konkrétně jde o to, že autorka tohoto příběhu pomalu, opatrně připravuje děti na to, že ne všechno je růžové, že se můžou objevit opravdové problémy, které můžou mít jak jejich vrstevníci, tak i dospělí a třeba to nemusí být ani jejich chyba.
Ukradený pejsek tím, že se zaobírá získáním peněz, aby rodina mohla bydlet důstojně v bytečku, spadá právě do této kategorie.

A v neposlední řadě chci napsat, že Ukradený pejsek je jemný příběh, který bude bavit jak kluky, tak holky. Věřím, že autorka si spoustu čtenářů získala už prvním příběhem a tímto si jen utvrdí svou pozici v dětské knihovně.
Ideální pro čtenáře od 10 let, ale předčítat ji můžete i mladším dětem. Kapitoly jsou tak akorát dlouhé a výhodou všeho je, že autorka vše píše jednoduše a srozumitelně. Takže se rozhodně nebojte koupit tuto knihu, věřím, že budete spokojeni. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Ukradený pejsek můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *