Ulejváci – Kate Weinbergová

Autor: Kate Weinbergová
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 312

„Koho,“ zeptá se náhle provokativně, „bychom měli nazývat zločincem? Toho, kdo zločin spáchá, nebo člověka, který ho k tomu přiměl? A lze vůbec připustit, když někdo vezme spravedlnost do vlastních rukou, pokud se tím dá předejít jiným, mnohem děsivějším zločinům? Dokázali byste vy, pod odpovídajícím nátlakem, někoho zabít?“

Dramatické líčení osudů několika mladých, inteligentních a výstředních lidí, kteří na prahu dospělého života odmítají konvenční pravidla.
Devatenáctileté Jess se splnil sen – přijali ji na slavnou anglickou univerzitu, studuje literaturu. Plachá dívka se tu potkává s trojicí nevázaných spolužáků a nadšeně s nimi bortí mantinely britské spořádanosti. A poznává samorostlou profesorku Lornu, která v semináři o díle Agathy Christie vede posluchače k tomu, aby překračovali meze nejen v uvažování, ale i v činech. Jess tak bude čelit sexu v pohřebním voze, hlavně však kostlivcům ve skříni vlastní rodiny… a především ztroskotání v lásce a procitnutí z iluzí. Někdy se zrada trestá až příliš krutě.
V tomto kriminálním dramatu se střídají pravé motivy s falešnými, do cesty se staví vražedné úklady i tragické peripetie v řádu nejslavnějších světových detektivek – ale i překvapivé provokující otázky. Jaký pud v našem nitru nás nutí, abychom se v zoufalství schovali před světem jako kdysi Agatha Christie? Dokázali bychom se v krajním případě vzepřít a v zájmu vyšší spravedlnosti zabít zločince?

Ulejváci není knihou, u které si budete napětím kousat nehty, ale rozhodně je příběhem, který byste neměli minout, pokud máte rádi pomalejší vyprávění, jež postupně odkrývá zlo, které se v lidech může ukrývat.
A jako plus vám tam autorka dá trochu toho detektivního koření, takže se máte na co těšit.

Hlavní hrdinka Jess se dostává na univerzitu, k tomu je zapsána na přednášku, o které snila celé léto a má tři skvělé kamarády. Navíc si připočteme dokonalou přednášející Lornu a vypadá to, že Jessin studijní život bude dokonalý.
Jenže to by se tito čtyři lidi nesměli spárovat, nebo teda mohli, ale kdyby měli svou minulost v pohodě, byli k sobě upřímní, bylo by to fajn.
A když se k nim dostane pátá osoba, dojde k totálnímu zmatku. Mezi všemi. Všechno se začne měnit, nejen jejich osobní vztahy, ale také jejich pohledy na svět. Ne každý to bere v pohodě, každý se s tím vypořádává po svém, a díky tomu vzniká příběh, jenž vám, jako čtenářům, předloží pohled na mladé lidi a na to, jak se dokážou vyrovnat s realitou a se zlem, které kolem sebe budou vnímat.

„Lidé se ztrácejí, když chtějí být nejvíc viděni.“

Neřeknu vám, jestli Ulejváci jsou tito čtyři mladí lidé, nebo se název odvíjí od něčeho jiného, ale můžu vám slíbit, že ač se na to na první pohled nezdá, budete překvapeni, jak se příběh vyvíjí.
Některým se možná nebude líbit, že vše už od začátku se docela táhne, ale ono to má své kouzlo. Nejsem zrovna vyznavačem pomalejších rozjezdů, ale v tomto případě jsem za to ráda. Díky tomu jsem se dokázala více spojit s hlavními hrdiny, dokázala jsem se jim dostat „do hlavy“, což autorka určitě zamýšlela a po dočtení knihy jsem spokojená.

Ač mi trochu chyběly zásadní zvraty v ději, které z knihy můžou udělat něco víc, přesto se troufám tvrdit, že Ulejváci jsou čtení, které vás nezklame, když se do něj pustíte. Nevěřím, že by se někdo u čtení nudil. Je nutno se připravit na to, že budete číst o mladých lidech, o tom, jak se dokážou vyrovnat s krutou realitou, která se jim nelíbí a s tím spojené dopady na jejich životní postoje a pohledy na okolní svět.

Edice Moje knihovnička, kterou nakladatelství vydává, obsahuje spoustu příběhů a každý je naprosto jiný. Nedá se škatulkovat, ale věřím, že každý si v této edici najde to své. A Ulejváci budou mezi vybranými některými z vás. Příjemné, lehce překvapivé, lehce detektivní, lehce napínavé čtení, která vám zkrátí tyto dlouhé, zimní večery.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Ulejváci můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *