Unesená – T. R. Ragan

Autor: T. R. Ragan
Nakladatelství: Katto.cz
Rok vydání: 2021
Počet stran: 373

„Kde lítáš, člověče? Cunningham běhá po chodbách, rve si vlasy a hledá tě.“
„Ha ha, vtipný. Je plešatý,“ připomněla Nancy Caroline, když ji následovala do místnosti vpravo a usedla na stoličku před velkoplošným zrcadlem.“

Když se sedmnáctiletá Lizzy Gardnerová vrací domů z romantické schůzky se svým chlapcem Jaredem, nemůže být šťastnější. Idylický večer se však záhy mění v noční můru. Lizzy je unesena a vězněna zvráceným sériovým vrahem, kterého policie přezdívá Sklípkan. Po měsících trýznění se jí, jako jediné z jeho obětí, podaří uniknout. Sklípkan není nikdy dopaden a Lizzy je odsouzena k životu ve strachu a v neustálém ohlížení se přes rameno.
O čtrnáct let později Lizzy pracuje jako soukromá vyšetřovatelka a ve volném čase vyučuje mladé dívky a ženy sebeobranu. Chce pomáhat ostatním a zapomenout na prožitou hrůzu, která ji v dospívání potkala a kvůli níž je všem známá jako „ta, která přežila“. Když jí jednoho dne zazvoní telefon a uslyší v něm Jareda, toho času speciálního agenta FBI, přeběhne jí mráz po zádech. Ví, o kom bude řeč. Sklípkan se vrací. Hra na kočku a myš začíná. A přežít může jen jeden z nich.

Nemůžu si pomoct, ale od začátku jsem srovnávala Lizzy s Erikou Fosterovou z velmi úspěšné série Roberta Bryndzy. A došla jsem k závěru, že tahle ženská, tahle soukromá vyšetřovatelka Lizzy Gardnerová, se ji dokonale vyrovná.
Od začátku byla kniha Unesená čtivá, autorka pomalu stupňovala napětí, dokázala vytvořit charaktery které vám budou imponovat, a vymyslela prostředí, jenž dokonalo celý zbytek a udělalo ze čtení fakt požitek.

Lizzy Gardnerová si doslova v mládí prošla peklem. Byla Unesená, ale jako jediná dokázala tomu vrahovi, té maniakální bestii uniknout.
Po nějaké době, kdy se s tím jakž takž začala srovnávat, ji ale minulost dostihla. Vrah se znovu vyhoupl na denní světlo a začal kolem sebe šířit zlo. A nejhorší je, že Lizzy je jeho hnacím motorem, protože ona může za to, že se znovu objevil. Nebo je to jinak?

„Jestli chceš vidět, co pro tebe mám, vrať se do ložnice a podívej se z okna. Uvidíme se brzy, Lizzy.“Cvak.
Dlaně jí zvlhly. Sluchátko jí vypadlo z ruky. Pomalu kráčela do ložnice. Vzdálený hlas jí říkal, aby se nedívala, křičel na ni, aby se vrátila do kuchyně a zavolala Jareda. Nebo Cathy. Nebo policii.“

Autorka udělala se svou hlavní hrdinkou přesně to, co mám ráda. Ač má za sebou temnou minulost, která ji pošramotila na duši, neoddává se Lizzy alkoholu ani sebelítosti. Naopak se snaží být prospěšná. I když ji to kolikrát nejde tak, jak by si představovala, nevzdává se a tím mi imponovala.

Když se objeví její známý z doby, kdy se stala onou OBĚTÍ, začne příběh nabírat obrátky. Nervozita stoupá, napětí by se dalo krájet a jako čtenáři pochopíte, že v tuto chvíli už to bude kdo z koho. A pozor, Unesená není úplně pro slabé povahy. Nejen, že se zde objeví dost pavouků (což fakt nemusím, fuj!), tak i některé okamžiky nejsou úplně příjemné, nebudu nic prozrazovat, prostě se připravte na to, že tohle není žádný románek pro slečinky. 🙂

Unesená je prvním dílem z nové série se soukromou vyšetřovatelkou Lizzy Gardnerovou a pokud budou i další díly stejně napínavé, stejně napsané, čtivé, s dobrou zápletkou, tak už si teď udělejte místo v knihovně, protože věřím, že všichni milovníci thrillerů ji budou chtít vlastnit a pyšnit se s ní – stejně jako já. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Katto.cz, kde si knihu Unesená můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *