Už zase létám – Sita Brahmachariová

Autor: Sita Brahmachariová
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2018
Počet stran: 293

„Když někdo moc nemluví, tak to ještě neznamená, že mu to moc nemyslí.“

Kite pár dní před šestnáctými narozeninami rozpadne celý svět. Její nejlepší kamarádka, nadaná a vzorná Dawn, spáchala sebevraždu, ačkoli Kite neměla ani tušení, že je s ní něco v nepořádku. Kite, dosud sebevědomá a plná života, se musí vyrovnat s pocity ztráty, žalu, vzteku i viny. Spolu se svým tátou opouští domov v Londýně a vydává se na výlet do Jezerní oblasti, kde objevuje rodinné kořeny i sebe sama.
Opravdu dařit se to ale začne až ve chvíli, kdy se seznámí s místním klukem Garthem. Protože někdy je kupodivu lehčí svěřit se cizinci než vlastní rodině…

Sita Brahmachariová se narodila do rodiny indického lékaře a anglické zdravotní sestře. Vystudovala anglickou literaturu a umění. Mnohé z jejích děl se hrají v divadlech, školách a univerzitách ve Velké Británii a USA. Žije a pracuje v severním Londýně se svým manželem a třemi dětmi.

V předchozích knihách autorka ukázala čtenářům, že opravdu umí napsat citlivý, dojemný a milý příběh pro dívky. Artyčoková srdíčka a Jasmínové nebe na sebe navazovaly, ale tentokrát, v knize Už zase létám se jedná o nový, nezávislý a hlavně ukončený příběh, takže žádné čekání na další díl nehrozí. 

Kite je téměř šestnáctiletá dívka, její nejlepší kamarádkou je Dawn. Žijí ve stejném domě, chodí spolu do stejné školy, prožívají spolu všechny volné chvíle a zážitky, které se jim přihodí. Jednoho dne ale Dawn není…
Spáchá sebevraždu a najednou se Kite musí o vše dělit jen sama se sebou. Nemá nikoho, s kým by prožívala to, co s Dawn a nikoho jiného ani nechce. Navíc ji trápí, proč ji Dawn neřekla, že má problémy, že si chce sáhnout na život. Vždyť přece je tu od toho, aby ji pomohla a podpořila ji. Mohla Kite nějak vytušit úmysly Dawn? Mohla ji pomoct? Odradit ji od toho činu? Co ji k tomu dohnalo? Proč? Je to spousta otázek, které se Kite rodí v hlavě a díky tomu se z veselé, usměvavé a aktivní dívky stává troska, která nemluví s nikým, nikam nechodí, pomalu ztrácí chuť žít. Její otec ji vyveze do Jezerní oblasti, kde potká Gartha a tam se všechno změní a Kite pochopí, jaký je její cíl.

Celý příběh působí lehce depresivně. Ale samozřejmě se není čemu divit, téma samo o sobě takové je. Nedokážu, a ani si nechci představit, čím si holka musí projít, když takovým způsobem přijde o svou nejlepší kamarádku. Musí to být hrozné, hlavně proto, že nikdo nechápe „proč“.
Kite jako hlavní hrdinka mi nebyla sympatická, ale ani mi nevadila. Celý příběh na mě působila jako šedá myška, mám pocit, že kdybych kolem ní někde prošla, ani si jí nevšimnu.
To, jaký charakter ji dala autorka, je ohromující. Jak se autorka dokázala vžít do situace ztráty nejlepšího přítele a jak dokázala vytvořit postavu, která truchlila svým vlastním způsobem. Ale některé chvíle, okamžiky, kdy se Kite snažila Dawn přiblížit už byly trochu přitažené za vlasy, aspoň za mě. Někteří rodiče přešlapují kolem truchlícího po špičkách, jiní se snaží za každou cenu vytvořit „srandovní“ prostředí, ale přeci jen, nejlepší je zlatá střední cesta. Nic nepřehánět. Jenže kde je ta hranice, to nikdo neví a pokud s vámi ten dotyčný nemluví, tak to možná ani nezjistíte.

V tomto příběhu hlavní hrdince pomohl někdo z venčí, úplně cizí člověk, který nemluvil a jen poslouchal. Jde o gesta, činy a ne o slova. To jsem z tohoto příběhu pochopila a vzala si k srdci. Nechci se do této situace dostat, prostě ne, ale pokud k tomu dojde, možná vím, jak se zachovat. Ovšem jestli to bude fungovat… Je už ve hvězdách.

„Nešlo jen o to, odkud člověk pochází. Tvoří ho všechny zkušenosti, které kdy zažije a vstřebá. Navzdory všemu bylo jaksi uklidňuiící přesně vědět, jak člověk zasahuje do minulosti i všude možně po světě, v nejrůznějších směrech.“

Už zase létám je ideální četbou pro dospívající dívky. Pochopí z příběhu to, co je důležité pro přátelství, ale také třeba můžou z něj čerpat nějaký pomyslný mustr, jak si poradit v krizové situaci.
Líbilo se mi, že autorka si dávala pozor, aby se zde nejen probíralo niterní rozložení Kitiny psychiky, ale také další věci, jako třeba přátelství, láska, pochopení nebo důvěra. Rodičovská láska zde hraje taky velkou roli. Ač je kniha poměrně útlá, je zde moc hezky popsáno spousta důležitých okamžiků v životě, které my všichni můžete zažívat.

Tato kniha je rozhodně skvělou volbou pro dospívající čtenářky, které stále objevují jak samy sebe, tak svět kolem sebe. 
A pokud máte ve svém okolí nějakou dívku, která prožívá těžké období, zkuste ji dát tuto knihu. Protože jak je psáno výše. Někdy jsou lepší činy než slova.

Hvězdné hodnocení: 

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Už zase létám můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *