V mysli vraha – Mike Omer

Autor: Mike Omer
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Počet stran: 344

„Samozřejmě ledacos zaslechla. Když ženská šlape chodník, nejrůznějším fámám neunikne. O holkách, které nadobro zmizely, případně je našli mrtvé někde v uličce. Tak nějak ale měla za to, že si ty holky prostě nedaly pozor, že šly s nesprávným kunčaftem, že nevěnovaly pozornost varovným znamením.
A teď, trochu pozdě, zjistila, že od některých chlapů se varovných znamení nedočká. U těchhle chlapů je prvním varovným znamením nůž přitisknutý ke krku.“

Chicago. Tři ženy byly nalezeny uškrcené, nabalzamované a naaranžované v pózách, jako by byly živé. K případu je přizvána horlivá a sebevědomá forenzní psycholožka Zoe Bentleyová a podivínský speciální agent FBI Tatum Gray.
Zoe se musí pokusit pochopit vrahovu motivaci, aby ho policie dokázala najít dřív, než zemřou další ženy. Během vyšetřování sama dostává podezřelé anonymní zásilky. Nikomu o nich neřekne, jejich obsah ale odkazuje k příšerným zločinům z minulosti. Z lovce se stává kořist a z minulosti děsivá přítomnost…

V mysli vraha je knihou, která vás při čtení dokáže strhnout, ani nebudete vědět kdy a jak se to stalo. První díl nové série s velmi příjemnou hrdinkou, Zoe Bentleyovou, otevírá dvířka v příběhům, pokud budou stejně dobré jako tento, které se stanou pro všechny fanoušky thrillerů téměř nepostradatelné v knihovně.

Způsob, jakým autor uvedl na scénu hrdinku Zoe, je tak trochu klišé, protože opět se setkáváme s někým, kdo má své duchy z minulosti a tahá si je i do současné doby. Jenže tím veškerá klišoidnost (hezký patvar :-)), končí.
Zoe je forenzní psycholožka, která má na práci profilovat potencionální vrahy a tím pomoct policii je dopadnout. Jenže složka s případem sériového vraha, jenž nechává své oběti nabalzamované, ji vnese do života nový „směr“ a odhalí její temnou minulost, která zdaleka není vyřešená.

Na scéně se objeví taté Tatum Grey. Zvláštní agent, který byl převelen, pardon, oni tomu říkají „povýšen“ na nové působiště za „odměnu“. Díky němu dostává kniha V mysli vraha nejen pár komických situací, u kterých se opravdu zasmějete, protože má Marvina a Zrzka (koho, že se ptáte? – Na to si musíte přijít sami, to vám neprozradím.), ale také vytvoří se Zoe skvělou dvojici, která se výborně doplňuje, ač jsou jejich charaktery krapet komplikované.

„Ležely na posteli schoulené k sobě. Zoe poslouchala, jak Andrea oddechuje, a čerpala ze sestřiny nevinnosti sílu. Z ulice zaslechla kroky a nato cvakl zámek vstupních dveří. Máma si zřejmě zase zapomněla peněženku. Jako vždycky.
„Mami?“ zvolala Andrea, kterou očividně napadlo totéž.
Nikdo neodpověděl ani nebyly slyšet kroky. Zoe zachmuřeně vylezla z postele a šla ke dveřím. Ve zšeřelé předsíni stála tmavá postava. Moc vysoká na to, aby šlo o mámu, a moc hubená, aby to byl táta. Setkali se pohledem.“

Na thrilleru V mysli vraha se mi nejvíce líbily dvě věci, které zde chci vyzdvihnout. Tou první a pro mne nejdůležitější, tak je myšlení Zoe jakožto forenzní psycholožky. Jak se snažila dostat do hlavy sériového vraha, jaké měla pohnutky k tomu a jinému názoru, o co své předpoklady opírala. To byla jedna z věcí, kterou jsem si opravdu užívala.

Ta druhá líbivá část celého příběhu je jeho spád a jak by někteří řekli, drive. Autor umí psát nejen čtivě, ale dokáže dát důraz tam, kde by měl být, umí zlehčit situaci na správných místech, umí v náznacích vygradovat situace nebo je naopak zklidnit, že po celou dobu čtení jsem byla opravdu přesvědčena, že tato kniha se čte sama, žádná hluchá místa, žádné nudné pasáže.

Dvojice Zoe a Tatum vypadá velmi slibně, navíc první díl V mysli vraha byl ukončen otevřeně, tudíž si autor dal tu práci, aby své čtenáře navnadil na druhý díl. Nikdo přece nechce zůstat v nevědomosti, jak že to vlastně doopravdy skončí. Já jdu tedy na něj a vám přeji, ať se první díl líbí.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu V mysli vraha můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *