V temnu – Lina Bengtsdotterová

Autor: Lina Bengtsdotterová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Počet stran: 384

„Oni se neobjeví odnikud, vysvětlí mi Paul a usměje se. Mrtvé tělo přitahuje mouchy, které do něj nakladou vajíčka, a tak se narodí larvy.
Vždycky jsem si myslela, že se objeví odnikud.
Nic se neobjeví odnikud.“

Francesca Mildová je mladá, inteligentní, i když poněkud zvláštní dívka z bohaté rodiny. Na internátní škole se spřátelí s Paulem, v němž konečně najde spřízněnou duši. Ovšem když Paul zemře, zhroutí se jí svět a ona hledá útěchu v alkoholu a sebepoškozování. Je si jistá, že Paul sebevraždu nespáchal, nikdo jí ale nevěří. Francesca je odhodlaná přijít smrti svého mého nejlepšího přítele na kloub. Za každou cenu… O dvacet let později je Charlie Lagerová právě uprostřed náročného vyšetřování, když ji její strachy a úzkosti přemůžou a ona je nucena vzít si dovolenou. Odjede proto do Gullspångu, místa, kde se narodila a vyrůstala a kam už se nechtěla nikdy vrátit. Pak se doslechne o tom, že před lety se v okolí Gullspångu záhadně ztratila dívka. Francesca. Prostě zmizela a pátrání po ní vyplynulo do ztracena… Charlie by chtěla případ znovu otevřít, aby zjistila, co se s dívkou vlastně stalo. Postupně však zjišťuje, že s Francescou toho měla společného mnohem víc, než se na první pohled zdá. Když ji navíc její kamarádka z dětství Susanne požádá o pomoc, poté, co ji opustil manžel, Charlie se rozhodne v Gullspångu nějaký čas zůstat. Doléhají na ni strachy z dětství i záhada Francescina zmizení. Brzy zjistí, že ne všichni jsou z jejího pátrání po minulosti nadšení.

V temnu je druhý díl s policistkou Charlie Lagerovou, která řeší nejen svou minulost, ale také starší případy(mimo jiné), jež se derou na světlo a nebyla jim kdysi věnována dostatečná pozornost, ať už schválně nebo ne.
První díl jsem doslova zhltla na jeden zátah, s druhým to bylo stejné. Autorka umí psát čtivě, o tom žádná!

Jediné, co mě fakt v tomto díle vytočilo, tak byl alkoholismus. Přece nikde není dáno, že na malém městečku, ať už je to ve Švédsku nebo třeba v Česku, musí být 90% obyvatelstva alkoholici. A ne, není to nadsázka, přišlo mi, že V temnu je správný název pro tuto knihu, protože v temnu alkoholismu tam byl skoro každý a kdo nebyl, tak byl aspoň přiopilý. Ale to je asi jediné, co jsem musela nějakým způsobem v sobě vyřešit, jinak případ zmizení Francescy byl vymyšlen a zpracován skvělým způsobem.
Autorka střídala kapitoly z minulosti s přítomností a do toho zapletla i něco jako deník samotné Francescy, takže děj byl vážně zajímavý a napínavý a já si to čtení fakt užila.

„Dobré myšlenky
a dobrá slova
šíří světem štěstí zas a znova.“

Velmi kvituji to střídání dvou dějových linií se zápisky od Francescy. Sice se V temnu zase stalo pár záhad, které byly „naivní“, ale ničemu to nevadilo. Všude se najde něco. 🙂 A teď k hrdinkám.
Francesca. Její život byl plný depresí, nepochopení, smutku a prázdnoty. Pokaždé, když získala hlavní slovo, cítila jsem z jejího chování a gest, že stačí opravdu jedna chvíle, kdy vás dospělí nepochopí nebo vám neuvěří, a pak už se to s vámi veze způsobem, který může být totálně destruktivní, zvlášť u malých dětí a dospívajících.
Po celou dobu čtení jsem si přála, aby byl její život jiný, aby ten konec, který za několik stran nastane, měl aspoň jednu malou naději.

Charline Lagerová. Tato žena je pro mne stále větší záhadou, už od prvního dílu je její dětství jeden velký „večírek“, ale rozhodně ne v dobrém slova smyslu.
Přijde mi, že ve chvílích, kdy se ze střípků dozvídá o tom, kdo opravdu byla její matka, co všechno udělala a o tom, kdo je ona sama, stává se z ní ještě více osamělá bytost, která si myslí, že nemá právo téměř na nic.
Ale musím zase říct, že v některých momentech se projevuje její lidskost, některé okamžiky mi daly poznat, že i ona zvládne emoce jako třeba empatii nebo i naději. Těším se na další díl, musí být, protože v tuto chvíli to neskončilo dle mých představ, navíc Charlie zjistí ještě určitě pár černých okamžiků, protože o tom její život je.

„Charlie dorazila do Stockholmu, do města, kde se nikdy necítila jako doma. Teď na ni působilo ještě cizeji než obvykle. Tady člověk mohl klidně zemřít sám ve svém bytě a nikdo ho nepostrádal. Tady žili lidé, o nichž nekolovaly žádné řeci, lidé, jejichž existence byla pro zbytek světa bezvýznamná. Tady, mezi spoustou lidí, byla nechaná napospas sama sobě tak, jak to v Gullspangu nikdy nezažila.“

V temnu je velmi vydařená detektivka, kterou je ovšem nutné číst postupně, proto se nejdříve podívejte po první autorčině knize Na okraji, jestli jste tak ještě neučinili.
Autorka má dar psát poutavě a napínavě. Ač své vyprávění umístila do malé švédské vesničky/městečka, s pár obyvateli, jejich tajemství a vztahy jsou tak propletené, že je pořád o čem psát a je to fajn i proto, že právě v tomto díle už poznáte několik postav, o kterých bylo psáno už v předchozí knize.

Navíc autorka dokáže dnešním čtenářům, dokázala to i mé osobě, že jde napsat velmi dobrá detektivka či thriller bez toho, aby bylo zmíněno hrubé násilí nebo všude tekla spousta krve (jak jsme u některých jiných autorů opravdu zvyklí). Líbí se mi, že V temnu je založeno fakt na příběhu, který je propletený, promyšlený a vy budete jen číst a čekat, jak se všechno rozuzlí. A ačkoliv si autorka hodně pohrává s tím alkoholismem, o kterém jsem psala hned na začátku a mi to příliš „nevoní“, přesto dávám plný počet bodů, protože to čtení za to rozhodně stojí. Příběh sám o sobě se skvělý.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu V temnu můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *