V zajetí vlčích máků – Dominika Digtyar

Autor: Dominika Digtyar
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Počet stran: 343

„V jeho podání to působilo, že se nám vyloženě vysmívá, i když už jsem tak trochu chápala, že je prostě takový – nevrlý, přehnaně sebevědomý, ironický a namyšlený, prostě chlap na pěst. Měl dokonce ještě horší povahu než já v těch nejčernějších dnech, a to už bylo co říct. Vedle něj jsem si připadala jako mílius. Hotovej lidumil.“

Anežka vede život jako každý maturant. Ne tak docela obyčejně žije i její nový soused. Jejich cesty se kříží až příliš často, někdy i s bolestivými následky. Je to jenom náhoda? Kromě toho poletuje ve vzduchu spousta otazníků. Kde Viktor, který si nechává říkat Falko, přišel k jizvě táhnoucí se napříč jeho tváří? Proč žije jen se svým strýcem? Co dělají a kam tak často mizí? A hlavně, jaké tajemství se ti dva snaží za každou cenu udržet za dveřmi svého drahého domu? Napínavý příběh, ve kterém se snoubí láska, nebezpečí a tajemno, kde nejde rozlišit dobré od špatného a hrdinové nezachraňují svět, ale jen sami sebe!

Kniha V zajetí vlčích máků je žánr young adult, do kterého se nově vrhlo nakladatelství Cosmopolis. Ale najdete v ní i napětí, nejen romantiku.
Musím říct, že kdyby mi bylo patnáct let, tak jsem objevila svou srdcovku. Ale protože je mi víc jak jednou tolik, držím se při zdi, ale rozhodně tuto knihu doporučím všem mladým slečnám, které mají rády příběhy typu Lenky Lanczové nebo Stanislava Rudolfa.

Hlavní hrdinka má krásné, české jméno, Anežka. Za to velký plusový bod pro autorku. Bydlí se svou babičkou a dědečkem, o rodiče přišla. Je maturantkou a užívá si posledních dní školy.
Jednoho dne se do Zvíkova, vesnice, kde Anežka s prarodiči bydlí, do vedlejšího domu, nastěhují dva muži. Starší Riko a mladší Viktor neboli Falko. A v ten moment, kdy se Falko s Anežkou poprvé setkají, se oběma změní život.
Jenže Falko není obyčejný, dvacetiletý kluk. Má nejen nebezpečné povolání, ale také schopnosti, které můžou Anežku ohrozit na životě.

Přiznám se, že ve chvíli, kdy jsem se do knihy V zajetí vlčích máků začetla, okamžitě jsem se cítila jako patnáctiletá puberťačka, která prožívá svou první, velkou lásku. Byl to až neuvěřitelný skok, ač to není příběh, který by každého zaujal, pro věkovou kategorii 13 -16 to bude úžasné čtení.
Autorka umí s lehkostí zaujmout, nechybí různé popichování a ironické komentáře mezi hrdiny, které budou čtenáře bavit.

„Bylo správný, že jsem se jí nedokázal navzdory všem varováním vzdát. Bylo správný, že jsem jednou v životě myslel v první řadě na sebe. Byl jsem nemocný a ona byla můj lék.“

V zajetí vlčích máků je napsána tak, aby se čtenářkám četla lehce a vše bylo jednoduché k pochopení. I když jsem trochu zápasila se schopnostmi Falka, po nějaké době už mi to zvláštní nepřišlo a docela jsem se se vším sžila.
Taky autorka dobře zakomponovala akční část děje do celého příběhu. Nebylo to pouhé pozorování dvou mladých lidí, jak se sbližují, ale také se ocitnete na hraně zákona a přímo ve vyšetřovací cele. Zajímavé. Napínavé, čtivé, dobré.

Protože mi je tolik, kolik mi je, nemůžu tvrdit, že je to skvělá kniha, jelikož jsem četla lepší. Ale když přihlédnu k tomu jako recenzentka, nezaujatá, která hodnotí každou knihu, jež se ji dostane do rukou, musím říct, že V zajetí vlčích máků je skvělou četbou pro dospívající dívky.
Autorce se povedlo všechno napsat a vymyslet tak, aby se čtenářky zamilovaly do hlavního hrdiny, aby chtěly být v kůži Anežky, aby chtěly brázdit ulice v Rikově sportovním autě a užívaly si prázdniny přesně tak, jako hlavní hrdinka, i s tím akčním zápalem, protože by měly na co vzpomínat.

V zajetí vlčích máků kupte svým mladších sestrám, či svým dcerám, které do teď četly Stanislava Rudolfa nebo Lenku Lanczovou. Rozhodně nešlápnete vedle. A pokud budete mít chvíli, zkuste si ji přečíst sami, protože tento příběh je takový stroj času „zpátky do minulosti“ a věřím, že na tom budete tak jako já. Budete se cítit znovu na patnáct…. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu V zajetí vlčích máků můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *