Vampýrská akademie 5 – Spoutáni magií – Richelle Mead

Autor: RIchelle Mead
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2023
Počet stran: 416

„Stát!“ zakřičela jsem.
Zareagoval okamžitě, zastavil se v úzké chodbě. Následoval trochu zmatek. Viktor překvapeně vrazil do Eddieho a Lissa zase do Viktora. Eddie instinktivně vytáhl svůj kůl, ale já už ho měla venku. Popadla jsem ho, sotva se mě zmocnila nevolnost.
Mezi námi a kasinem byli Strigojové.“

Dimitrij dal Rose poslední šanci, aby se rozhodla. Její volba však byla špatná… Po dlouhé a strastiplné cestě na Sibiř, kam se vydala hledat milovaného Dimitrije, se Rose vrací na Akademii svatého Vladimíra, ke své nejlepší kamarádce Lisse a ostatním. Maturita se rychle blíží a dívky se už nemohou dočkat opravdového života za železnou branou Akademie. Avšak Rose stále s bolestí v srdci vzpomíná na Dimitrije, kterého přes všechno zlé nedokáže přestat milovat. Nedokázala ho zabít, když dostala šanci. A v blízké budoucnosti se možná začnou naplňovat její nejhorší sny: Dimitrij ochutnal její krev a Rose v hloubi duše ví, že ji pronásleduje. Přesto se stále nevzdává naděje na Dimitrijovu záchranu – otázkou ovšem zůstává, jestli se jí ho podaří zachránit dřív, než ji Dimitrij zabije a promění ve Strigojku. Bude jejich láska opravdu věčná?

Spoutáni magií je pátým dílem série Vampýrské akademie, a zároveň předposledním. Napětí vrcholí, dramatické okamžiky střídají poklidné chvíle všech hlavních hrdinů, aby se vždy přihodilo něco, co vás úplně rozseká. Tato série mě i při druhém jejím čtení baví, jako bych ji četla poprvé.

Rose se po své výpravě na Sibiř, kde potkala i DImitrije, proto tam také jela, že jo, ale nedokázala jej zabít, vrací na Akademii. Jenže Dimitrij se nevzdává a Rose ví, že jakmile odmaturuje, což je za pár dní, půjde ji Dimitrij po krku, jelikož už nebude v bezpečí kampusu. Jenže to by nebyla Rose, aby neměla plán, do kterého zapojí všechny své kamarády a opět se rozjede boj o čas, boj o lásku. Jenže Rose, jak už jsme ji poznali, nehledí na následky, které můžou být a pro některé jsou, tragické…

„Panebože. Tak strašně jsem se bála. Nevěděla jsem, co se s vámi stalo. Tohle jednosměrný pouto nesnáším.“
Přinutila jsem se usmát se na ni. „Jsme v pohodě.“
„V docela pomlácený pohodě,“ zahučel Adrian a došel k nám. O tom jsem nepochybovala. Při boji vám proudí v krvi tolik adrenalinu, že nějaké zranění a bolest ani nezaregistrujete. Až později si začnete uvědomovat následky na těle.“

Já si to už nepamatuju, ale nemyslím si, že při prvním čtení bych měla stejný názor na Rose jako teď. Spoutáni magií mě jen utvrdilo v tom, že mi tak lehce leze na nervy, protože sama neví, co vlastně chce nebo ne. Její rozpolcenost ohledně budoucnosti a toho, co bude, mi chvílemi přišla otravná. Jenže je to Rose, že jo…
Ale třeba takový Adrian, ten v mých očích roste do podoby poloboha. 🙂 Vždy má co říct, ale v ten správný čas a správnou frázi, ten mě baví.
Tento díl má docela drsný konec a vy, co nemáte na stole už i ten poslední díl, připravte se na to, že sprintem poběžíte pro něj do knihkupectví. Další čtení se díky tomu nedá odložit.

Spoutáni magií, vlastně celá Vampýrská akademie, je návykové čtení pro náctileté slečny, ale i ty starší (ha, třeba jako já), které mají rády tématiku upírů a zakázané lásky, opětované city i ty neopětované a hlavně boje za ně.
Věřím, že už většina z vás knihy četla, nebo je má připravené ke čtení, a sdílí můj názor, že pro fanoušky Twilight je tohle fakt dobré čtení. 🙂

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart/Booklab, kde si knihu Spoutáni magií můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *