Vánoční pohádky – Zuzana Pospíšilová

Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Jana Valentovičová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2012
Počet stran: 120

„V nadýchaných obláčcích
odpočívá bílý sníh.
Jedna vločka sněhobílá
zvědavá však tuze byla.“

Vánočním svátkům nesmějí chybět pohádky. Oblíbená autorka Zuzana Pospíšilová napsala pro děti předškolního a mladšího školního věku dvacet originálních zimních příběhů, které jim ještě nikdy nikdo nevyprávěl. Víte, jak prožívají vánoční období kapři, veverky nebo sněhové vločky? Tušíte, co dělají dárky pod stromečkem, než je děti rozbalí? A slyšeli jste, že se Vánoce jednou málem ztratily? Hezké Vánoce!

Zuzana Pospíšilová je autorkou, kterou doma opravdu máme rádi. A proto jsme se na její Vánoční pohádky oba těšili se synem, ale bohužel mi se nedostalo toho nadšení i po přečtení. Mému synovi jo, protože jsem se snažila z těch pohádek udělat srandu a úplně všechny věci ještě nechápal, takže to šlo, ale já jsem zklamaná.

Celkově na vás v knize Vánoční pohádky čeká 20 pohádek. Z toho polovina byla pro mne nevánoční, kdyby tam nebyly vánoční postavy nebo dekorace, klidně to mohla být pohádka z jiného období. Nebyly totiž tak kouzelné, jak by vánoční vyprávění mělo být.
Hádavé, loupežné, až moc zvídavé, nepřátelské – takové pocity ve mě převládají po přečtení této knihy.

„Však co! Já stejně žádné dárky nedostávám, tak proč by je měli dostávat jiní? Škoda že mě to nenapadlo dřív. Tyto Vánoce se budu muset dívat, jak jsou všichni nechutně šťastní. Ale příští rok už bude podle mého gusta, bez Vánoc!“

Ta polovina pohádek, která se mi líbila, byla svým způsobem fajn, ale nic, co bych musela vyzdvihnout. To už raději znovu vezmeme se synem do ruky knihu Kouzelné vánoční sny, které jsem vám představila před pár dny, ač jsou od stejné autorky, tak ty jsou opravdu vánoční a mají to správné kouzlo pro děti, které se těší na vánoce, na Ježíška, na dárky a pro rodiče, které se těší na pohodové a klidné vánoční svátky.

Ale ať jen nekritizuji, Vánoční pohádky mají i nějaké to plus. Pokud nepotřebujete vyloženě vánoční téma, které vás nebo vaše uklidní a stačí vám pouze prostředí vánočních dnů, tak tato kniha vůbec není marná. Pokud máte děti, které už nevěří na Ježíška, které chtějí prostě jen číst něco fajn, tak to taky nemusí být špatná volba. Ilustrace jsou v knize hezké, najdete zde i nějaké básničky, dokonce jedna pohádka je jen básničkou. U nás doma to s těmito pohádkami nedopadlo dobře, ale třeba to u vás bude jinak. Kdo to nezkusí, neví. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Vánoční pohádky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *