Vánoční pohlednice – Dilly Court

Autor: Dilly Court
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2019
Počet stran: 376

„Vůbec ji nepoznávám,“ poznamenal Rory tlumeně.
„Díky vaší trpělivosti a laskavosti nastala v jejím chování ohromující změna.“
„Nepřehánějte, prosím. Flora jen potřebovala, aby mohla projevit svou osobnost.“
„Zkrátka a dobře, mně už dávno přirostla k srdci a vám jsem neskonale vděčný za všechno, co jste pro ni udělala.“
„Je neuvěřitelná. Hluboké zklamání, jaké utrpěla při zjištění, že matka, kterou tolik toužila vidět, má do dokonalosti hodně daleko, by řadu dětí v jejím věku navždy poznamenalo.“

Po otcově smrti zůstanou Alice a její těžce nemocné matce jenom dluhy. Obě truchlící ženy jsou odkázané jen na neochotnou podporu nepřející tety Jane. Ta se však snaží nepohodlného břemene co nejrychleji zbavit a pokouší se Alice provdat za svého mnohem staršího příbuzného. Teta ji navíc nechá zaměstnat u svých zámožných známých jako učitelku a vychovatelku, aby si Alice vydělala na byt a stravu.
Malá Flora je však rozmazlená a nezvladatelná a Aliciným jediným spojencem je pohledný strýc Rory, který se posléze rozhodne uplatnit Alicino výtvarné nadání ve své polygrafické dílně. Ne každý jí však úspěch přeje, a když se ji její nepřátelé snaží zdiskreditovat, Alice nezbývá než věřit, že ji před nadcházející nepřízní osudu zachrání právě ona vlídná, sváteční nálada Vánoc…

Příběh, který se odehrává v zimě v době Vánoc, je vždy pro mě s nádechem nějakého kouzla. Je to určitě tím, že ať chceme nebo ne, Vánoce jsou kouzelné.
Letos je to o to silnější, protože jsme si toho sněhu moc neužili ( i když právě sněží snad po celé republice) a tak vám ho, stejně jako mě, připomene krásný, zamilovaný a zasněžený příběh s názvem Vánoční pohlednice.

Hlavní hrdinkou je Alice Radcliffeová, mladá slečna, co nemá zrovna na růžích ustláno. Po tom, co ji zemře otec a jeho dluhy jim vezmou střechu nad hlavou, Alici a její matce, nabídne jejich, ne zrovna hodná a milá teta, ubytování, ovšem má to své „ale“.
Navíc jejich teta je hodně šetřivá, takže se topí pouze v hlavním pokoji, jídla je málo a její často nemocná maminka to špatně snáší. Lepší podmínky ji teta nabídne, jen když pomůže, aby příjmení její rodiny nevymřelo po meči a nutí ji do sňatku s jejím příbuzným. To Alice odmítá a vydá se jinou a to hodně složitou cestou, aby našla i maminčino štěstí. Zda ho najde a co ji všechno na té cestě ještě potká není nic jednoduchého. Alice je ale velmi chytrá, nebojácná a nadaná mladá žena, kterou nic nezastaví.

V knize Vánoční pohlednice se objevuje spousta dalších zajímavých postav, které tvoří dokonalý celek Alicina příběhu. Její velkou součástí se stane i malá holčička jménem Flora, kterou hlídá a vyučuje. Přiroste ji k srdci, a když se nad jejím životem stahují mračna a nakonec ji rodiče pošlou do internátní dívčí školy, Alice se snaží ze všech sil Floru zachránit. Další postavou, která Vás určitě zaujme, protože je pro Alice velkou oporou je Flořin strýc Rory Dearborn. Podporu je ji a v těžkých chvílích ji pomůže postavit na nohy. Není to jediný muž, který se objeví po jejím boku, ale bude to ten pravý, i když je z lepší společnosti, do které už Alice nepatří?

„Já taky, ale nevím, co by bylo nejlepší. Rory chce, abych to nechala na něm, jenže já mám neodbytný pocit, že ten zastavárník ví víc, než nám řekl.“
Carrie se vztyčila na lokti. Její obličej vypadal v šeru jako bledý měsíček. „Myslím, že by ses měla řídit svými instinkty. Nedáš si pokoj, dokud malá Flora nebude v bezpečí, proto udělej, co považuješ za správné. To, co ti říká Rory nebo jeho bratr, vůbec neber v potaz. Chlapi jsou přesvědčeni, že mají vždycky pravdu, ale my ženy víme své.“

Příběh se odehrává v době, kdy záleželo z jaké rodiny pocházíte a společenské vrstvy znamenali víc než láska, vzdělání či nadání. Jezdilo se drožkama a topilo jen v krbech. Když se do takových příběhů začtu, vždy si přeji v té době žít, protože mi přijde, že v mnoha věcech byl ten život jednodušší a přitom mnohem složitější. Každopádně v tomto příběhu nic nechybí, silná hrdinka zkoušená osudem, napětí, větve pod nohama, rozkazy mocnějších a hlavně láska.

Děj je plynulý, kapitoly na sebe navazují, i když knihu odložíte, určitě se neztratíte. Postavy lehce zapamatovatelné, takže když v příběhu chvíli nejsou a pak se zase objeví, víte o koho jde. Vánoční pohlednice mě nezklamala. Je to kniha pro chvíle klidu a odreagování.

Určitě ji doporučím všem, co mají rádi zamilované příběhy, kde jsou hlavní hrdinky, opravdu hrdinkami a nic je nezastaví v jejich životě jít dál a bojovat za to, co chtějí. Takže pokud si chcete připomenout kouzelné Vánoce a zimu jako z Ladových obrázků, tak není na co čekat, protože Vánoční pohlednice je přesně ta kniha, kterou zrovna hledáte.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Vánoční pohlednice můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *