Vánoční prasátko – J. K. Rowling

Autor: J. K. Rowling
Ilustrace: Jim Field
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2021
Počet stran: 304

„Kuba křičel a brečel. Musí Pašíka dostat zpátky stůj co stůj. Pašík byl jediný na celém světě, kdo všechno věděl, vždycky mu na něm záleželo a vůbec se neměnil. Potřeboval ho, musel ho mít a Pašík potřeboval jeho, protože jen oni dva si rozuměli…“

Kuba a jeho plyšové prasátko Pašík se od sebe nehnou ani na krok – to se ale změní jednoho Štědrého večera, kdy Kuba o Pašíka přijde. Je zoufalý a potřeboval by zázrak, aby svoji milovanou hračku našel. A protože jsou Vánoce, takový zázrak se skutečně stane. Vánoční prasátko, náhrada za nezvěstného Pašíka, zničehonic ožije a vymyslí odvážný plán: vydají se s chlapcem do kouzelné Země Ztracených a Pašíka najdou, ať se jim do cesty postaví cokoli.

Recenzi na Vánoční prasátko jsem slíbila ke včerejšímu dni, ale protože to není recenzní výtisk, dovolila jsem si ještě trochu prokrastinace a proto ji mám pro vás teď.
Nejdříve se chci vyjádřit k tomu, proč zrovna tato kniha. Horká novinka J. K. Rowling? Autorky Harryho Pottera? No sakra, to si nesmím nechat uniknout, no ne? Sice z toho nejsem úplně nadšená, ale příběh jako takový je docela fajn. Hlavní bylo, že mému synovi se líbila a to je nejdůležitější.

Někde na internetu na mne vykoukly komentáře, kde některé maminky odsuzovaly Vánoční prasátko za to, že téměř na začátku knihy dojde k rozvodu rodičů a její děti plakaly a bály se, že se rozvedou i oni. A co my, svobodné matky? Jak myslíte, že je nám, když čteme svým dětem pohádky kde jsou rodiče a děti nám pláčou, nebo se ptají, proč mají jen maminku – nebo proč mají jen tatínka a nemají oba?
Tak hned ze začátku – tohle je pro každého. Pro každého rodiče, pro každé dítě, které si chce přečíst kouzelný příběh o odvaze a přátelství a pokud dojde k tomu, že se děti budou bát nebo ptát, tak jsou přece rodiče od toho, aby jim to vysvětlili ne? Aby jim řekli, že ne každé dítě má dva rodiče, vždyť jsou i děti, které nemají žádné… Tudíž neodsuzovat, prosím. Záleží na dospělém, jak tohle zvládne, od toho je rodič, aby to zvládl s grácií.

„Že je Věc rozbitá, není důvod, aby skončila na Skládce,“ namítl Kompas a znělo to ještě podezíravěji. „Na světě je fůra otřískaných a popraskaných Věcí, který mají pro majitele takovou cenu, že je nespustí z očí!“

A teď už k příběhu. Tam se autorka drží toho, že každé její vyprávění musí být napínavé od začátku do konce. Takže i když si řeknete, na začátku to bude opatrnější, tak Vánoční prasátko vás vyvede z omylu hned od začátku, pořád se něco děje, nedá vám žádný oddechový čas.
Kuba zažívá těžké období v rodině, což už jste mnozí asi pochopili, že jde o rozvod, ale naštěstí má svého milovaného Pašíka, který mu rozumí, který ho chápe a v těžkých chvílích ho dokáže utěšit. Jenže ve chvíli, kdy Kuba o Pašíka přijde, začíná Kubova těžká cesta, ve které musí ukázat odvahu, nebojácnost a to, že opravdu miluje Pašíka z celého srdce, jinak nemá šanci vyhrát.

Ač je pohádka Vánoční prasátko napínavá, já čekala, že to bude také více emoční. Četla jsem, jak maminky, které svým dětem předčítaly, na konci plakaly. Já zůstala ledově klidná. Bylo podle mě moc tlačeno na pilu, aby to aspoň pár čtenářů rozplakalo.
Ale jinak je to krásná vánoční pohádka, která se odehrává v období vánoc, protože štědrý den má jednu zvláštní, kouzelnou moc a věřím, že pro mnoho čtenářů to bude vánoční knížka, která se bude číst před tím, než nastane rozdávání dárků. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Díky vám za přečtení a mějte se krásně!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *