Velká kniha opeřené havěti – Yuval Zommer

Autor: Yuval Zommer
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 64

„Proč má labuť tak dlouhý krk?
Dlouhý krk umožňuje labutím dosáhnout na vodní rostliny hluboko pod hladinou. Kromě rostli se labutě živí i drobnými obojživelníky a červy.“

Chceš vědět, proč jsou plameňáci růžoví, proč papuchalk podupává nohama nebo kolikrát za sekundu mávnou kolibříci křídly? To budeš koukat… V knize se skrývají nejen odpovědi na tyto otázky, ale i spousta další zábavy. Dozvíš se třeba, čím se různí ptáci živí, jak vypadají jejich námluvy, nebo jak tažní ptáci poznají, že je čas vydat se na cestu za teplem. Poznáš množství barevných, podivných, obrovských i drobných ptáků z celého světa. Naučíš se, jak lze na výletech po ptácích pátrat jako detektiv. Svou přítomnost prozradí vypadlými pírky, skořápkami vajec, trusem nebo vývržky nestrávené potravy. Detektivní práce tě čeká i v knize – ptáci se budou snažit před tebou ukrýt jedno zvláštní vejce – a tvým úkolem ho bude hledat! A ještě něco! Máš také Velkou knihu drobné havěti o broucích, žížalách a jiných potvůrkách nebo Velkou knihu mořské havěti o malých i obrovských obyvatelích moří celého světa?

Velkoformátová Velká kniha opeřené havěti upoutá na první pohled. Její zpracování si oblíbí děti, ale myslím si, že větší přínos to bude mít spíše pro větší kluky a holky, potažmo i pro dospělé čtenáře.

Líbí se mi, že v této knize je jedna velká schovávaná, která bude bavit právě ty nejmenší. Hned na úvodní stránce se dozvíte, co musíte hledat a kolikrát. Takže od další stránky, připravit, hra začíná.

Co se týče samotného obsahu, myslím si, že autor zde zmínil vše důležité. Od rozdělení ptáků, přes jednotlivé druhy, až po přiblížení, jak to funguje v ptačím světě – vejce; potrava, zobák; ptačí zpět…
Je zde spousta základních informací, některé budete znát, jiné uslyšíte poprvé. Já tuto knihu chtěla vlastnit kvůli plameňákům a jejich způsobu ochlazení se. Když jim je horko, víte co dělají? Ne, nenapíšu vám to, dozvíte se to v knize Velká kniha opeřené havěti.

„Nejrychlejší křídla
Kolibříci mávají křídly víc než padesátkrát za sekundu – tedy tak rychle, že při tom vzniká bzučivý zvuk.“

Ilustrace, o které se postaral samotný autor, jsou barevné a lahodí oku. U některých ptáků jsem sice měla problém je určit bez „nápovědy“, ale třeba takový kolibřík papoušek nebo puštík jsou dokonalí a snadno rozpoznatelní.

Další věc, která se mi líbí, tak je jednoduchý informační styl. Dám příklad. U Puštíka Vousatého, kterému je věnována celá dvoustrana, jako ostatně všem ptákům z této knihy, se dozvíte 5 nejdůležitějších nebo nejvýznamnějších informací o něm. V jedné, dvou větách je popsán jeho zrak a sluch, jeho způsob lovení, a nechybí ani proč je ve Velká kniha opeřené havěti zmíněn. A tak je to u všech ptáků. Nebudete si připadat zahlceni a snadněji si zapamatujete různé informace.

Sečteno, podtrženo, Velká kniha opeřené havěti se mi moc líbila. Pro mého syna to ještě není ideální, ani k prohlížení, ale až povyroste, věřím, že se budeme vydávat do přírody (hm, spíše do zoo), abychom tuto „opeřenou havěť“ viděli na vlastní oči a mohli si připomenout, co všechno o nich víme.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart, kde si knihu Velká kniha opeřené havěti můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *