Autor: Angela McAllister
Ilustrace: Aitch
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2020
Počet stran: 128
„V jedné africké vesnici žil chuďas, který byl vždycky laskavý ke zvířatům a ptákům. O tu trochu jídla, co si vypěstoval, se dělil se svým papouškem a každé ráno rozsypal venku pár drobtů mravencům.
Mravenci si toho vážili a děkovali mu tím, že mu neujídali ze zeleninového záhonku.
Na druhém konci vesnice žil lakomec, který lstivě obíral lidi o peníze, a nastřádal tak velikou hromadu zlaťáků. Svůj poklad schovával v chýši, kterou střežil ve dne v noci.“
Na stránkách knihy pohádek, které skvěle převyprávěla anglická spisovatelka Angela McAllister a ilustrovala výtvarnice, která si říká Aitch, ožívají malí, velcí, chlupatí i okřídlení tvorové. A někteří z nich dokonce neobývají moře ani souš, nýbrž jen lidskou představivost. Kniha přináší padesát nadčasových příběhů ze všech koutů světa. Jsou mezi nimi nejen oblíbené pohádky O třech prasátkách, O ošklivém káčátku či O medvědím princi, ale také i docela neznámé příběhy z těch nejvzdálenějších zemí a ostrovů. Díky australským bajkám například zjistíte, Jak přišla klokanice ke své kapse či Proč medúza nemá kosti. Doporučujeme číst v jakoukoli denní i noční dobu.
Velká kniha pohádek o zvířatech se mi zalíbila na první pohled, co jsem ji viděla na stránkách nakladatelství. Učarovala mi obálka, takový bezprostřední pocit, že ji fakt musím mít a číst.
Vůbec se můj „čich“ na dobré pohádkové knihy nemýlil, tohle čtení jsem si užila více než můj syn, bylo to zajímavé, poučné a pro mne přínosné.
V knize najdete nejen pohádky, které už se dají pokládat za lidové a autorka je převyprávěla svým vlastním stylem, ale také spoustu bájí a legend ze všech možných koutů světa. Pro mne osobně byly nejzajímavější právě ty z kontinentů, které pokládám svým způsobem za vzdálené – jako například Asie, Oceánie, Austrálie…
Jsem přímo ohromena, jak si lidé a jejich tvořivost, dokázala vymyslet zvířata v hlavních rolích v příbězích, které v sobě nesou jak ponaučení, tak také jistou dávku tajemna, ale přitom nemusí používat žádnou zvláštní magii ani vytvářet „nové světy“, aby vyprávění působilo magicky a poutavě.
„Daleko od kanadských břehů leží skupina opuštěných ostrovů bičovaných větrem, kterým se říká Magdalenské. Navzdory zdejším divokým vlnám a rozeklaným útesům se sem vydávalo mnoho rybářů, aby tu lovili sardinky. Ty balili do plechových krabiček a prodávali na pevnině. Obchodníci, kteří je pak nabízeli po celém světě, si přišli k pořádnému jmění.“
Dle mého názoru získává kniha Velká kniha pohádek o zvířatech na hodnotě i díky ilustracím, o které se postarala rumunská ilustrátorka, která si říká Aitch. Její obrázky, jež doprovází každý příběh, jsou autentické a odrážejí vždy daný kontinent. Jednoduše, vy, co už jste dospělejší a znalejší, poznáte z barevnosti, z tvarů a z postav, na kterém kontinentu se nacházíte. Jak s oblibou píšu, ilustrace jsou vše říkající.
Celkově je Velká kniha pohádek o zvířatech rozdělena do šesti částí, které představují kontinenty a obsahuje 5 desítek vyprávění, které odráží tu nejznámější nebo nejdůležitější pohádkovou, světovou tvorbu.
Díky tomu, že příběhy jsou poměrně krátké, na jedné, až dvou stránkách, je vyprávění vhodné i pro menší děti. A nespornou výhodou je také fakt, že můžete příběhy číst na přeskáčku. Chtějí vaše děti do Afriky? Oukej, není problém. Druhý den do Asie? Jasně, není nic jednoduššího.
Věřím, že tuto knihu si užijí nejen děti, ale také rodiče. Nejen, že se na chvíli ocitnete v pohádkovém světě, ale společně s vyprávěním dokážete obletět celý svět a to je krásné pomyšlení. 🙂
Hvězdné hodnocení:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart, kde si knihu Velká kniha pohádek o zvířatech můžete zakoupit.
Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan