Velké dobrodružství malého dráčka – Petra Martišková

Autor: Petra Martišková
Ilustrace: Zdeňka Študlarová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2020
Počet stran: 112

„Dráček nad ní zavrtěl hlavou. Už už se chtěl otočit na patě a vyrazit zpátky domů, když se odněkud zjevila další víla. Šaty měla krásné skoro jako Malvínka, jen byly zelené a protkané zlatými nitkami. Zrzavé vlásky svázané do dvou culíků zdobil věneček z lučních kvítků. Byla krásná, ale tuze smutná.“

Dráček Smrček je mnohem menší než ostatní draci ze Smrkového lesa. V létání si není moc jistý, místo ohně plive smůlu a o lese toho také moc neví. Ostatní draci se mu smějí a on tak celé dny raději tráví se svou kamarádkou vílou Malvínkou hrou na honěnou. Jenže pak se lesem přežene ohromná bouřka, která poláme vzácné rostliny a poničí spoustu stromů. Dokáže dráček Smrček zachránit les a naučí se používat zvláštní kouzelnou schopnost, kterou má?

Vážení rodičové, pokud máte doma dítě, které miluje draky, miluje nádherné obrázky v knize a touží po krásné pohádce, která mu uhrane, rozhodně a bezodkladně se podívejte po knize Velké dobrodružství malého dráčka.
Od prvních stránek jsem byla nadšená, stejně tak můj syn. Sice jsem musela měnit hlasy, protože některé stránky jsou bez ilustrací, tak jsem potřebovala jeho pozornost, ale i přesto, že jsem „ochraptělá“, jsme oba velmi spokojeni.

Dráček Smrček se chystá po prázdninách do školy, ale vůbec se tam netěší. Neumí lítat, neumí chrlit oheň, je ze všech nejmenší a všichni se mu posmívají a nechtějí ho do party. Jednoho dne, když se toulá po lese, ušpiní víle Malvínce studánku jehličím a větvičkami, když ji vyčistí a omluví se, stanou se z nich kamarádi. A protože každého v jeho škole čeká velká dračí zkouška, kterou nikdo neudělal na poprvé, jen jeden jediný drak v historii, o kterém ale nikdo pořádně nic neví, tak ho Malvínka začne učit aspoň něco, aby u té zkoušky úplně nepropadl.
Jenže, dráček Smrček není úplně obyčejným dráčkem, má v sobě mnohem více, což sám netuší a postupem času, kdy objevuje kouzlo lesa a přátelství, na všechno podstatné přijde.

Kniha Velké dobrodružství malého dráčka je jedna pohádka, rozdělena do kapitol. Děti se při ní nejen poučí, lehkou nenásilnou formou, ale také je to bude táhnout do lesa, do přírody, hledat nejen dráčky, kteří les chrání před zlými lidmi, ale také víly, které se starají o všechny rostlinky, ať už více nebo méně chráněné. Autorka na konci krásně zmiňuje právě to, že když na vás v lese spadne šiška, okamžitě byste se měli podívat nahoru na strom, jestli nezahlédnete třeba už jen ocas nějakého takového dráčka. Musím říct, že se mi líbilo, když jsem dočetla a malý šel k oknu a díval se u nás před barákem na těch pár smrků, co tu máme, jestli tam nějakého dráčka nezahlédne. 🙂

„Opravdu umíte chrlit vodu?“ vyhrkl rychle.
Jedlovec líně povytáhl obočí.
„Koukám, že Bludice si pustila pusu na špacír,“ zamručel.
„Kam pustila pusu?“
Starý drak mu se smíchem vysvětlil, že to se jenom tak říká, když někdo vyzradí něco, co nemá.“

Musím obzvlášť zmínit ilustrace, které v knize Velké dobrodružství malého dráčka má na svědomí Zdeňka Študlarová. Jsou opravdu krásné. Barevné, veselé, dráčci jsou milí, na první pohled se dětem budou líbit.
A je jich dost. Sice se najdou stránky, kde není žádná, ale pak následuje obrázek přes celou stránku nebo přes půlku a ty jsou prostě cool. 🙂
Další plus této knihy je také křídový papír, font písma (větší) a celkově formát knihy. Je docela masivní, takže i přes časté čtení a ohmatávání dětských ručiček, přežije dlouhou dobu.

Sečteno a podtrženo. Díky příběhu a díky ilustracím, je kniha Velké dobrodružství malého dráčka jednou z nejhezčích dětských knih, která se mi v tomto roce dostala do rukou.
Věřím, že se bude líbit nejen dětem, ale také rodičům, takže pokud už nemáte díky karanténě žádnou zásobu pohádek, rozhodně si tuto nenechte ujít. Nejen, že si užijete s dráčkem Smrčkem velké dobrodružství, ale také se děti naučí, co se smí a nesmí v lese. A co by se nemělo. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Velké dobrodružství malého dráčka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *