Viktor a případ zmizelého psa – Pavlína Jurková, Jarmila Vlčková

Autor: Pavlína Jurková, Jarmila Vlčková
Ilustrace: Martina Fojtů
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 184

„Seneka lítal po celém obýváku, kňučel a snažil se ze sebe dostat vůni parfému. Vypadalo to, že přišel o rozum. Otíral se o koberec i o sněhobílé stěny místnosti. Když to nepomáhalo, vyskočil na bílou sedačku, lehl si na záda a válel se v saténových polštářích. Potom seskočil dolů a několikrát oběhl celý pokoj. Proletěl jim pod nohama, div je neporazil, a běžel se vyválet do ložnice.
Maminka se otočila na Viktora a ledovým hlasem pronesla: „Ten pes musí z domu!“

Kam se podělo to roztomilé štěně, které ještě včera cupovalo na kousky maminčinu kuchařku? Viktor s Žofií rozjíždějí detektivní pátrání. Ani jeden z nich však netuší, že se tak dostanou do velkého nebezpečí. Podezřelých je hodně, věřit nemůžou nikomu. A nejhorší je, že vyřešení celého případu mají celou dobu přímo před očima.
Dvojice autorek navazuje na svou úspěšnou a oceňovanou prvotinu dalším napínavým a atraktivně ilustrovaným příběhem.

Autorské duo Pavlína Jurková a Jarmila Vlčková, jsem poprvé potkala, když jsem četla jejich nejnovější knihu Hra o sen, kterou jsem hodnotila nejen velmi vysoko, ale byla jsem překvapena, jak skvěle dokázala napsat „dětskou“ knihu. A právě proto jsem se s chutí vrhla na další dětskou detektivku, Viktor a případ zmizelého psa, kterou jsem četla svému synovi před spaním a když usnul, dočítala jsem kapitoly sama sobě si. 🙂

Knížka je určena už větším dětem, dejme tomu od osmi, devíti let, aby pochopily všechny souvislosti a hlavně, aby si mohly společně s hlavními hrdiny – Viktorem a Žofií zahrát na detektivy se vším všudy.
On totiž Viktor má nejen psa Seneku, který se mu ztratí, ale také přestoupil na novou školu a potýká se s problémem v podobě tří kluků, kteří si na něj zasedli.
Jednoho dne se Viktora ovšem zastane Žofie a v té době nemá ani tušení, tak důležitá osoba to v jeho životě bude. A nejen díky pomoci Žofie, ale i ostatním lidem – třeba Klubu Dlouhánů, se může pustit do pátrání po svém ztraceném štěněti. Jestli bude nebo nebude úspěšný, to už se dozvíte v příběhu Viktor a případ zmizelého psa.

„Všichni tři zkameněli a zírali na něj. Takovou zradu nečekali. Viktorovi se podlomily nohy. Luna ho ale podepřela a pošeptala mu: „Neboj se, Viktore, dopadne to dobře.“ Nahlas pak pokračovala: „Promiňte, museli jsme se splést.“

Když začnete knihu Viktor a případ zmizelého psa číst, všimněte si jedné věci. Případně na to třeba upozorněte své děti. Je to moc fajn, některé věty jsou odlišnou barvou písma – zelenou. A proč? To vám neprozradím, ale má to svůj důvod, schválně, jestli na to přijdete. 🙂

A jinak, líbí se mi, že vyprávění těchto autorek je souvislý text, je ho dost, kniha Viktor a případ zmizelého psa má téměř 200 stránek, ale kapitoly jsou krátké, jsou zde i krásné ilustrace, takže to není nic hrozného. Důležité je, že se téměř na každé stránce něco děje, děti (a podle mě ani rodiče) se nudit nebudou!

Viktor a případ zmizelého psa je detektivní příběh, u kterého děti budou společně s hlavními hrdiny pátrat, můžou se rozčilovat, můžou se cítit v koncích, můžou se cítit smutně, ale na konci budou určitě spokojeny s tím, jak to všechno dopadne.
Pokud máte doma dětského – odrostlejšího – čtenáře, kolem devíti let a trochu více, určitě se po tomto vyprávění poohlédněte. A pokud máte doma i mladšího detektiva, než je těch devět let, na předčítání a vaše pobavení dostáváte také mé doporučení. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Viktor a případ zmizelého psa můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *