Víno a čáry – Luanne G. Smithová

Autor: Luanne G. Smithová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 293

„Dav se rozestoupil, jako by jím projela neviditelná ruka. Ve volném prostoru se vynořila vznešená žena v šatech z krajky a modrého hedvábí. Z jejích jemných prstíků visela dárková krabice z parfumerie zabalená do levandulového papíru a zavázaná provázkem. „Co to proboha děláš? Okamžitě tu ženu pusť.“
„Já… ona…“ Bastien ji pustil a o krok ustoupil, aby se postavil vedle druhé ženy.“

Zaklít čarodějku se nevyplácí…
Mladé čarodějce Eleně se po sedmi letech podařilo osvobodit z moci zlé kletby a vrátila se domů na vinici v údolí Chanceaux. Tam však zjistila, že za dobu její nepřítomnosti se spousta věcí změnila. Vinici převzal bývalý právník z velkého města, který odmítá staré ověřené metody i kouzla a snaží se řídit vědou a rozumem.
Podaří se Eleně odhalit, kdo stojí za jejím prokletím? Dokáže novému majiteli vinice, jak moc se mýlí a jak je pro něj důležitá? Ukáže se, kdo má na svědomí mrtvá zvířata, která už se nějakou dobu objevují po celém údolí?

Víno a čáry je prvním dílem nové fantasy série, která ovšem částečně odpovídá i romantickému čtení s detektivní zápletkou. Příběh je pomalu se odvíjející, který se v jednu chvíli stane napínavým, aby se posléze vrátil zase do pomalejších kolejí. Ač jsem ze začátku měla problém se do děje vpravit, nakonec se mi to podařilo a jsem docela spokojená.

Začátek byl pro mne takový těžkopádný. Netušíte totiž, kdo je Elena, co se ji stalo a hned se dostane do její hlavy – začnete číst její myšlenky a nic vám nebude dávat smysl. Po pár kapitolách začnete chápat, o co jde a věřím, že od poloviny knihy Víno a čáry budete lehce napnutí, jako já, kdo je majitelem hodinek se zeleným ornamentem, jestli dojde Elenina pomsta naplnění a zda se jí podaří zachránit vinici, ke které má více než vřelý vztah.

Autorčin nápad spojit víno, vinice a čarodějky, se mi moc líbil. Ale už trochu horší pro mne bylo, že se snažila dát spoustu žánrů dohromady. Od magie a tím pádem fantasy, k romantické lince, která se objevila prakticky z ničeho nic, až po detektivní zápletku. Navíc mi trochu nesedělo prostředí, celou dobu se příběh tvářil, jako že se odehrává v prostředí dam v rukavičkách a gentlemanů v kloboucích, koňských povozů a najednou se objeví automobily, které mi tam vůbec nepasovaly.

„Toho budete litovat,“ prohlásila a pak luskla prsty na strážce. „Začněte vyzvánět na poplach. Dejte vědět starostovi. Máme tu vražedkyni na útěku.“

Ale i přes nějaké ty výtky musím uznat, že jsem si knihu Víno a čáry užila a opravdu se upřímně těším na další díly. Elena jako hlavní hrdinka se mi líbila, sice konec příběhu je opět takový trochu kostrbatý, ale já jsem spíše zvědavá, jak se bude vyvíjet její vztah k vinici, věřím, že si opět užiju, když bude autorka popisovat buket vína, ucítím tu chuť doslova na jazyku a také jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet Elenino nové přátelství s holkou od cirkusu.

Chci ocenit i to, že ač autorka zamíchala do sebe více žánrů (a ne vždy to dělalo dobrotu), přesto je příběh čtivý. Nebudete se nudit, možná se nad něčím sem tam pozastavíte, ale nebude se vám chtít knihu odložit, dokud Víno a čáry nedočtete do konce.
Troufám si tvrdit, že je to něco nového, něco neotřelého. A pokud se řadíte mezi milovníky vína, připravte si aspoň jednu láhev ke čtení, bez ní to nepůjde. Respektive půjde, ale bude to těžké (to mi můžete věřit) :-).

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Víno a čáry můžete objednat.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *