Víš, kdo se dívá? – Catherine Ryan Howard

Autor: Catherine Ryan Howard
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 357

„Nevěděl, jak žít. Praxe života, kterou všichni kolem něho tak nějak přirozeně vykonávali, jako by byla nad jeho schopnosti. Čas se před ním rozpínal jako nekonečné pusté, ploché a prázdné pole táhnoucí se k obzoru. Rozsypal se na kusy a jedině Caroline by ho dokázala dát dohromady.
Jenže ta tu nebyla a už se nevrátí.“

PŘEHRÁT Je noc a Andrew, manažer rezortu Chaty Shanamore, sleduje skrytou kamerou svého jediného hosta – mladou ženu. Rád se dívá do soukromí druhých. Pak ale uvidí něco, co nečekal. V záběru se objeví postava v černém, spící ženu ubodá a kameru zničí. Kdo je ten vrah? A jak věděl o kameře?
PAUZA Natalie přijíždí do Shanamore. Je tma, zima a celý ten nápad jí najednou připadá uhozený. I na tom manažerovi je něco divného. Nejradši by se vrátila domů, jenže nemůže – dokud nenajde to, co hledá.
PŘETOČIT NA ZAČÁTEK Napínavý příběh o vraždě zachycené skrytou kamerou. Abychom pochopili, co se stalo, musíme přetočit nahrávku a sledovat ji od začátku do konce. Do hrozného konce…

Teď mám dny, kdy čtu pomaleji, než jsem zvyklá. Dvě knihy za týden – na mne docela špatné skóre. Jenže je hezky, léto začíná a tak trávím se synem spoustu času venku, v přírodě. A proč o tom píšu? Protože když jsem začala číst Víš, kdo se dívá? nikde jsem o ni neslyšela a než jsem ji dočetla, tak se objevilo pár recenzí, které nebyly příliš pozitivní. A já tedy půjdu opět proti proudu. Není to úplně top kniha, ale myslím si, že někteří čtenáři thrillerů si přijdou na své.

Kniha a její kapitoly jsou rozděleny do tří částí – přehrát, pauza a přetočit. A protože mi tohle řazení nedávalo žádný smysl, přestala jsem to vnímat a poté si přečetla příběh o Natalie, která je známou irskou influencerkou. Její sláva ji samozřejmě přináší nejenom spoustu výhod, ale také pár nepříjemností. Žije se svým manželem, v rámci možností, poklidný život, až do chvíle, kdy se objeví ve schránce tajemná obálka s účtem z Chat Shanamore. S kým tam její muž byl? Proč byl účet tak vysoký? Ten, kdo vhodil tuto obálku do domu Natalie a jejího manžela, rozjel nebezpečnou hru, která bude někoho stát život.
Ale krom Natalie, je v příběhu Víš, kdo se dívá? ještě jedna velmi důležitá postava a tou je Andrew – správce chat Shanamore. Ve svých rukou má nejen možnost učinit návštěvníky tohoto komplexu spokojenými hosty, ale také má jedno velké tajemství, které se nikdo nesmí nikdy dozvědět. Jenže člověk míní.. A tak Andrew musí udělat to, co je pro něj nejlepší, aby jeho tajemství zůstalo uchováno pod zámkem, jenže tím může některé osoby odsoudit ke smrti. Vzchopí se? Nebo se jen sveze na vlně „svého klidu“?

Přestože je Natalie jednou z hlavních postav, nedokázala bych vám říct, zda mi vadila nebo ne. Kdybych od autorky nevěděla, že se jedná o známou osobu, možná bych ji nepřikládala žádnou důležitou váhu.
Za to Anndrew, a jeho životní příběh, to bylo něco. Nejen divného a zavrženíhodného, ale také k politování. Je fakt zvláštní, jak lidé jednají, když jim jde o kejhák a nekoukají do budoucnosti, co by se z toho mohlo stát.

„Nesmí jim dovolit, aby ji našli.
Jestli ji najdou, zjistí také, co dělá, a potom bezpochyby zjistí, proč to dělá a co je zač.
Ne.
Ne.
Ne.
Tohle nesmí dopustit.“

Jak jsem již psala výše, kapitoly jsou rozděleny na určité úseky a mi tohle rozdělení dělalo opravdu velké problémy. Zamotávala jsem se do toho, a proto jsem po několika kapitolách přestala řešit, o jaké přetočení či pauzu jde, a místo toho vnímala text a příběh jako takový.
Možná právě díky tomu jsem si Víš, kdo se dívá? užila trochu víc než jiní čtenáři, protože bez tohoto divného rozdělení mi dával děj větší smysl.

Co se týče samotného tématu, tak autorka vystavěla příběh, který je dobrý. Líbilo se mi prostředí hrabství Corku, které jsem si uměla díky navození atmosféry představit, líbilo se mi, jak se snažila opatrně zabrousit do životů známých influencerů a co jim to může dát, co jim to může vzít a hlavně, co podstupují, když dávají všanc svůj život a své soukromí. A jak snadné je na internetu a sociálních sítích o všech všechno zjistit.

Víš, kdo se dívá? určitě není špatnou knihou, věřím, že spousta méně náročných čtenářů thrillerů si tento příběh užije. Je pravdou, že důvod, proč musí někdo umřít, byl vykalkulován a hlavně, dospělo se k tomuto bodu, přes mnoho překážek a nástrah, ale to bylo to, co se mi líbilo. Nebylo nic úplně jednoduché a samotný původ vraždy byl chladnokrevný, kdy si ten dotyčný šel za svým.
Jo, dobře, vraha jsem odhadla poměrně brzy, ale nic to nekazí na mém požitku z knihy, z jejího přečtení, protože já jsem spokojená. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Víš, kdo se dívá? můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *