Vlk chce dovnitř – Laura McHugh

Autor: Laura McHugh
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 336

„Naše přátelství se točilo kolem našich dětí, i když jsem se na naše společná setkání těšila nejspíš úplně stejně jako Lily a Macey. Tehdy jsem vítala jakoukoliv záminku, abych se dostala z domu a mohla si povídat s někým dospělým.“

Sadie se ještě nevzpamatovala z náhlé smrti svého bratra Shanea, a přichází další šok – v lese za městem je nalezena dětská lebka, která podle všeho patří zmizelé dceři její bývalé kamarádky Hannah. Během pátrání po tom, co se vlastně stalo Shaneovi, naráží na mnoho podivných a matoucích stop, které jejího zemřelého bratra propojují s případem zavražděné dívenky a jejího otce. Klíčem k odhalení pravdy by mohla být švagrová Crystle, ta se ale na čerstvou vdovu chová poněkud zvláštně a nezdá se, že by chtěla matce a sestrám svého zemřelého muže být jakkoli a čímkoli nápomocna…

Vlk chce dovnitř je žánrově něco mezi thrillerem a psychologickým románem. Děj této knihy je vyprávěn ze dvou různých pohledů – v rozmezí pár měsíců a tohle rozmezí se pomalu a jistě zkracuje, až jsou časově stejné. Příběh z pohledu dvou naprosto rozdílných žen, které na konci toho budou mít jednu věc společnou.

V oficiální anotace je psáno pouze o Sadie, o ženě, které zemřel bratr Shane a jeho smrt na ni působí divně. Žádné vyšetřování, pouze předpoklady, které vedly k uzavření případu, jenž ale není takový, jak se na první pohled zdá.
Jenže já bych ráda ještě zmínila druhou postavu, druhou vypravěčku, a tou je Henley. Mladá dívka, která to nemá v životě vůbec jednoduché. Její rodina je terčem všech možných pomluv v malém městečku, kde žijí a není se čemu divit. Matka závislá, strýcové surovci a šejdíři, sestřenice zlatokopka a lhářka… Proto Henley touží dostat se pryč z města, do Colorada, do státu, který je jejím snem. Bere práci po matce, která se zištných důvodů nemůže účastnit pracovního procesu, seznámí se s mladým Jasonem, který ji ovšem obrátí život naruby. Nebo ji naopak pomůže?

Jenže v knize Vlk chce dovnitř jde o mnohem víc, než jen o Sadie a Henley. Jde zde také o Charlieho, o Hannah, o Crystle, dokonce i o Gravyho. Autorka pospojovala různě dlouhými nitkami několik postav mezi sebou, každé dala malý dílek puzzle a ve chvíli, kdy se všechno propojí dohromady, získáte příběh, který je správně zamotaný, ale výborně promyšlený a pro mne osobně dokonce nepředvídatelný. Na některé věci jsem opravdu nepřišla až do chvíle, než to autorka prozradila sama. A tak to má být! 🙂

„Charlie se lehce pousmál. Bylo to poprvé za celou dobu, co se jeho tvář nepatrně rozjasnila. „Na to si vzpomínám,“ řekl. „Babička mě donutila jet na křesťanský tábor. Nedopadlo to zrovna nejlíp.“

Četla jsem již pár komentářů na knihu Vlk chce dovnitř, kde čtenáři dávali slabší hodnocení pro to, že kniha měla být thriller a tím nebyla. Není to úplně tak. Najdete zde pár thrillerových prvků – jako třeba nález lebky v lese, vyšetřování čí je, a i přesto, že se toho vyšetřování aktivně neúčastníte jako čtenáři, víte, že to někde na pozadí příběhu probíhá.
Dalším thrillerovým prvkem je také ono záhadné úmrtí Shanea, bratra Sadie. A opět, i když postupně dostáváte od hrdinů různé kousky skládačky, pořád nevíte, co si myslet, jak k tomu došlo a co přesně se stalo.

Je pravdou, že v příběhu je docela dost také popisován myšlenkový pochod hlavním hrdinů, ale pro mne to spíše bylo příjemné zpestření, protože jsem se jim mohla podívat do hlavy a více si k nim vytvořit pouto, které bylo pro mne v tu chvíli důležité.
Díky tomu jsem si dokázala poskládat nejen, kdo je čeho schopný, ale také se utvrdit v tom, že láska má mnoho podob, tak stejně jako nenávist, a že lež může být dobrá, i špatná.

Koukám, že jsem se opět rozepsala více, než jsem měla původně v plánu, takže teď už to jen nějakým způsobem shrnu, ať vás nečeká esej o deseti normostranách. 🙂
Vlk chce dovnitř je za mne opravdu výborným čtením, které v sobě ukrývá spoustu tajemství, dá vám nakouknout do rodin, které to nemají v životě jednoduché, do rodin, které sebou nesou démony, ale také do jejich pospolitosti. Jak v těch nejtěžších chvílích dokážou stát při sobě – v dobrém, ale také ve zlém.
Nezačínejte tuto knihu číst pro to, že si chcete přečíst thriller. Nezačínejte ji číst, protože si chcete přečíst psychologický román.
Začněte ji číst pro to, že se vám líbí obálka, že se vám líbí anotace, začněte ji číst bez očekávání a poté věřím, že budete stejně spokojeni jako jsem byla já.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Vlk chce dovnitř můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *