Vraždy v Cherringhamu – Mrtvá v Temži – Matthew Costello, Neil Richards

Autor: Matthew Costello, Neil Richards
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2020
Počet stran: 144

„Jack stál před policejní stanicí, na sobě khaki kalhoty a tříslově hnědou košili a doufal, že se tak nějak mezi místními ztratí.
Pozoroval je, jak chodí po ulici, a usoudil, že pravděpodobně zvolil oblečení, v němž vyhlíží až příliš venkovsky. Možná by zapadl v nějakém farmářském městečku na Středozápadě, ale zdejší lidé vypadali, jako by i cesta k řezníkovi vyžadovala trochu se vyšňořit.“

Cherringham je klidné městečko, kde čas plyne pomalu a nic zvláštního se neděje. Dokud se jednoho dne neobjeví v řece nad jezem tělo mrtvé ženy. Sarah nevydrží nečinně přihlížet bezradné policii, které se nedaří vypátrat vraha její přítelkyně. Spolu s bývalým policistou Jackem, který bydlí na hausbótu nedaleko místa tragédie, se vrhá do případu, kde každý z podezřelých má co skrývat.

Mrtvá v Temži je prvním dílem ze série knih o vraždách, které se budou odehrávat v Cherringhamu. Poklidné anglické městečko, kde se nic neděje, maximálně se někdo opije, teď dostane pořádnou ránu a rovnou to začne nalezením mrtvé ženy.

V tomto díle se seznámíte se Sarah a Jackem. Sarah je odbornice na webové stránky a živí se jejím navrhováním. Jack je Američan, který se přestěhoval do anglického městečka poté, co seknul s prací detektiva v New Yorku. Tyto dva spojí dohromady smrt mladé ženy, kterou nalezne náhodná kolemjdoucí.
Oba dva mají své životní problémy a životní osudy, se kterými bojují, ale nejde o nic velkého, co by čtenáře odvádělo od mrtvé ženy.
Mrtvá v Temži je útlá knížka, krátký detektivní příběh na jedno odpoledne, ale autoři jej napsali tak, aby vám nevyzradili, kdo je ten zlý, kdo špatný a vy si na to museli přijít sami, případně až na konci knihy po jejím přečtení.

„To je v pohodě, Sarah. Žádný problém,“ skočil jí do řeči. „Koukej, před chvílí se zmiňovali, že by potřebovali pomoct při počítání skóre, no tak já tam zaskočím a píchnu jim. Později se zastavím.“
Sarah ho pozorovala, jak odchází se svěšenými rameny. Příšerné. Nejenže jsou kvůli tomu otrávené děti, ale začínám vyskakovat na toho nejmírnějšího chlapa v celém městě.
Co to se mnou je?
Z parkoviště k ní dolehlo chraplavé zabručení automobilového motoru. Sportovní vůz.
Jackovo auto.
Podívala se tím směrem. Tohle jí opravdu chybělo!“

Přemýšlím, co se mi na této detektivce líbilo a můžu s klidným svědomím napsat, že všechno. Mrtvá v Temži je taková ta typická anglická detektivka, kde nejde o žádné prolévání krve, o žádné sériové vrahy, ale o logické a opatrné vyšetřování jedné vraždy, ke které nejsou žádné indicie – aspoň to tak na první pohled vypadá.
Hlavní hrdinové – ač nejsou přímo policisté – mají sice nějaké osobní problémy, ale nic velkého – žádný alkohol, žádné drogy, žádné překročení pracovních mezí a podobně, na co jsme zvyklí u všelijakých thrillerů. A chci říct, že je to skvělé, protože u tohoto čtení vám nic a nikdo nepoleze na nervy a vy si budete opravdu užívat pouze a jen samotné vyšetřování a hledaní vraha.

Mrtvá v Temži je prvním dílem a na mne se už tu směje díl druhý, s názvem Záhada panství Mogdon. Už z anotace vím, že mí dva oblíbenci z tohoto příběhu, Sarah a Jack opět dostanou slovo a já se nemůžu dočkat, až se pustím do čtení.
A protože se jedná opravdu o krátké vyprávění, tak vám řeknu, že v tuto chvíli začínám a nejdu spát, dokud nedočtu. Jo, přesně tak! První díl se četl skvěle, vše odsýpalo, nikde žádná hluchá místa a pokud se druhý díl bude držet stejného stylu jako ten první, tak si troufnu napsat, že už zítra vám o panství Mogdon povím mnohem více. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Mrtvá v Temži můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *