Vraždy v Cherringhamu – Tajemství prázdného trezoru – Matthew Costello, Neil Richards

Autor: Matthew Costello, Neil Richards
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2022
Počet stran: 136

„Sarah se ohlédla po Buchananovi, který seděl na židli jako na trní, možná připravený na to, že by se pod ním mohla zbortit. Ostatní – potenciální příjemci peněz za poklad, snad s výjimkou lady Reptonové – působili jako skupinka špatně obsazených herců; shlukli se u nejvzdálenější stěny a jako by se chystali vrhnout k nálezu, jakmile profesor sejf otevře.“

Dva mladí muži objeví na pozemku místní farmy vzácný historický artefakt. Jsou štěstím bez sebe a předmět po dohodě uschovají u někdejšího profesora archeologie, který ho uzamkne ve svém bezpečnostním sejfu. Hurá, nezbývá než se nálezem pochlubit v hostinci. Když ale následující den dorazí odborník, aby stříbrný poklad ocenil, trezor je prázdný!

Minulou recenzi jsem začala tím, že pokud budou autoři v sérii Cherringhamských vražd pokračovat stejným tempem, tak městečko Cherringham vymře. 🙂 Ale to jsem ještě netušila, že ve čtvrtém díle Tajemství prázdného trezoru už vražda nebude tím hlavním artiklem. Tentokráte dojde na velkou loupež, za pár tisíců liber, a kdo ví? Možná i víc…

Jak už jsem v prvním odstavci zmínila, tentokráte jde o loupež. Dva muži, hledači pokladů najdou fakt něco velkého, na pozemku jiného muže, který má pozemek pronajatý od jiných lidí. Jak už můžete tušit, o tento nález se podělí více lidí, respektive o peníze, které z tohoto nálezu se posypou.
A jak vám prozradí název, Tajemství prázdného trezoru, ten poklad, na který spoléhá spousta lidí, zmizí ze zamčeného trezoru, ze zamčeného domu, kde navíc dokonce spí i majitel domu a strážce pokladu.
Jenže ráno, kdy dojdou všichni lidé, a hlavně zástupce muzea ke slavnostnímu otevření a odkrytí tohoto pokladu, na ně čeká v trezoru pusté a prázdné místo… Poklad zmizel a Sarah s Jackem se k tomuto případu dostanou jako slepí k houslím, ovšem neodmítnou jej, to by nebyli oni.

„Baz odvrátil pohled. „Já bych řekl, že teda ne, ale na druhý straně… Klidně by mohl…“
Jack dokončil za něho: „Něco podniknout, že?“
Hledač pokladů se na něho podíval a přikývl. V zapadlých očích se mu objevil jakýsi nemocný výraz, zjevně vyvolaný náhlým zmatkem. Jack usoudil, že rozhovor dospěl ke konci, i když pochyboval, zda se dozvěděl něco užitečného.
Také ho ale napadlo, že by mohlo být docela zajímavé popovídat si teď s Jerrym.
Porovnat různé verze příběhu může být poučné.“

Ač se autoři vyhnuli vraždě, tak příběh je opět rychlý. Jednoduchý, svižný, zábavný. Líbí se mi, jak se vztah mezi Sarah a Jackem upevňuje, ale přitom nepoužívají autoři žádnou romantickou linku, kterou by spousta čtenářů očekávala a tím pádem je i toto jejich spojení nepředvídatelné a věřím, že pro většinu čtenářů líbivé.
Tajemství prázdného trezoru je typická anglická detektivka, která vám dá několik indicií a vy se buď sami, nebo s pomocí našich hlavních hrdinů pustíte do zběsilého pátrání po zloději vzácného artefaktu.

Věřím, že z mých recenzí jste už poznali, že se mi série Vraždy v Cherringhamu opravdu líbí. A ač Tajemství prázdného trezoru není o vraždě, přesto neztrácí nic na svém šarmu, na tom, že si knihu chci přečíst, že opět je skvělé ocitnout se v malém městečku Cherringham a čekat, co si autoři pro nás, čtenáře, připraví. Takže pokud hledáte nějakou detektivní sérii, kde nebude protékat spousta krve a bude mít velmi příjemné hlavní hrdiny, tak objednávejte. Máte mé doporučení. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Tajemství prázdného trezoru můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *