Všechno bude dobrý, Beth – Barbora Koutná

Autor: Barbora Koutná
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 216

„Dny utíkaly jako voda. A najednou bylo pátého ledna a Diana s Jonášem odjížděli. Přála jsem jim to, ale zároveň jsem byla smutná, že zůstanu sama. Zmítaly mnou opačné pocity. Odpoledne jsem se vydala k hlavnímu vchodu, který se nacházel nedaleko klubovny. V prostoru přede dveřmi už stáli moji kamarádi, obklopení zavazadly, a bavili se s Andreou. Posadila jsem se do hnědého křesla vedle topení a hluboce jsem si povzdechla.“

Bethany je obyčejná deváťačka. Narodila se v USA, ale nyní žije s mámou a tátou v Čechách, v paneláku na sídlišti. Má spoustu dobrých i méně dobrých kamarádů. Když rodiče na začátku školního roku odjedou pracovat na Srí Lanku, přestěhuje se k babičce. Dál chodí do školy, vymýšlí si příběhy… a taky hubne.
Její kamarádky Matylda a Hortenzie jsou tak „hodné“, že jí pomáhají nakupovat hezké oblečení a ukazují jí kouzla posilovny. Bethany každý den pilně cvičí a jídlo prostě vynechává. Jedna otravná spolužačka si toho všimne a snaží se jí pomoci, už je ale pozdě. Beth odvezou do nemocnice a stanoví jí jasnou diagnózu: mentální anorexii.
Zvládne se Beth uzdravit, najít si nové kamarády a možná i prvního kluka? A co návrat do školy a přijímačky na střední?

Všechno bude dobrý, Beth je novinkou v žánru young adult a románem, který popisuje útrapy a strasti jedné mladé čtrnáctileté holčiny, která si projde doslova peklem, aby ji došlo, co je v životě důležité a co rozhodně za velkou pozornost nestojí. Od anorexie až po potíže s první láskou, strachem o rodiče nebo o studium a samozřejmě o přátele a přátelství jako takové.

Bethany je čtrnáctiletou holkou, která studuje ještě základní školu – devátou třídu. Stojí před ní důležitá otázka, kam na střední školu, ale ještě důležitější pro ni je, že neodpovídá klasickým představám krásné holky – štíhlé holky. A tak se s pomocí „kamarádek“ dostane do stavu, který skončí jen jedinou možnou diagnózou – mentální anorexie.
Díky tomu my, jako čtenáři, budeme sledovat její cestu k uzdravení, s pomocí přátel a rodiny, její znovu začlenění do kolektivu ve škole a její první trable s láskou, s prvním klukem.

Když jsem se do čtení knihy Všechno bude dobrý, Beth pustila, měla jsem velká očekávání. Mentální anorexie je téma, které mne zajímá, ale spíše z toho laického pohledu, jak holky na to reagují, jak se s tím perou, jaké mají postoje k tomu. A proto jsem celkem zklamaná z děje jako takového, protože právě tohle „zásadní“ téma mladé generace je pouze na pár prvních stránkách probíráno a více jak polovina knihy se už zabývá tím, jak nesmělá a přitom nenápadná a nakonec i krásná může být první láska.

„Již druhý den jsem stála za pokladnou, vedle mě u další přepážky Aleš. Pod rukama mi projížděla spousta zboží. Představovala jsem si trochu jinou práci, ale nikde nás nevzali.
Najednou znovu padla ta divná tma já jsem spatřila hrob s cedulkou In memoriam. Nad ní byla napsaná jména mých rodičů. Nápis začal blikat a zvětšovat se. Byl čím dál blíž…“

Když jsem se do čtení knihy Všechno bude dobrý, Beth pustila, říkala jsem si, že má potenciál. Že bude dobrá volba na čtení i pro starší ročníky, třeba zrovna maminky mladých slečen (nebo i těch úplně malých holčiček jako jsem já), jako příklad, na co se zaměřit a co u svých dcer sledovat, ať už co se týče oblečení, změny chování, náhlého změnu jídelníčku… Já vím, že všechny mámy ví, na co se musí zaměřit, ale přeci jen, když takový příběh napíše mladá autorka, zajímá vás, co vše se ještě objeví. Jenže jak jsem již napsala před pár slovy, anorexie není tím stěžejním bodem tohoto příběhu. Tím je první láska a nenápadné krůčky, které vedou od přátelství k něčemu víc.

A právě z tohoto důvodu píšu, že tato kniha je čtením pouze pro ty mladší ročníky, řekněme slečny od cca 14ti let, tak starých, jako samotná hlavní hrdinka příběhu Všechno bude dobrý, Beth. Něco málo si ze čtení vzít samozřejmě můžou, ale spíše se u toho nechají unášet na vlnách první zamilovanosti, prvních motýlků v břiše a objevování pravého přátelství, které může trvat i déle, než jen na základní škole.

Ještě jedna věc mi vadila, a konkrétně ta, že příběh je osekaný – i když to není to správné slovo. Činy a chování Bethany je takové strohé, místy mi přišlo, že je podivné, protože nic nenasvědčovalo tomu, že by se „tak a tak“ měla zachovat a najednou bum, byla protivná nebo plačtivá nebo uzavřená… I když spousta holek může být protivných bez důvodu, tady to v ději působilo zvláštně, jako kdyby autorka zapomněla napsat dvě, tři věty, jako kdyby nebylo všechno podloženo, ale přitom vše mělo svůj důvod. Neříkám, že mi by to nějak extra vadilo, knihu Všechno bude dobrý, Beth jsem dočetla, ale nebylo to pro mne to pravé ořechové. Čekala jsem víc.

Ovšem, i přes tyto drobné vady musím před autorkou smeknout. Být studentkou gymnázia a už mít na svém kontě první vydanou knihu je paráda, a věřím, že jakmile se „vypíše“ (což se s oblibou u většiny autorů říká), tak její příběhy budou určitě stát za to.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Všechno bude dobrý, Beth můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *