Všechny jeho ženy – Caterina Bonvicini

Autor: Caterina Bonvicini
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 232

„Teď už jsme schopné strávit spolu bez hádek dvě a půl hodiny. Tuhle jsme došly až do údolí Roseg bez náznaku jediné rozepře. I když chtěla Ada při zpáteční cestě nastoupit do jiného vagónu než Chicca, protože už ji nemohla vystát.
 Když čte člověk o horolezeckých výpravách, zjistí, že tím opravdovým problémem není dorazit k vytyčenému cíli. Problém je vrátit se zpátky. Lidé umírají, když z Everestu nebo K2 sestupují, skoro nikdy při výstupu. My se možná učíme vracet. Učíme se sestupovat z toho trochu příliš imaginárního vrcholku, kterému jsme říkaly Vittorio (8 848 metrů, v našich hlavách).“

Je Štědrý den a u sváteční večeře se sešlo sedm velmi rozdílných žen. Sedm žen úzce spojených s jediným mužem – Vittoriem. Sedí tu jeho matka, sestra, současná i bývalá manželka, milenka a dvě dcery, každá z jiného vztahu. Všechny tu čekají, ale Vittorio nepřichází. Místo něj dorazí pouze záhadná esemeska – několik slov, která učiní jeho absenci ještě mnohem znepokojivější.
Prázdnota, kterou po sobě Vittorio zanechává, je plná otazníků. A rozprostírá se nejen na prázdné židli, ale i v duších těch, které Vittoria milují. Aby se z jejího sevření vymanily, musejí všechny jeho ženy v následujích dnech, týdnech a měsících nalézt odvahu zbavit se naučených stereotypů a třeba se i jedna o druhou opřít. Možná pak ve Vittoriově absenci objeví příležitost nahlédnout na věci z nové perspektivy.
V nemilosrdně ironické frašce Cateriny Bonvicini se věci mohou kdykoliv zvrtnout s téměř thrillerovou nečekaností, i ta nejsympatičtější osoba se může ukázat v nelichotivém světle a každé odhalení zpravidla má rub i líc.
Všechny jeho ženy je příběh o lásce, o nepřikrášlených rodinných i milostných vztazích a všem, co si do nich společnost projektuje. Najít vlastní svobodu je běh na dlouhou trať, a je to právě absence muže, co konečně dává všem jeho ženám možnost prohlédnout a otevřeně promluvit.
Vychází za podpory Ministerstva kultury České republiky.

Kniha Všechny jeho ženy má velice zajímavý námět. Příběh vypráví sedm žen, všechny patří jednomu muži. Každá je jiná a každá na zápletku v knize reaguje jinak. Jde o zajímavé vyprávění italských žen a jednoho muže, které se někdy až moc blíží realitě. 

Vittorio je italský spisovatel, který má kolem sebe spoustu žen. Celý život uhání jednu sukni za druhou, ale to asi není nic neobvyklého na pravého Itala. Doma je držen zkrátka, první žena ho dost nemilovala a tak udělal dítě druhé a bez vysvětlení utekl k ní, protože problémy zrovna moc řešit neumí. Druhá je semetrika, která linkuje život všem svým blízkým a tak dál hledá pochopení a něhu v  jiné náruči. Jeho spisovatelská sláva je dávno pryč, už dlouho nenapsal nic, co by stálo za to. Všechny své problémy, ať už v osobním životě nebo soukromém probírá se svou nejlepší přítelkyní, kterou se stala jeho bývalá žena.
Ať chce nebo nechce, stále je v kruhu šest žen, své matky, exmanželky, starší dcery, manželky a mladší dcery a určitě dokážete pochopit, že je to náročné, takže opět místo řešení problémů, uteče. Tentokrát na štědrý večer. Nedorazí na večeři, kde na něj čeká jeho 6 žen a jako překvapení i mladá milenka, čili Všechny jeho ženy, ale to on už neodhalí.

Jeho matka ve svých osmadevadesáti letech stále pracuje a snaží si užívat život plnými doušky, ale její dcera a teď druhá snacha ji to nechtějí dopřát. Pořád ji něco zakazují, i když se nemůžou vystát. Když její syn zmizí, ví, že se mu nic zlého nestalo, ale to co se stane mezi nimi ji nenechává klidnou. Její dcera, Vittoriova sestra, učitelka psychologie je podle mě šílená. Manžel spáchal sebevraždu, syn je tak daleko jak může a domů nejezdí a ona postrádá jakoukoliv citovou emoci. Jediné, co dokáže vyjádřit je starost o matku a bratra. Má takový strach, že se mu něco stalo, že nakonec zavolá policii. Po jeho odchodu se začíná spousta zajetých věcí měnit. Její bývala švagrová už není na její straně, najde si kamarádku a ukáže, že umí projevit i jiné emoce, než jen lhostejnost k okolnímu světu.

A teď Všechny jeho ženy. Exmanželka Ada dosáhla většího úspěchu než on, svůj život věnovala práci a mužům, dítě pro ni byla překážka a tak i vypadá její vztah s dcerou. Vittorio na rodičovství nebyl připraven, takže i on s Paolettou nevychází. Na brzkém konci její kariéry a po odchodu jejího aktuálního nejlepšího přítele, začíná svůj život hodnotit. Zjišťuje, že v jeho životě nebyla tak důležitá, jak si myslela, když ji neprozradil, že hodlá zmizet a tuto zprávu napsal jen matce. Najednou si rozumí se svou nástupkyní, stávají se  z nich kamarádky, co spolu tráví spoustu času a Cristina není tak upjatá a rozkazovačná jako bývala. Cristina se totiž najednou cítí nějak svobodně, takže přestává dávat důraz na to, aby vše bylo po jejím, aby měla vše a všechny pod kontrolou. Uvolňuje se stává se z ní snesitelná žena, kamarádka, snacha, švagrová i matka. Jediné co ji stále vrtá hlavou je, že neví zda chce, aby se Vittorio vrátil. 

„Chudák moje matka. Taková ubožačka. Mám skoro radost, že mě zvolili Miss Kuřba roku, lepší než skončit jako ona. Nepochopila, že se sem nikomu nechtělo. Ada by radši trávila Vánoce v Paříži a ona ji donutila přebookovat let. Despotická jako vždy. Moje setra se, aby ten večer přetrpěla, před odchodem z domu určitě nadopovala práškama na uklidnění: usíná u stolu. A babička si musela odříct štědrovečerní koncert („Ve svém věku ráda poslouchám jen muziku, na klepy, co se vykládají v rodině,“ řekla, když vstoupila.) Jedinej, kdo je za tuhle iniciativu rád, je samozřejmě teta Chicca. Ta je horší než moje matka.“

Všechny jeho ženy je příběh, který je opravdu velmi čtivý a námět zajímavý, ale chybí mi tam možná více detailů osobností, je to takové povrchové. Mám strach, že i když je to téma neotřelé a neobvyklé, tak není dostačující k tomu, aby bylo zapamatovatelné, aby vám utkvělo v paměti.
Moc hezky je tam popisován Milán, určitě i to chování celé rodiny je v některých aspektech nezaměnitelně italské, což dodává knize punc reálnosti.

Konec odhaluje navíc velké tajemství, které hodně popírá hodnoty rodiny, protože ať jsou italské ženy uřvané a italští muži nevěrní na každém rohu, vrací se k rodinnému krbu a za svou rodinu bojují a chrání ji.

Pokud nečekáte hluboké dojmy a zážitky, tak Všechny jeho ženy jsou ideální volbou. Je to klasická odpočinková četba, která není dlouhá ani krátká. Stále se neopakující téma, které vídáte v románech pořád dokola. Čtení mě bavilo, opravdu neurazí a pobaví. Musím uznat, že jsem i s napětím očekávala, jak se to celé vyvrbí a jak se k tomu ten italský hřebec postaví a dočkala jsem se opravdu nečekaného konce. 

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Všechny jeho ženy můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *