Všudybyl Avery – Den ve starověkém Řecku – Jacopo Olivieri

Autor: Jacopo Olivieri
Ilustrace: Clarissa Corradinová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 56

„Dívka se na něj zamračí. „Ne snad, že by ti do toho něco bylo, ale jsem tu kvůli účasti na Héřiných hrách!“
„Na čem?“
Dívka se na něj utrhne. „Ženský přebor! Každý pořád mluví o olympijských hrách, ale nikdo si nevzpomene na nás holky!“

Dnes z něj bude řecký chlapec Averos. Prožijte s ním jeho neuvěřitelná dobrodružství! Dozvíte se, jak vznikly olympijské hry, seznámíte se s řeckými hrdiny a zjistíte, jak kdysi dávno vypadalo divadlo. 

Třetí výlet s Averym do historie vás přenese na Den ve starověkém Řecku. Z Averyho se stane Averos, řecký chlapec z roku 436 př. n. l. a společně s ním poznají děti nejen statečnou dívku ze Sparty, ale také se přiučí mnohým důležitým informacím, které v té době byly důležité, nové a dnes jsou pro nás již známé.

Knihy tohoto autora, Jacopa Olivieriho, s Averym Všudybylem, jsou celkem čtyři a Den ve starověkém Řecku je třetí, kterou vám blíže představuji.
Všechny díly jsou psány stejně – jako podle mústru.

Nejdříve se něco málo dozvíte o historii a datech. Kdy se konaly první olympijské hry, kdy začala druhá řecko-perská války nebo třeba taky, kdy bylo Řecko dobyto Římany. Poté následuje příběh hlavního hrdiny, v této knize tedy Averose a jeho setkání s dívkou ze Sparty, která se bude účastnit události, jež doplňuje šesté olympijské hry, které se v tu dobu také konají.

„Aby vysvobodil svou matku ze zajetí serifského krále Polydekta, přislíbil Perseus králi hlavu jedné ze tří Gorgon. Jediná smrtelná z nich byla strašlivá Medúsa, která dokázala proměnit v kámen každého, kdo ji pohlédl do očí!“

A ani v tomto díle nechybí po každé kapitole z příběhu trocha zásadních informací o tom, jak to v Řecku fungovalo, co platilo a výčet těch nejdůležitějších bohů.
Víte, jak se připravovali – a jak byli vedeni k přípravě – závodníci na olympijských hrách? A co dívky?
Máte nějaké informace o tom, jak přišly mince do Řecka, jestli byly banky? A co třeba jakým způsobem vznikly divadla a co se hrálo?
Nejen tohle, ale mnoho dalších poznatků, získají vaše děti, a věřím, že i rodiče si z toho něco vezmou, v knize Den ve starověkém Řecku.

Nezbývá mi nic jiného, než spokojeně zavřít knihu s Všudybylem Averym – Den ve starověkém Řecku a doufat, že můj syn bude mít historii rád jako já, že mu tyto knihy, až trochu povyroste něco předají. A to přeji i vám, ať jste po dočtení spokojeni, vaše děti nadšené a moudřejší o pár důležitých, a někdy i zábavných informací.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Den ve starověkém Řecku můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *