Vyvrhel – Gilly Macmillanová

Autor: Gilly Macmillanová
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2019
Počet stran: 288

„Jak skryjete city tak silné, že můžou klidně rozbít veškeré vaše racionální uvažování a vysmát se všem vašim hodnotám i přesvědčení? Když se na ni podívám, nemůžu si pomoct; vidím budoucnost, kterou jsme spolu mohli prožít. je to bolestná a lákavá představa. Napadá mě, jak je možné někoho nenávidět a zároveň po něm tak toužit.“

Gilly Macmillanová po bestselleru Spálená obloha přichází s dalším temným thrillerem: Nejlepší kamarádi Noah a Abdi se od sebe nehnou ani na krok. Jenže když je v bristolském Feeder Canalu nalezen Noah v bezvědomí, Abdi nechce – nebo nemůže – říct, co se stalo. Detektiv Jim Clemo si odbyl povinné volno, které mu šéfová naordinovala po posledním případu, a vrací se do práce. Má prošetřit tuhle nešťastnou nehodu. Jenomže nic není, jak se zdá, a to, co vypadalo jako klukovina, která se zvrhla, se mění ve veřejnou bitvu. Noah je Brit, Abdi do Bristolu s rodinou přišel ze Somálska. A napětí mezi místními a uprchlíky prudce narůstá. Na pozadí strachu a nenávisti bojují dvě rodiny o své syny. A hlavně: chtějí znát pravdu. Nikdo z nich nemá tušení, jak daleko budou muset zajít, jakým démonům budou muset čelit a jakou bolest si vytrpět. Protože pravda bolí… 

Gilly Macmillan vyrostla v Swindon, Wiltshire a také žila v severní Kalifornii v jejím pozdním mladistvém věku. Studovala dějiny umění na univerzitě v Bristolu a pak u Courtauld Institute of Art v Londýně.
Pracovala u Burlington Magazine a Hayward Gallery před založením rodiny a od té doby udělala nějaké přednášky v „A“ Level fotografování.
Gilly žije v Bristolu ve Velké Británii se svým manželem a třemi dětmi a teď píše na plný úvazek.

Podle anotace, která je u titulu Vyvrhel, jsem očekávala temný thriller, který mi nedá spát. Bohužel, za temný tento příběh nepovažuji, ale přesto je skvěle napsaný a dokázala jsem se pro vyprávění nadchnout.
Líbily se mi hlavní postavy, které jsem si uměla naprosto jasně zhmotnit, takže za tohle patří autorce velký dík, jelikož to je důvod, proč jsem si čtení opravdu užila.

Když jsem se do čtení pustila, působilo to na mě, jako by zde bylo více hlavních postav. Tou první a vlastně i druhou, jsou Abdi a Noah, dva sotva patnáctiletí kluci, kteří se od sebe nehnou. Nejlepší kamarádi v dobrém i zlém a každý z nich má něco, co je odděluje od ostatních vrstevníků. Abdi je imigrant, ze Somálska a v Anglii žije se svou rodinou. Noah je zase synem slavného fotografa, trochu urputné matky a hlavně je vážně nemocný – má rakovinu a už mu nezbývá moc času.
Oba kluci spolu tráví všechen možný čas až do jednoho večera, kdy zmizí z domu Noahových rodičů a právě Noah skončí na jednotce intenzivní péče v bezvědomí. Abdi pro změnu od osudné události nemluví. Ale, kdo jim potom řekne, co se stalo?
Na scénu vstupuje detektiv Clemo, charismatický muž, který za sebou má nucenou dovolenou několik měsíců a právě nehoda Noaha je jeho prvním případem po návratu. Nechce nic zkazit, a proto si dává setsakramencky dobrý pozor, aby bylo vše podle pravidel.
Jenže do výslunní se dostává Clemova bývalá přítelkyně, Emma, jež zamíchá všemi kartami. Případ se zdá být zapeklitější, než aby jej Clemo v pohodě vyřešil.

Nejdříve se všechna zlost a obvinění začnou stahovat na Abdiho, protože odtamtud, odkud přichází, nikdy nepřišlo nic dobrého. Poté Clemo musí čelit nejen tlaku shora a hlavně své šéfové, musí se vypořádat s Emmou a jejím přístupem, a také se soustředit na případ obou chlapců.
Po takovém tlaku by se spousta lidí sesypalo, Clemo ovšem udělá všechno pro to, aby k tomu nedošlo. A právě to jeho chování, jeho způsob uvažování, jeho přemýšlení a instinkty z něj dělají dalšího hrdinu, který se u mě zapsal na výbornou.

„Proč toužíme po lidech, kteří nám ubližují?“ zeptá se Becky, když vykouří většinu cigarety a dlouhý kužel popela začne odpadávat.
Pak se na mě podívá, jako by skutečně čekala odpověď, a po tváři jí stéká slza.
„Protože se bojíme zůstat sami.“

To, co mě ale drží trochu při zdi a proč nehodnotím knihu Vyvrhel na sto procent, tak je celkový dojem z příběhu. Ze začátku mi dlouho trvalo, než jsem se začetla. Postavy mi problém nedělaly, ale děj nějak váznul. V polovině, nebo spíše za půlkou, se to zlomilo a od té doby jsem četla téměř bez přestávek. Všechno začalo gradovat a dočkala jsem se i pořádné akce, o které bych si nemyslela, že mě tam potká.
Ale i tak, výsledný „wow efekt“, který právě u všech thrillerů vyhledávám a jsem za něj ráda, se nedostavil. Tím, že všechno plynulo tak nějak pomalu, byl i konec méně překvapivý, protože už se to dalo tušit ze všech těch náznaků, které byly dříve.

Ovšem, když pominu ten moment překvapení, tak Vyvrhel je vážně dobře napsaný thriller. Autorka krásně zobrazila mladé přátelství, které by mohlo skály lámat, a jak málo stačí k tomu, že ve chvíli, kdy se člověk začne cítit ohrožen, dokáže uvažovat úplně jinak, než by ostatní lidé mysleli a dělá všechno pro to, aby to zrovna pro něj dopadlo nejlíp.
Na konci dojde i k jisté dojemné scéně, která mi lehce vehnala slzy do očí, protože když si představím, že by se tohle mohlo stát třeba mi, běhá mi mráz po zádech.

Celá kniha je vyprávěna z více pohledů. Počínaje Abdim, Noahem, ale také třeba Abdiho sestrou Sophii nebo právě detektivem Clemem. Nemusíte mít ale vůbec obavy, že by vás to při čtení mátlo. On každý vypravěč má své vlastní problémy, které v danou chvíli řeší, a díky tomu se vám vše bude perfektně spojovat do jednoho příběhu. A dokonce to působí realisticky, což je další plus.

Upřímně tento příběh doporučím. Neřeknu, že se vám do ruky dostane temný thriller, ale budu tvrdit, že díky této četbě získáte nový příběh, který vám ukáže, jak je snadné popsat hrdiny tak, abyste si je dokázali představit, jak je skvělé pomáhat lidem kolem sebe, ale také třeba jak se někteří lidé můžou bát o svou vlastní existenci, a proto se nemůžeme divit, že dělají nepředpokládané věci. I bez „wow efektu“ za mne palec nahoru. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji Palmknihy.cz, kde si knihu Vyvrhel můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

2 odpovědi na “Vyvrhel – Gilly Macmillanová”

  1. Mně přijde, že thrilleru už je prostě fakt moc. A i jich dost čtu/čteme. 😀 Proto si myslím, že je fakt náročné najít takové který vážně nadchne a já si i díky tomu thrillery hodně hloubavě vybírám. Právě ten „wow efekt“, jak píšeš, u nich nutně potřebuju, takže po tomhle asi raději nesáhnou. 😅 🙂

    1. Ono jde o to, že Vyvrhel fakt není špatné čtení, ale kdybych do toho nešla s tím, že to má být temný thriller…. 🙂 nesahej, je víc „lepších“ thrillerů 😀 hloubavě vybírej 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *