Za dveřmi tma – Anna Bailey

Autor: Anna Bailey
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 344

„Myslí jí krátce probleskne obličej jejího muže: roztržený ret, monokl na oku naběhlém jako přezrálá slíva. Téměř ho slyší, jak mezi plivanci krve procedí: Bylo tady vůbec někdy bezpečno?“

Když se sedmnáctiletá Emma na lesní párty loučí se svou nejlepší kamarádkou Abigail, je stejně jako většina dívek v jejím věku přesvědčená, že opravdový život mají teprve před sebou. Jenže onoho večera se toho přihodí hodně… a druhý den není Abi k nalezení…
Na fasádě malého města uprostřed lesů a hor amerického Středozápadu způsobí Abino nevysvětlitelné zmizení trhliny a skrz ně se postupně valí na světlo léta potlačovaná zášť, dobře skryté prohřešky a maskované předsudky. Především v Abině rodině vyvstanou otázky, které si žádají odpovědi: co tu noc dělal její starší bratr Noah, kterého Abi podrazila; co všechno ví citlivý Jude, nejmladší ze sourozenců, plný jizev na těle i na duši; co si nepřipouští jejich matka Dolly a co všechno má v hlavě otec Samuel, podléhající pastorovi, jenž si svým svatouškovským moralizováním podmanil celé město. A potom je tu Rat, přivandrovalec, jehož nezařaditelnost některé z místních znervózňuje a jiné fascinuje.
Městečko Whistling Ridge, na pohled ospale nehybné, připomíná soudek střelného prachu, který jen čeká na jiskru. Zmizení Abi vyhodí dosavadní skutečnost do povětří a v pomalu usedajícím zvířeném prachu se pomalu odkrývá pravda o tom, co se tehdy v noci u skal zvaných Holé kosti skutečně odehrálo…
Za dveřmi tma se hned po svém vydání stalo literární senzací a aspirantem na jeden z nejlepších thrillerů roku 2021.

Thriller Za dveřmi tma je autorčinou prvotinou a musím konstatovat, že se vytáhla. Tento příběh se bude líbit každému, kdo má rád temná tajemství na maloměstě, kde se každý pachtí s každým, ale nikdo se k nikomu nechová upřímně a všichni dělají, že různé prohřešky nevidí, protože je nechtějí vidět.

Hlavních hrdinů je zde více, takže to vezmu tak nějak celkově. Zmizí Abi. Její nejlepší kamarádka Emma se snaží přijít na to, co se doopravdy stalo, ale zaplétá se do různých lží a lstí tím více, čím důkladněji vede své pátrání.
Hunter, Rat, Noah, Jude a také Dolly, Samuel, Jerry – to je jen pár důležitých jmen. které vás budou příběhem provázet, ale nebojte se, neztratíte se v nich. Autorka každému dala takovou roli, že budete přesně vědět, kdo je kdo a pomalu poznávat, co schovávají za svými zavřenými dveřmi.

„Dolly postaví konvici na sporák a sleduje, jak její manžel skládá polena k zadním dveřím. Najednou si představí, že se rozmáchne a rozpálenou konvicí plnou vroucí vody ho udeří přímo do hlavy.“

Líbilo se mi prostředí a to také chci vyzdvihnout. Autorka ve svém thrilleru Za dveřmi tma vykreslila malé městečko, kde každý zná každého a myslí si, že si navzájem vidí i do talířů. A o to více si chrání své soukromí a svá tajemství. A co když se objeví někdo, kdo tam nepatří? Kdo tam nevyrůstal, kdo nepatří mezi jejich komunitu? Mají obětního beránka. A pak dochází k tomu, že někteří nevidí ani to špatné, neuvědomují si, jaké dělají chyby. A to bylo na knize to nejlepší. Ta spjatá komunita, která je skoro až zvrhlá a přitom tak poutavá, protože čekáte, kdy se všechno provalí.

A teď zpátky k mým pocitům z příběhu samotného. Bylo to fakt čtivé. Za dveřmi tma je thriller, který autorka napsala velmi poutavě, pro mladé lidi, o mladých lidech, ale o problémech, které by mladí fakt mít neměli, ale věřím, že většina je u některých na denním pořádku.
Musím se přiznat, že celou dobu, co jsem četla, jsem neměla tušení, kdo nebo co za zmizením Abi stojí, protože pořád se objevovaly nové tajnosti, které pořádně hýbaly dějem. A velikou výhodou bylo i to, jak autorka psala jednotlivé kapitoly. Téměř v každé se objevila záhadná zmínka, která mne nutila číst další kapitolu, nemohla jsem přestat a to beru jako velké plus.

Jestli máte rádi thrillery, které jsou opravdu zamotané a nic není od začátku jasné, tak se do knihy Za dveřmi tma. Upřímně, nedivím se, že se příběh hned po svém vydání stal literární senzací. Zaslouží si to.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Za dveřmi tma můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *