Autor: Pam Jenoff
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 368
“ Často nacházíme účel tam, kde bychom ho nejméně očekávali.“
Úchvatný, emotivní příběh o odvaze, přátelství, zradě a především velké síle žen přežít i za těch nejtěžších okolností – inspirovaný skutečnými událostmi – od autorky mezinárodních bestsellerů Pam Jenoff
Smyšlený příběh inspirovaný osudem Very Atkinsové a žen, které pod jejím vedením za druhé světové války sloužily jako agentky britského Oddělení pro zvláštní operace (SOE), se odehrává v průběhu tří různých období, v pěti různých zemích.
Grace je Američanka žijící v New Yorku a během války přišla o manžela. Jednoho rána uvidí na nádraží pod lavicí opuštěný kufr. Ze zvědavosti ho otevře a najde uvnitř dvanáct fotografií různých žen. Impulsivně si je zastrčí do kapsy, a tím začíná velkolepé pátrání po osudech Eleanor a Marie, které za války pracovaly ve Francii pro SOE.
Někdy je jednoduché napsat úvod k recenzi, jindy je to o kapánek složitější. Zrovna jako teď. Zapomenuté dívky z Paříže je totiž knihou, které nestačí pár slov, abych čtenáře stihla navnadit už při prvním odstavci. Tento příběh má v sobě toho tolik, od napětí, po odvahu, lásku a naději, že nejde ani říct, jak moc jsem si tohle čtení užila a jak moc ji doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy z druhé světové války.
Ve vyprávění se střídají tři ženy. Grace, Eleanor a Marie. První jmenovaná, Grace, „zastupuje“ rok 1946 v New Yorku, Eleanor a Marie jsou důležitou součástí v roce 1944 ač každá jinak.
Začnu Grace. Její muž Tom umřel a ona se odstěhovala do New Yorku. Jednoho dne najde na nádraží opuštěný kufr a když jej otevře, aby zjistila nebo zkusila vypátrat jeho majitele, najde v něm fotky dvanácti dívek. V tu chvíli se ji otočí svět vzhůru nohama a pouští se do pátrání, nejen po majitelce kufru, ale také po tom, kdo jsou ony dívky…
Jako hrdinka byla Grace skvělá. Používala selský rozum a i když se někdy nechala trochu „strhnout“ napjatou situací, ze všeho dokázala ladně vybruslit.
Eleanor, to je oproti Grace ledová královna. Ale také má být proč taková. Jako hlavní ředitelka ženské sekce SOE – což bylo něco jako oddělení pro zvláštní operace ve druhé světové válce, pro ženy agentky, musí být disciplinovaná, zodpovědná, nedosažitelná. Nesmí si nic připouštět k tělu a musí jednat „jako chlap“, protože v tehdejší době to ženy vůbec neměly jednoduché.
Pak je tu ještě třetí vypravěčka, Marie. Tahle žena se nezdá. Ze začátku mi přišla slabá, taková opatrná a hlavně bojácná, ale postupem toho, jak se její příběh v knize vyvíjel, byla naprosto úžasná, odhodlaná žena, která dokázala téměř vše, co si usmyslela. Byla nasazena jako tajná agentka v okupované Francii a ač jsem jejímu nasazení nevěřila, překvapila mne.
„Pravda je někdy pravým opakem toho, co očekáváte. A sotva je venku, nemůžeš ji vrátit zpátky, stejně jako oblak vůně z lahvičky parfému, která se rozlétla do všech stran.“
Zapomenuté dívky v Paříži je příběh, který se věnuje tajným agentkám – ženám, které za druhé světové války byly nasazeny v okupované Francii pro to, aby Němcům trpčily život a odesílaly šifrované zprávy do Londýna do chvíle, než dojde k invazi.
Když jsem tento román začala číst, nemohla jsem se zbavit pocitu, že jsem už něco podobného četla, a tím byla kniha od Kate Quinn s názvem Alicina síť, ten pocit ve mě zůstal.
Ač je každá kniha jiná, přesto mají hodně společného a tím je právě prostředí a doba, ve které se odehrávají. Protože románů s tímto tématem není mnoho, neubránila jsem se pocitu srovnávání.
Ovšem autorky se v jednom rozcházejí, a tím jsou hrdinové celého příběhu. Zapomenuté dívky z Paříže se mi líbily o fous více, jelikož jsem už od začátku obdivovala nejen zjevnou odvahu a odhodlanost všech žen, ale co mi imponovalo nejvíc – a věřím, že to tak bude mít spousta z vás – tak bylo vyprávění Grace, protože přece jen pátrala v minulosti a ve chvíli, kdy se příběhy začaly prolínat do sebe a já začala chápat, jaké katastrofické události zastihly Eleanor, Marii, Josie, Bryu a další ženy v SOE, měla jsem téměř husí kůži.
Tento román vřele doporučím všem čtenářům, ať už ženám nebo mužům, kteří mají rádi příběhy z druhé světové války, inspirovány skutečnými události, ale které zůstávají fikcí. Autorka si vzala příklad ze života Very Atkinsové a její práce pro SOE a napsala román Zapomenuté dívky z Paříže, který vás ohromí. Nebudete věřit, že tohle je vymyšlené. Od autorky mám přečteno více románů, poslední byl Světla zimní noci, ale zodpovědně můžu říct, že tato je ze všech nejlepší.
Hvězdné hodnocení:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Zapomenuté dívky z Paříže můžete zakoupit.
Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara