Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku – Tereza Dusová

Autor: Tereza Dusová, Petr Fousek
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 232

„Možná si vážně měli radši nechat ty telefony vypnutý, napadne ho, když jí na to šalamounsky odpoví, že o konkrétním datu se s tátou ještě nebavili, a během několika vteřin mu přijde nespokojené: Tak o čem se proboha bavíte?!       
Hugo chvíli zvažuje, že by ji na to napsal, že „o ženskejch“, ale dojde k závěru, že za to mu to nestojí, tak radši nenapíše nic a jde škrábat brambory k rybě, kterou jim dneska Magnus slíbil připravit.“

Otec a dospělý syn se spolu vydávají na neplánovanou rybářskou expedici. Jeden neví, co se životem, a druhému ho moc nezbývá. Oba utíkají před problémy – k nadsázce, humoru i ke vzpomínkám. A přitom si dodávají odvahu k tomu, co budou muset dřív anebo později udělat.
Příběh o tom, že i v beznadějných koncích je vždycky naděje. A taky trochu o tom, že ty nejdůležitější věci v životě se dějí tak nějak mimochodem, a když není kam utéct, je třeba vzít věci tak, jak jsou. Jenom pro ty opravdu nejtěžší případy je tu zapomenutý ostrov někde v Pacifiku…

Příběh rodiny, která prožívá různé neshody, strasti a problémy. Natolik reálné, že by to klidně mohla být vaše rodina nebo sousedi. Humor a nadsázka vás bude doprovázet celým příběhem a Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku tak dostane označení odpočinkové četby.

Hugo je muž, který žije poklidný život se svou přítelkyní. Sice to není výhra v loterii, ale aspoň má pravidelný sex. Zuzana nechápe jeho talent, a tak ho pořad prudí a on se nemůže soustředit na napsáni své knihy. Popravdě jen sedí už několik měsíců doma a nemá ani odstavec. Obdivuji , že to s ním Zuzana tak dlouho vydržela. Když má psát, tak mu jdou na mysl jen myšlenky o ní a nejsou zrovna hezké. Jednoho dne tyhle myšlenky spatří i Zuzana a začíná boj o záchranu vztahu, který jak si uvědomí není, tak zlý. Nakonec společně jedou na oslavu narozenin otce na chalupu, kde se sejde celá rodina. Dorazí i teta z Austrálie a začíná další rodinná pohroma. Mamka se svými sestrami se postarají o živou atmosféru a otec o velké překvapení. Nakonec uprostřed noci mizí otec a syn na cestu do Norska. Útěk před problémy, ale nikdy není řešení a stejně přijde chvíle, kdy se jim musí člověk postavit čelem.
Na této rybářské expedici nachází tito dva svou společnou řeč a napravují divný vztah, který mají. Možná je to jejich poslední šance. I když se jedná o závažnou situaci, tak jsou jejich vzpomínky, zážitky a roztržky podány humorným způsobem s nádechem sarkasmu právě v této knize Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku.

„Chvíli to vypadá, že bude krvácet znovu, ale pak Zuzana sáhne po efektivnější zbrani a naposled mu zlomyslné zacituje z papíru: „Zuzana v ideálním světě pochopitelně není,“ načež po něm papíry mrskne a se slovy: „Tak vítej v ideálním světě, blbečku!“ popadne kufr a tašku a vypochoduje z pokoje.
Po chvilce se sice vrátí, ale jenom proto, aby papíry sesbírala. Asi bude lepší, když je bude mít u sebe, informuje ho. Pro případ, že by si to s tím rozchodem chtěla náhodou rozmyslet, tak aby si z nich připomněla, v jakých barvách ji Hugo opravdu vidí. Pak se za ní zaklapnou dveře nadobro.“

Kniha Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku je velmi obyčejné čtení. Žádný spád, napětí či grády vás nečekají. Někdy až plytké vyprávění vás přivede k myšlence, že se jedná možná o příběh založený na skutečnosti. 

Ve čtení vás nic neruší. Každá kapitola na sebe navazuje, vše je jasné a srozumitelné. Všechny postavy dobře zapamatovatelné. Někdy se objeví táhnoucí se pasáže, ale v celém konceptu knihy je to součást příběhu, který dělá knihu Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku takovou, jaká podle mě měla být.

Pokud máte náladu na jednoduchou četbu, kde není třena zapojovat mozkové závity či představivost je Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku vhodnou volbou. Doporučuji třeba na dovolenou nebo po náročném dni, ale neočekávejte, že vám zvedne náladu. Je to opravdu velmi jednoduché a odpočinkové čtení.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Zapomenutý ostrov někde v Pacifiku můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *