Zatoulané štěně – Věra Hudáčková Barochová

Autor: Věra Hudáčková Barochová
Ilustrace: Václav Ráž
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019

Počet stran: 76

„Babička přiběhla k brance, hned když auto zastavilo. Vůbec nevypadala, jak si ji Ondra představoval. Překvapilo ho, že vůbec není stará. Vypadala spíš jako Michalova starší sestra. Měla na sobě modré džíny, červené tričko a kolem opáleného obličeje jí poletovaly kudrnaté vlasy.“

To je paráda, mít babičku na vesnici! Trošku bojácný Ondra se o prázdninách seznámí s Vojtou, svým prvním opravdovým kamarádem. Zažijí spolu velká dobrodružství a opravdové výpravy. Ondra se postupně stává samostatnějším a odvážnějším a navíc dostane i vytoužené štěně! Zdá se, že úžasné prázdniny u babičky nemůže nic pokazit. Jednoho dne se ale chlupatý mazlík ztratí a Ondra musí pro jeho záchranu překonat svůj největší strach – strach z lesa. Najde dostatek odvahy i při riskantní záchraně štěňátka?

Zatoulané štěně je knížka, kterou si oblíbí kluci. Příběh o Ondrovi, šestiletém chlapci, který tráví poslední prázdninové dny před nástupem do školy u babičky.
Při čtení se děti určitě nudit nebudou, Ondra si najde kamaráda Vojtu a na vesnici vyvádějí spoustu různých akcí, zažijí velké dobrodružství a Ondra dokonce dostane štěně, po kterém již dlouho touží.

Autorce se povedlo hned několik věcí, které se mi na příběhu Ondry a jeho kamaráda Vojty líbilo.
Nejdříve jsem byla překvapena, a to teda mile, že Ondra není z harmonické rodiny a autorka se nebála napsat, že chybí tatínek, který Ondru a maminku opustil, a že přišel nový tatínek Michal, který byl fajn a Ondrovi nejednou pomohl.
Druhá věc, co se mi líbila, tak bylo přátelství Ondry a Vojty, ač byl druhý jmenovaný a rok starší, jejich hádka i konečné řešení nejen toho konfliktu, ale třeba také loučení.
A poslední, co bych ráda vyzdvihla, tak byla zodpovědnost za psa. Jak se Ondra postavil ke svému strachu, když šlo o někoho slabšího a mladšího.

Zatoulané štěně je příběh, který má na každé dvoustraně ilustraci, o které se postaral můj oblíbený Václav Ráž. Ač jsou obrázky oproti jiným knihám jemnější, „obyčejnější“, naprosto skvěle doplňují děj a čtení je díky nim o něco příjemnější.
Samotný text je rozdělen do několika krátkých kapitol, písmo je většího fontu a vše je napsáno jednoduše, tak, aby se to dětským čtenářům dobře četlo.

„Znovu šlápne do pedálů a po několika marných pokusech se konečně sám rozjede, ale jeho první jízda nemá šťastný konec: skončí mezi popelnicemi. Těžko říct, co působí smutněji: nabourané kolo nebo pohled na nešťastného Ondru?“

Kniha Zatoulané štěně je určena čtenářům od sedmi let, ale k předčítání klidně i dříve. A nemusíte tuto knihu brát nutně jako pohádku. Protože všechno, co se v příběhu stane může být reálné, mohlo se někde stát, není tam žádná magie, žádné nadpřirozeno, ale obyčejní dva kluci, kteří tráví čas společně, ať už při jízdě na kole, nebo pozorování podezřelého chlapíka z nablýskaného bouráku.

Pokud tedy hledáte pro své děti nebo sourozence knihu, která bude prosta od všech kouzelníků, víl a chcete naopak obyčejné chlapce, kteří zažívají neobyčejné dobrodružství, tak Zatoulané štěně bude správná volba.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Zatoulané štěně můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *