Zemřu o Vánocích – Tammy Cohen

Autor: Tammy Cohen
Nakladatelství: Katto.cz
Rok vydání: 2021
Počet stran: 368

„Problém je, že když víš, že se to tomu druhému líbí, tak se to trochu míjí účinkem, jestli mě chápeš. Bolest plodí rozkoš. Ale bolest je opravdu bolest, jen když rozkoší není.“

Je možné, že až budete číst tyhle řádky, budu už mrtvá.
Měli byste o mně vědět tři věci. Je mi devětadvacet, mám fobii z knoflíků. Jo, a umírám. Ale ne jako když člověku zbývají dejme tomu dva roky života a napadne ho sepsat si seznam věcí, které chce ve vyměřeném čase stihnout.
Ne. Umírám přímo tady a teď.
Psychothriller z pera autorky Tammy Cohen, autorky knihy Dítě L, je určen všem, kteří mají rádi napětí, nečekané zvraty a promyšlený děj. Příběh vyprávěný z pohledu zajaté Jessicy Goldové se prolíná s probíhajícím vyšetřovaním mladé a ambiciózní vyšetřovatelky Kim, která postupně rozplétá celou pavučinu únosu.

Zemřu o Vánocích je druhou knihou autorky Tammy Cohen, kterou jsem přečetla. A musím hned na úvod říct, že se jedná o perfektní psychothriller, který se bude líbit fanouškům a čtenářům třeba B. A. Paris.

Tak nejdříve se podíváme na děj jako takový. Ač já osobně jsem měla ze začátku problém se začíst, nedokážu odhalit důvod. Příběh odsýpá a hlavně v sobě má tolik nečekaných zvratů a odhalení, že se jeden nestačí divit.
Zemřu o Vánocích je vyprávěno z pohledu Jessicy, která vás hned na úvod seznámí s tím, že zemře a vy budete pomalu odhalovat, proč k tomu musí dojít.
Jenže pak se dostanete do druhé části knihy, která vaši pevnou zeď pochopení rozboří na cihly a vy můžete opět od začátku přemýšlet, co je pravdy na tom všem.
A na konci, zapomeňte na to, že jste chtěli stavět nějaké zdi pochopení, v tomto příběhu je to naprosto zbytečné, protože nic není méně stabilní, než způsob tohoto vyprávění.

„Dnešní dárek měl nepravidelný tvar. Už když jsem ho otvírala a pracně přitom urovnávala balící papír, ohmatávala nalepené třpytky a snažila se pozdržet čas, než přijde nevyhnutelné, uslyšela jsem ji. „Je mi zima,“ povídá. „Hrozná zima.“

Jessica ovšem není jediná vypravěčka příběhu, v knize Zemřu o Vánocích se objeví i policistka, která dává přednost své kariéře před rodinou a vypadá to, že ani u ní už nebude nic jako dřív. Říká se, že ženy mají jakýsi šestý smysl, co se týče předvídatelnosti a ona jediná uvidí něco, co sice sama nedokáže uchopit, ale nedá ji to klidu, dokud nedojde k rozřešení. Jenže vypadá to, že už je pro všechny pozdě…

Tento psychothriller je jednoznačně plný překvapení, a čtenářům dá ty správné wow efekty, které rozhodně nečekají.
Díky tomu, jak autorka začíná vyprávět a jak ve vyprávění pokračuje a obzvláště, s jejím uměním dát i do maličkostí nečekané spojitosti, které vytvoří ty zvraty, jež my, obyčejní čtenáře nechápeme, stává se z Zemřu o Vánocích opravdu kvalitní čtení.

Ač se děj odehrává v době vánočních svátků, neočekávejte koledy, pohodu, klid a mír. Na to jsou jiné knihy. Ale jestli chcete číst něco vánočního a ne sladkého, tak se s klidným svědomím pusťte do tohoto psychothrilleru.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Katto.cz, kde si knihu Zemřu o Vánocích můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *