Žena v bílém kimonu – Ana Johns

Autor: Ana Johns
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 399

„Život s láskou je šťastný. Život pro lásku je bláhový. Život pro kdyby je k nesnesení.“

Rok 1957, Japonsko: Sedmnáctiletou Naoko čeká sjednané manželství, které její rodině zajistí dobré postavení v tradiční japonské společnosti. Jenže Naoko se zamilovala do amerického námořníka a stačí jeden krok, aby svou rodinu odsoudila k hanbě a společenskému pádu – je těhotná. S důsledky se budou muset vypořádat až následující generace…
Dnešek, Spojené státy: Po smrti milovaného otce objeví Tori dopis se šokujícím sdělením, které ji přiměje k rozhodnutí: udělá všechno, aby odhalila tajemství, jež obklopuje otcův život. Napínavé pátrání ji po několika překvapeních zavede až do odlehlé vesnice na japonském pobřeží, a Tori dochází k poznání – jestliže chce připravit usmíření, musí zahnat démony minulosti.
Příběh vyrůstá z drsného, málo známého období před několika desítkami let a inspirovaly ho skutečné události. Předkládá barvité portréty dvou výrazných žen: jedna řeší hlubokou rozpolcenost mezi příkazy rodné kultury a voláním vlastního srdce, zatímco druhá se odvážně vydává na nejistou cestu, aby zjistila, co pro ni vlastně představuje DOMOV. Navzdory tomu, že obě ženy oddělují oceány i celá desetiletí, jsou nerozlučně svázány společným tajemstvím.

Žena v bílém kimonu je román, který v sobě mnohé skrývá. Ať už velkou dávku odvahy, naděje, lásky, tak také smutku, nepochopení a v neposlední řadě mnoha tajemství, které budete s každou otočenou stránku odhalovat.

Jsou zde dvě důležité časové linie ve vyprávění.
První je Japonsko, 1957, kde žije jistá dívka jménem Naoko, která má velmi přísného, a hodnoty uznávajícího otce. Takže když ji najde ženicha, z dobré rodiny, tak, aby i jejich rodina si žila v přepychu a v bohatství, nemůže to dopadnout jinak, než že Naoko ženicha nechce. Chce se vdát z lásky a má svého vysněného milého. Jenže ten neodpovídá standardům, které vyžaduje její otec. Pomůže ji rodina a nejbližší, aby si mohla jít za svým srdcem? Když si vezme „otcova“ ženicha, může najít pravou lásku, aniž by to bylo na první pohled?

Druhá časová linie se odehrává v Americe v současnosti. Mladá žena jménem Tori se ocitne se svým otcem v nemocnici. On bojuje s rakovinou, a Tori jako milující dcera bojuje společně s ním. Těsně předtím, než její otec vydechne naposledy, dozví se Tori šokující zprávu, která z jejího milovaného tatínka dělá člověka, jehož nezná. Je možné, aby jedna informace změnila její pohled na osobu, kterou celý život milovala? Dopátrá se pravdy, i když vodítka už žádná nemá, protože tatínek odešel? Je možné se podívat do minulosti někoho cizího? To všechno se dozvíte v románu Žena v bílém kimonu.

„Ale proč musí být s otcem tak těžké pořízení? V hloubi duše vím, že pokud toho po mně žádá tolik, příčinou není jeho povaha, nýbrž jeho pýcha. Dokáže však otec pochopit, že je to moje povaha, a nikoli pýcha, co způsobuje, že jsem si v životě vysnila něco víc?“

Žena v bílém kimonu je přesně ten typ čtení, které vyhledávám. Část příběhu se odehrává v minulosti, část v přítomnosti a v jednom okamžiku se obě časové linie spojí a odhalí všechny odpovědi na všechna tajemství, které jsme znali od začátku, ale netušili, co za tím vším stojí.

Navíc, toto vyprávění není jen o Naoko a o hledání tajemství Tori, ale také se zabývá docela smutným tématem, jak to bylo v Japonsku okolo roku 1957, kdy se japonské dívky „spustily“ s americkými vojáky. Tento detail, který je jak autor píše na konci, založen na pravdě, byl neskutečně odporný, skoro stejně zlé jako osvětimské peklo, a nechápu, jak to dotyčným lidem mohlo procházet, kde daly rodiny své srdce a svědomí, že tomu dokázali jít vstříc, místo aby to ničily.

V průběhu čtení knihy Žena v bílém kimonu se ve mě vzdouvala jedna vlna emocí za druhou, dokonce jsem i pár slz uronila, protože autorka dokázala psát o všech citech, a hlavně pocitech dost autenticky, s velkou empatií, takže se tomu nedalo zabránit.
Tento román přečtete na jeden zátah. Až do poslední stránky nevíte všechno, takže vás události nutí číst dál a dál.
Když jsem si od knihy musela odskočit, neustále jsem byla myšlenkami u hrdinů, pořád jsem přemýšlela, kam se to dál bude ubírat a jestli se stane zázrak a dopadne to tak, jak bych si přála…

Příběh Žena v bílém kimonu doporučuji všem ženám, slečnám, dívkám, které mají rády romány, jenž jsou sice smyšlené, ale založené na nějakých určitých reáliích, kde si autor pustí fantazii z opratí, ale přitom se dokáže držet určitého scénáře – tím pádem nepíše bludy. 🙂
A hlavně, pro všechny čtenářky, které mají rády čtení, ve kterém jde o naději, lásku, víru a odhodlání, ve kterém se ukáže, že ženy jsou silnější než muži a když se jim nedaří, dokážou se poprat i s nepřízní osudu a všechno (téměř všechno) otočit ve své dobro.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Žena v bílém kimonu můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *