Žhavý trůn – Julie Johnson

Autor: Julie Johnson
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224

„Dveře za  sebou nechám samovolně zabouchnout. Moje naštvané kroky burácí chodbou, chci být od Octavie co nejdál. Její varování mi zní v hlavě pořád dokola.   
Tuhle hru nevyhraješ.   
Tyhle královské šachy jsou komplikované a matoucí. Pravidla se učím každý den, zatracený pěšák proti vražedné královně. Odsouzený k chybování.   
Dnes jsem nezískala vše, co jsem chtěla, ovšem lepším se s každým dalším tahem. Učím se strategizovat. Hrát chytře.   
A jednou, přísahám…
 
 … jí z té šachovnice srazím.

Ještě nedávno byla Emilia Lancasterová obyčejnou dívkou žijící běžným životem. Nyní se následkem kruté rány osudu ocitla s korunkou na hlavě v královském paláci jako jediná dědička germaniánského trůnu.
Emiliiny dny jsou najednou plné charitativních plesů, tiskovek a dalších královských povinností, ovšem s přílivem nových nápadníků a kvůli blízkosti Cartera Thornea – jediného muže, kterého nemůže mít – nejsou ani její noci klidné.
Jedno je jisté: Emiliino srdce je v nebezpečí a kvůli nepřátelům kroužícím kolem může být v ohrožení i její život.

I po několika hodinách mám stále pusu otevřenou, když se podívám na knihu Žhavý trůn. Nevycházím z údivu, co všechno odhalil a zároveň neodhalil druhý díl. Byla to jízda od začátku do konce a každá stránka byla jako bonbón z bonboniéry. Samé překvapení, někdy dobré a někdy špatné.

Emilia přijala svou roli princezny. Po poslední události při korunovaci se z ní stal vězeň v jejím vlastním paláci. Nikdo zatím neví, kdo páchá atentáty na královskou rodinu a proto je pod ostřížím zrakem královské gardy a nesmí opustit palác. Jediné co ji drží nad vodou jsou projížďky na koni a její nevlastní sestra Chloe. Ta ji vždy dokáže zvednout náladu. Owen za ní nesmí, její nevlastní bratr s ní nemluví a Aldena nemá chuť vidět. Skoro každou noc prožívá tu hrůzu znova, křičí ze spaní a zmítá se v bolesti. Většinou ji zachytí pevné ruce a končí na hrudi, která je pro ni zakázaná, ale tak přitažlivá. Jen v tuto chvíli s ní Carter mluví jako s člověkem.
Aby se lid uklidnil, je třeba mu ukázat, že monarchie je stále pevná a nic ji nezlomí, takže přišel čas, kdy si může Emilia vyjednat podmínky své svobody. Za to ale musí strpět námluvy bohatých a vlivných nápadníků, které ji vybírá její macecha. Má pocit, že tohle nepřežije. Bohužel se objeví jiná situace, která je mnohem nebezpečnější a tak nezbývá než vzít některé věci do vlastních rukou i třeba ten Žhavý trůn.

Opravdu jsem napjatě každou další stránku čekala, kdy dostanou prostor její tři muži, ale láska nebyla na pořadu dne. Samozřejmě o ni nepřijdeme, ale já přece jen očekávala více lásky a méně královských povinností. Opak byl pravdou, Žhavý trůn je o trůnu, ale musím říct, že jsem žasla snad každou kapitolu víc a víc. Často jsem Emilii nadávala proč nepoužívá více svou moc, vždyť z ní časem bude královna a všichni ji budou sloužit, ale ona si pořád hraje jen s malou konvičkou a přitom se proti ní žene požár. 

 „Nenechám se srazit na kolena nesmyslným terorem.   
Nebudu se schovávat a krčit před těmi, kteří mě chtějí zničit.   
Jsem Emilia Victoria Lancasterová.   
Korunní princezna Germanie.   
Právoplatná dědička trůnu.   
Princezna lidu.   
Neuhnu.   
Ne teď, když ve mně lidé hledají sílu.   
Už nikdy.   
Nikdo se nesměje. Nikdo se netváří znuděně nebo naštvaně kvůli mé pomalé chůzi. Tváří se… hrdě. jako kdyby přesně věděli, proč jsem si dobrovolně zvolila tuhle bolestnou, šouravou procházku. Jako kdyby chápali, co tím chci naznačit – krůček po krůčku, centimetr po centimetru.“

Owen je někde za branou a Emilia o něm nemá žádné informace. Všichni ji od reálného světa odstřihli, takže vůbec neví, co se děje venku. Když se konečně dostane ven, má pocit, že tohle nedokáže zvládnout. Alden stále stojí v pozadí a skoro se s ním nepotkáme. Carter je jiná kapitola. Pořád někde je a já každou stránku čekala, kdy se to konečně nějak vyřeší. Samozřejmě nás spisovatelka nechá čekat na konec, nic jiného nejde čekat, ale to napětí vzrůstá i tak. No a konec. Jak to říct. Větší bomba než v prvním díle. Emilia poprvé vydala rozkaz a ten byl šokující.

Vše běží tak rychle, že není nutné knihu odložit. Jeden zátah je pro ni jako dělaný. Tahle monarchie je šílená, zábavná a nevyzpytatelná. No a Carter je arogantní hajzlík se zlatým srdcem. Taky budete chtít, aby vás objímal a zároveň vás nenáviděl. Doufám, že ten další díl se mi dostane do rukou hodně rychle, protože Žhavý trůn ve mně zanechal velké očekávání.

Nevím co říct. I když nejde o sexuální román a lásku nepotkáte na každé straně, tak to jiskří a to hodně. Ona tam pořád někde je, čeká v pozadí a když udeří, tak spálí vše a všechny. Co vlastně znamená láska v monarchii, když jste korunní princezna a následující královna? Nic, protože je to přesně tak, jak se píše jejich erbu: Nikoliv pro sebe, ale pro vlast. A tak pokud se vám první díl zalíbil, Žhavý trůn vás nenechá vydechnout. Budete jen koukat a na konci si přát, ať máte po ruce další díl.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Žhavý trůn můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *