Zkurvenej příběh – Bernard Minier

Autor: Bernard Minier
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2017
Počet stran: 624

„Na začátku je strach.
Strach, že se utopím.
Strach z ostatních – z těch, kteří mě nenávidí, a z těch, kteří chtějí mou kůži.
A taky strach z pravdy.“

Les a mlha všude okolo. Každý zná každého a soukromí je jenom iluze. To je malý ostrov Glass Island, kde žije šestnáctiletý Henry a kde byla zavražděná jeho přítelkyně. Kdo je vrahem?
V románu Zkurvenej příběh Bernard Minier potvrzuje své mistrovství a definitivní členství v exkluzivním klubu velkých spisovatelů detektivek, thrillerů a jiných kriminálních románů. Opouští tentokrát Martina Servaze, Toulouse i Pyreneje a vezme čtenáře na sever od Seattlu, kde se táhne řetězec jen trajektem přístupných ostrovů, tři sta šedesát dní v roce obklopených mlhou. Na jednom z nich – Glass Islandu – žije teprve šestnáctiletý Henry. Ten se po vraždě své přítelkyně dostane do centra pozornosti všech obyvatel, kteří na ostrově žijí. Je právě on pachatelem vraždy? Minier se vrhá do světa, který je nebezpečnější, než jsme tušili. Své vyprávění tentokrát opírá o napínavý a temný, pořádně zkurvený příběh…

Bernard Minier se narodil 26. srpna 1960 v Béziers, vyrůstal na jihozápadě Francie a své dětství strávil v Pyrenejích. Studoval v Toulouse, více než dvacet let žije nedaleko Paříže, je ženatý, má dvě děti a psaní se věnuje na plný úvazek. Proslul díky jeho prvního románu Mráz (XYZ, 2015), kde se objevil hlavní hrdina Martin Servaz a pokračoval sérii s díly Kruh (XYZ, 2015) a Tma (XYZ, 2016). Zkurvenej příběh je samostatný román (XYZ, 2017) a odehrává se na severozápadě USA.

Martina Servaze jsem nečetla a nemám momentálně volnou kapacitu, abych začala číst tuto sérii, ale přitom jsem měla děsnou chuť vyzkoušet a zjistit jak autor píše, jestli je opravdu dobrý, jak se o něm říká, tak jsem se rozhodla pro Zkurvenej příběh. Už jen název je velmi neotřelý.

Henry, hlavní hrdina je šestnáctiletý kluk, který žije na ostrově Glass Island. Jeho dvě maminky jej adoptovali a vychovávají jako svého vlastního. Z počátku se zdá, že je to normální chlapec, má nejlepší kamarády, přítelkyni, auto, díky kterému je nezávislý… Ovšem každá strana má rub a líc… Nesmí mít nikde na internetu svou fotku, Facebook, Twitter a vůbec všechny sociální sítě jsou pro něj tabu, jako by neexistoval. Nesmí být na žádných třídních fotkách… A potom, jeho přítelkyně se objeví mrtvá na jedné z pláží ostrova a začíná boj o život – nebo spíše boj o důkaz nevinny? Nebo jde o úplně něco jiného?

Už od začátku jsem byla fascinována. Bernard Minier je úchvatný vypravěč a já od první stránky věděla, že tohle se mi bude líbit. Bylo to napínavé, poutavě napsáno, čtivé. Po dočtení jsem neměla pocit, že bych přečetla šestisetstránkovou knihu, ale že to byla útlá knížečka, která mi zabrala jeden večer.
Popisy autora byly tak věrohodné, že jsem se koukala z okna, jestli se tam neobjevilo moře, hledala zdvíhající se vlny, sledovala mraky, jestli se neblíží bouřka a koukala na oblohu, jestli opravdu nezčerná. Prostředí, které popsal dodávalo příběhu tu správnou dramatičnost. Díky jeho popisování přírodních živlů se pro mě kniha a její příběh stal napínavý a ledový. Zakusoval se do mě a já místy měla husí kůži, jak jsem cítila nejen déšť, ale i to zlo, které obcházelo kolem, jen se nechtělo ukázat.

„Lišili se od sebe tak, že by člověk řekl, že nepocházejí z jedné matky. Což byla možná pravda. Spojovalo je jediné: vražedné šílenství. Pak se objevil třetí brácha, Hunter, a já měl pocit, že se mi scvrkávají koule v šourku.“

Když jsem se dočetla na konec, vysloveně jsem hleděla jako sůva z nudlí, co všechno se dělo a jak se to spojilo. Jediné, co mi nejde do hlavy, tak jsou některé náznaky hlavního hrdiny, jako třeba jak věděl, že ve skladišti někdo bude, aby mohl udělat to, co udělal? Pokud to všechno byl jeho plán, tak zrovna tohle mi nedávalo trochu smysl. Ale možná mi to jen nedošlo.

Celkově byla kniha skvělá, já si celý Zkurvenej příběh užila. Z pěti hvězd dávám 4,5 a to jen proto, že mi ne všechno přišlo jasné. Mám nějaké otázky, ale ty zanikají v rámci celého děje, protože ten byl opravdu dobrý. Autorova fantazie, jeho možnosti dostat čtenáře tam, kam potřebuje, jeho schopnost mystifikovat, to bylo úžasné.
Díky této knize jsem přesvědčená, že na jeho sérii Martina Servaze se vrhnu co nejdříve.

Za sebe můžu říct, že knihu doporučuji všemi deseti. Pokud máte rádi thrillery, které nejsou okaté, které v sobě skrývají něco víc než jen „obyčejnou“ vraždu, tak se vám Zkurvenej příběh bude určitě líbit. Navíc rozuzlení příběhu bylo neočekávané, takže mě osobně čekalo velké překvapení. Ještě po přečtení jsem měla v hlavě všechny detaily a přehrávala si je, zda mi něco neuniklo, ale zjistila jsem, že ne. Že Bernard Minier mě zmátl, dostal mě do kolen, pohrál si se mnou a pak si ještě odplivnul.

Děkuji Albatrosmedia.cz za zaslání recenzního výtisku a pokud si jej chcete koupit, tak tady máte odkaz.

Četli jste? Nalákala jsem vás?
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *