Zoufalá volba – Barbara Cartland

Autor: Barbara Cartland
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2021
Počet stran: 200

„Kritici říkali, že Simon svým modelkám lichotí, a jedna věc byla bez debat – na svých obrazech jim dával mnohem více osobitosti, než ve skutečnosti měly.     
Elaine však byla v něčem jiná, to Fenella cítila i po krátké známosti. Uvažovala však, jestli by ji považovala za jinou, i kdyby nebylo oné komplikace, že se do domu přistěhoval Rex Ransome.        
Líbí se mi, přiznala si.       
Náhle pocítila příval tepla, když jsi vzpomněla, jak se na ni usmíval, a co ji říkal tak, aby to nikdo jiný neslyšel.“

Krásná Fenella žije se svými třemi mladšími sourozenci a starou chůvou osamělý život na venkově. Její extravagantní otec, slavný malíř, se o svou rodinu pramálo zajímá, a tak role ochránkyně padá na bedra mladé Fenelly. Nemá proto čas se zabývat ani nedostatkem nápadníků, ani tím, že pochybný životní styl jejího otce většinu sousedů odrazuje a rodina žije velmi osaměle. 
To se však změní toho dne, kdy se v Křížovém domě objeví major Rex Ransome a žádá, aby ho ubytovali. Pohledný Rex dívku naprosto uchvátí a zdá se, že nic nebrání úžasnému románku. 
Jenže pak se stane něco strašlivého a Fenella se musí rozhodnout. Má se provdat z lásky, a nebo z rozumu? Má se pokusit zabránit dalšímu skandálu, který by se mohl dotknout její rodiny, nebo se má vydat za hlasem svého srdce? Musí za každou cenu ochránit své sourozence, nebo je načase, aby i ona našla na světě trochu lásky?

Zoufalá volba je krátký román, který se odehrává na anglickém venkově v době války. Setkáváme se s umělcem, který žije svůj vlastní život a kašle na konvence, bohužel to odnáší všechny jeho děti. I když se společnost za tu dobu změnila, myslím, že by jeho chování v některých venkovským městečkách vzbudilo pohoršení ještě dnes.

Příběh se točí kolem života Fenelly Prestisové. Její otec je uznávaný malíř, který žije pobuřujícím životem. Díky tomu, že žijí na malém městě, tak je společnost odsoudila a i když Simon jezdí velice zřídka, tak Fenella a její sourozenci nemají lehký život. Simon žije jen pro sebe, nemá čas na rodinu či její dobrou pověst, aby se jeho děti dobře vdali či oženili. Fenelly tedy nemá moc nápadníků a možností. Jednoho dne k nim přijede major Rex Ransom a potřebuje ubytovat. Fenelly zjišťuje, co je to láska a doufá, že by se její život mohl změnit. Ale v té době jsou vlastní sny luxus a málokterá žena si ho může dovolit, takže se i ona nakonec dostává na křižovatku, kde má dvě možnosti. Buď zachráni své sourozence nebo vlastní štěstí. 

Fenella je velmi obětavá a starostlivá. Stará se o své tři mladší sourozence, celý dům a kuchyň. Pomáhá ji chůva, ale i pro dvě je to hodně práce. Navíc peněz je málo a otec se už dlouho neozval a nic nenakreslil. V průběhu tohoto krátkého příběhu Zoufalá volba se ale Fenella změní, možná dospěje, možná začne více myslet na sebe nebo jen zahořkne. Každopádně je to vývoj, který si zaslouží a pomůže ji v její cestě.

 „V následujících hodinách neměla čas myslet ani na své, ani na Nicholasovy pocity.      Bylo třeba udělat spoustu práce, a i když ji Moo i služebná z Wetherby Courtu ochotně pomáhaly, na Fenelle zůstalo, aby všechno zařídila a udělala většinu příprav před otcovým příjezdem.     
Pak nadešel okamžik, kdy se měla vydat na nádraží a setkat se se Simonem. Fenella se cítila naprosto vyčerpaná a neměla žádnou energii na emotivní setkání, které ji čekalo. Když se objevil vlak, bylo ji téměř na omdlení.“

Zoufalá volba je emotivní příběh mladé ženy a její první lásky a prožité vášně. Musím uznat, že v některých chvílích se hlavní hrdinka chovala velmi dětinsky, ale myslím, že je to prostředím a zkušenostmi, protože jinak byla velmi bystrá a odvážná. Život na vesnici, kde vámi všichni opovrhují, musí být totiž dosti složitý.

Pokud jde o styl psaní, tak spisovatelka vsadila na jednoduchost. Žádné dlouhé pasáže popisující krajinu, pocity či postavy. Jde jen o samotný příběh a to důležité, co ho tvoří. Díky tomu je Zoufalá volba velmi útlá kniha, ale přesto dostanete krásný a milý příběh.

Čtení této knihy je na jedno odpoledne, večer či delší jízdu vlakem, takže pokud nemáte moc volného času nebo plánujete cestovat, tak doporučuji. Navíc je lehká. Také bude hodně záležet zda jste fanouškem historické romance z dob války a života, který ji byl ovlivněn. Pokud ano, tak už vám nic nebrání užit si knihu Zoufalá volba a na chvíli se ztratit z reality.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Zoufalá volba můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *