Ztracené klenoty – Kirsty Manningová

Autor: Kirsty Manningová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 320

„S každým krokem, který ji vedl hlouběji do podzemí, si představovala temné vrstvy půdy s vikinskými nástroji a morové jámy, které ze všech stran tlačily na betonové základy budovy. Uprostřed mezi nimi bude červený popel z doby, kdy město zapálila zuřivá keltská královna Boudica. V horních vrstvách půdy budou rozptýlené trosky z Velkého požáru Londýna a německého bombardování.“

Současnost: Když historička Kate Kirbyová z Bostonu obdrží lákavou nabídku napsat článek o „pokladu z Cheapside“ objeveném při stavebních pracích v Londýně na počátku 20. století, tuší, že dostala životní šanci. Nikdo neví, jak nebo proč se šperky a cennosti nedozírné hodnoty dostaly pod povrch zemský.
Cesta do Londýna však Kate přinutí zapátrat i v minulosti její vlastní rodiny. Po návratu do rodného Bostonu najde v zápiscích a skicách své prababičky, jež pocházela z rodiny chudých irských imigrantů, náčrtky zlatého knoflíku vykládaného drahými kameny, který se až podezřele podobá knoflíkům z pokladu. Mohla by Kate s pomocí těchto vodítek zjistit něco o životě své prababičky Essie Murphyové, která kdysi ve spěchu opustila Londýn a už se tam nikdy nevrátila?
Léto 1912: Essie navštíví svého bratra na staveništi, kde za mizernou mzdu pracuje jako kopáč, právě ve chvíli, kdy krumpáče dělníků prorazily podlahu starého domu. Užaslí muži objeví přenádherný poklad – od otomanských přívěsků přes klenoty z alžbětinské Anglie až po staré šperky, perly, drahokamy… Je možné, že tyto šperky – a především jeden z nich – pomohly Essie a jejím sestrám změnit svůj osud?
Kate se spolu s fotografem Marcusem Holtem pustí do pátrání. Obzvlášť ji zajímá příběh malého prstenu zdobeného technikou champlevé s diamantem a zlatých knoflíků vykládaných drahými kameny. Jakou pravdu tyto cennosti skrývají, co se Kate o své rodině dozví? Zdá se, že Katiny představy o vlastním původu i o sobě samé se už brzy ocitnou v ohrožení.

Ztracené klenoty je příběh nejen o špercích a klenotech a diamantech a smaragdech, ale hlavně o tom, jak je důležité znát jejich historii. Pro koho byly vyrobeny, komu byly určeny, kdo je vyrobil. Protože každý jeden takový šperk v sobě může ukrývat velké tajemství, které může nejednomu vlastníkovi obrátit život naruby.

Opět se v knize Ztracené klenoty objevují dvě dějové linky, což opravdu vyhledávám a mám ráda. Tentokráte jsem se ocitla v přítomnosti s Kate, která je známou autorkou článků – historických – právě o špercích a o jejich původu, je vyhledávanou, a proto, když se objeví poklad, jež je všem znám, ale prakticky o něm nikdo nic neví, jen Kate je ta pravá osoba, aby se ponořila do pátrání po historii všech drahokamů a šperků s nimi spojených.
Jenže ve chvíli, kdy se Kate pustí do pátrání v historických pramenech, tak netuší, že to, co bude odhalovat, se bude bytostně dotýkat i jí samé.

V druhé dějové lince příběhu Ztracené klenoty se totiž setkáváme s dívkou Essie, někdy kolem roku 1912 (dříve i později), která je chudou, její rodina nemá peníze, vyrůstá jen s matkou a se svými sourozenci. Nemají na jídlo, nemají na pořádné bydlení, jejich situace je opravdu velmi krizová, a nepomůže tomu ani okamžik, kdy Essie potká muže s okouzlujícím charakterem a hlavně, který nemá hluboko do kapsy, protože to nevěstí nic dobrého.

„Ty nejdražší věci v životě nejdou koupit ani nahradit.“

A protože Kate Essie zná, ví, kdo to je (byl), tak se do odhalování tajemství pustí s plnou vervou, ač ze začátku nemá tušení, kam ji její „zaplacená“ zvědavost může zavést.
Autorka v tomto příběhu nezapomněla ani na romantickou část, kdy se na scéně objeví i v přítomnosti muž, který působí velmi neodolatelným dojmem. Jenže Kate je imunní, její osobní život zasáhla těžká tragédie a její smutek je silnější než cokoliv jiného. Nebo to dokáže zvládnout? To se dozvíte v knize Ztracené klenoty.

Vy, co sledujete můj čtecí průběh víte, že příběhy, kde jsou dvě linky a poté se spojí v jednu, opravdu vyhledávám a mám je ráda. A jsem fakt happy, že kniha Ztracené klenoty se ke mě dostala, jelikož ji považuji za jednu z těch lepších, které jsem četla.
Autorka uměla skvěle vyvážit minulost a přítomnost, výborně doplnila různé drobnosti a detaily do obou linek, aby obě byly stejně napínavé, aby mne obě chytily za srdce a mé čtení trvalo co nejkratší dobu, protože jsem odmítala knihu odložit.
Věřím, že vy, co máte rádi tyto romány, budete určitě s knihou spokojeni, já ji vřele doporučuji.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Ztracené klenoty můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *