Zuby nehty – Colleen Colemanová

Autor: Colleen Colemanová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 267

„Když někoho milujete, nechte ho jít, protože pokud se vrátí, byl vždycky váš. Pokud ne, nebyl váš nikdy.“

Devětadvacetiletá Katie Kellyová má stále nějaký problém. Dávno by mohla mít dokonalý vztah a vysněnou kariéru, ale přítel se s ní rozešel, protože dal přednost cestování po světě, a tak přespává u kamarádky na gauči a dočasně pracuje v domově důchodců – už druhým rokem.
Takový život si rozhodně nepředstavovala.
Díky osmdesátileté Martě, která si vychutnává život plnými doušky, a také díky své zarputilosti a vášní pro vaření se chopí jedinečné příležitosti a vsadí všechno na jednu kartu. A i když se někdy zdá, že cesta za světlou budoucností nikdy neskončí, je plná nečekaných setkání, splněných snů a dobrého jídla.

Colleen Colemanová má irské a kanadské kořeny. Nejdříve deset let učila teenagery angličtinu a filozofii, ale potom se rozhodla vzít do ruky pero a psát, tak dlouho, dokud neudělá za textem poslední tečku. Vyšlo jí to a brzy uzavřela smlouvu s vydavatelstvím Bookouture. Světlo světa doposud uviděly tři její romány, které u čtenářů zaznamenaly velký úspěch. Třetí kniha Colleen Colemanové Zuby nehty je napínavým příběhem o Katie Kellyové, která při úspěších i neúspěších, nostalgickém vzpomínání a nespoutaném snění o budoucnosti, hledá samu sebe.

Zuby nehty je kniha, která mi v mnoha ohledech připomínala Masterchefa, kterého jsem tedy poctivě sledovala. 🙂 Celý příběh se nesl v duchu dobrého jídla, pití, ale taky lásky, touhy a naděje v lepší zítřky.
Na své si přijdou nejen milovníci romantiky, protože tam je lehká dějová linka mezi některými hrdiny, ale také ti, kteří si chtějí přečíst společenský román, u kterého se budou bavit.

Hlavní hrdinku, Katie, jsem si hned od začátku oblíbila. Nacházela se v těžké životní situaci, kdy spí u své kamarádky na podlaze, kdy pracuje někde za mizerný peníz a prošla si krachem vlastního podniku, i těžkým rozchodem. Neměla to vůbec jednoduché a o to více jsem ji fandila. Její přístup byl totiž pořád nadějeplný, nezoufala a snažila se ze všech sil, aby se vyškrábala ze samého dna.
Hodně ji v tom pomohla i její přítelkyně Marta, která obývá pečovatelský dům, kde Katie pracuje, a Martin životní postoj spolu se zkušenostmi a uměním někoho nakopnout, dodalo hlavní hrdince tu správnou šťávu, aby ze sebe vymáčkla to nejlepší a změnila svůj život k lepšímu.

Nejvíc se mi líbil příběh ve chvíli, kdy se Katie rozhodla zúčastnit konkurzu na pozici šéfkuchaře u slavného, michelinského kuchaře. V tu chvíli jsem měla pocit, že kniha dostala ten správný říz, napětí se „dalo krájet“ a ač mi bylo jasné, a vám bude taky, jak všechno dopadne, stejně do poslední chvíle nebudete dýchat, než vše uvidíte černé na bílém.
Velkým plusem celé knihy Zuby nehty je i to, že autorka uměla místy překvapit. Některé zvraty, ke kterým došlo, byly lehce překvapující a některé mi doslova vzaly vítr z plachet.

„Snažte se neplakat nad tím, že je to pryč, usmívejte se, že se to přihodilo.“

Zuby nehty je velmi čtivý příběh, u kterého se místy zasmějete, a také zasníte. Autorka do textu vložila i pár vět, které vám utkví v paměti.
Líbilo se mi, že román není jen tak plytký, který přečtete, a hned na něj zapomenete. Možná některé detaily vám v hlavě neuvíznou, ale co mi osobně zůstalo v mysli, tak je ta naděje, víra v lepší zítřky, že stojí za to bojovat, když něco chceme a nevzdávat to.

Dokonce bych se nebála říct, že tato kniha je ideální parťačkou pro ty čtenářky, které se ocitly v nelehké životní situaci. Protože z tohoto čtení na vás bude dýchat pohoda, oddech, naděj, víra, síla, radost. Protože Katiena dravost vás může nakopnout tak, jako Marta nakopla Katie.

Myslím, že je jasné, že tuto knihu doporučím. Je z gastronomického prostředí, což není tak časté, je pohodová, místy humorná. Je skvělou volbou pro všechny čtenářky, které rády drží palce hlavní hrdinům, které očekávají, že si příběh užijí, ale také si u čtení odpočinou.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Zuby nehty můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *