Zvířátka ze zoo – Václav Bárta

Autor: Václav Bárta
Ilustrace: Zuzana Dreadka Krutá
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 80

„V krokodýlím výběhu
spadla myška ze břehu.
Kdyby spadla kousek dál,
spolkl by ji gaviál.
Být ve vodě trošku dýl,
zbaštil by ji krokodýl.“

Promluvili jste si někdy se zvířaty v zoologické zahradě? Pokud ne, přicházíte o velkou legraci! Mají pro vás řadu neuvěřitelných příběhů, kterými vás rozveselí. Naštěstí se našel někdo, kdo jejich řeči rozumí.
 Přečtěte si o žirafí výpravě do kina, neposedném klokanovi, zamilovaném dikobrazovi nebo o podivném vztahu mezi ledním medvědem a kalendářem.

Zvířátka ze zoo je knihou pro všechny děti, které zbožňují zmiňované tvory v názvu. Ale co víc, vypravěčem je někdo, kdo dětem sdělí zajímavé, ale hlavně zábavné příběhy ze zvířecí říše. Jeho prostřednictvím si malí čtenáři užijí nejen dobrodružství, ale také velkou dávku humoru.

Celkově děti čeká šestnáct příběhů – kapitol. Každá jedna z nich je o jiném zvířeti, které vypravěč vyzpovídal. Děti se potkají se surikatou, tygrem, vlkem, pelikánem, klokanem, gorilou, a mnoha dalšími.
Zvířátka v zoo není příliš poučnou knížkou, a to je možná na tom to, co mě bavilo nejvíc. Soustředila jsem se při předčítání na všechny ty lapálie a okamžiky, které mě mají pobavit, že jsem litovala chvíle, kdy malý usnul, protože já bych ráda četla dál.

„Chce to jenom chtít, nedat na lidské řeči a vytrvat. To máte podobné, jako když se chcete naučit jezdit na kole. Moc vám to nejde, víc padáte, než jezdíte. Často si natlučete kolena. Vám to ale nedá a znovu nasednete. Pak se na chvíli rozjedete.“

Tento rok máme se synem přečteno asi 10 knih, ale Zvířátka ze zoo jsou zatím jednoznačně tou nejlepší z nich.
Nejen, že kapitoly – příhody zvířat jsou správně krátké, takže před spaním jsme stíhali dvě, maximálně tři, ale velkým bonusem je i to, že každé vyprávění končí básničkou, na kterou jsme se oba těšili a jednu se malý musel naučit – a maminka s ním, že jo?! 🙂

Písmo v knížce Zvířátka ze zoo je větší, takže ideální čtení pro prvňáčky a začínající čtenáře. Ilustrace jsou bezvadné, před každým příběhem jeden velký obrázek s daným zvířetem a v průběhu dvou stránek jedna menší ilustrace, vztahující se ještě k tomu vyprávění.
Takže na oživení knihy, vytvoření veselého dojmu, je to ideální počet. A hlavně jsou barevné, jednoznačné, správně dětské, přesně ty, které máme doma rádi.

Ať už máte doma holku nebo kluka, začínajícího čtenáře nebo ještě ne-čtenáře, určitě se po knížce Zvířátka ze zoo poohlédněte, protože mi můžete věřit, že se vašim ratolestem a nejen jim, bude určitě líbit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Zvířátka ze zoo můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *