Řekni mi všechno – Cambria Brockmanová

Autor: Cambria Brockmanová
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 421

„Musíš si najít kamarády. To je nejdůležitější ze všeho. Bez nich nebudeš mít úspěch. Předstírej, Malin. Předstírej, že jsi normální. Člověk bez přátel ničeho nedosáhne. Chceš přece být jednou úspěšná? Obklop se armádou přátel, staň se oblíbenou a respektovanou, a budeš mít úspěch.“

Smrtí studenta na elitní univerzitě v Nové Anglii vrcholí rozkol ve skupině přátel, z nichž jeden hraje nebezpečnou hru…
Malin Ahlbergová si vybrala školu co nejdál od domova, aby se odpoutala od traumatizujících zážitků z dětství. Když si v osmi letech hrála s bratrem v domečku na stromě, chlapec vypadl a zabil se. Byla to nešťastná náhoda? Malin si tehdy předsevzala, že rodičům vynahradí bolest ze smrti syna. Od té doby se ze všech sil snaží být dokonalá.
Ve škole má skvělé výsledky, stane se důležitou součástí party a důvěrnicí všech jejích členů. Zdání pohodového studentského života však postupně naruší vážné trhliny. Snad každý z jejích kamarádů má své tajemství, a to nejděsivější skrývá právě Malin.
Nedokáže se jen tak dívat, jak trpí lidé, na kterých jí záleží, a usmyslí si, že jejím životním posláním bude bránit ty, kteří jsou příliš slabí, než aby to dokázali sami. Hodlá je bránit za cenu jakýchkoliv obětí, zcela bez ohledu na všechno a na všechny… ale dokáže ovlivnit život někoho, kdo o to ve skutečnosti nestojí? Opravdu může člověk zasahovat do životů lidí kolem sebe, aniž by narazil na nenávist?
Co když se Malininým přičiněním váhy jen zhoupnou na opačnou stranu?

Než jsem se pustila do psaní této recenze na knihu Řekni mi všechno, dlouho jsem jen seděla s prsty nad klávesnicí a přemýšlela, kdy naposledy jsem četla takhle dobrý příběh z prostředí střední školy. Kdy naposledy jsem byla u knihy, kde jsou mladí hrdinové, napnutá jako kšandy, jak to dopadne. A víte co? Nenašla jsem žádnou odpověď. Přiznám se, že tento příběh mi vzal dech a jeho konec byl téměř až epický.

Hlavní hrdinka Malin vyrůstá v milující rodině, ale její bratr není tak úplně obyčejným, starším bratrem, jakého by si přála každá sestřička. A je taky začátkem všech problémů, které si Malin s sebou nese až do dospělosti.
Ve škole byla vždycky ta tichá dívka, která seděla s knížkou na klíně (ooo, jak mi tímto byla sympatická), ale na střední škole se rozhodla, že musí svůj přístup k životu, k osobnímu životu změnit, aby byla nejen populární, ale hlavně, aby došla ke svému cíli a byla úspěšnou, mladou ženou.
Na její cestě za snem ji život hází pod nohy docela dost „klacků“, ale ona se snaží statečně se vším poprat. Jestli se ji to podaří, aniž by zničila sebe nebo někoho kolem sebe, případně svou rodinu, to se všechno dočtete v knize Řekni mi všechno.

Musím konstatovat, že se mi líbil charakter hlavní hrdinky Malin. Autorka z ní udělala naprosto ledovou, egoistickou mrchu, kterou bych ale chtěla za kamarádku. Její přetvářky, její myšlení a chladnokrevné přemýšlení všech následků a důsledků bylo fenomenální. Ač víte, co je zač, přesto k ní budete cítit tolik sympatií, až vás z toho může mrazit.
Další postavy v příběhu Řekni mi všechno autorka vymyslela tak, aby zosobňovali všechny možné charaktery, na které můžete mezi mladými lidmi natrefit, takže je možné, že v některých lidech uvidíte hodně podobností se svými přáteli, ale o to je tohle čtení mnohem záživnější.

„Láska je věc, kterou asi nikdy nepochopím, ale pár jejích záblesků jsem zažila.“

Nečekala bych, že mne děj knihy tak pohltí, jak k tomu došlo. Už od prvních stránek jsem tušila, že tohle čtení mi nedá spát a měla jsem pravdu. Ve chvíli, kdy se poprvé setkáte s Malin, budete mít tušení, že není všechno zlato co se třpytí, a budete mít takové nějaké „lehké“ podezření, že se zde odehrává něco mnohem většího, než jen malé nevinné lži či tajemství.
Nevím, jak to napsat, ale kniha Řekni mi všechno je plná tajemství, plná prohnilosti, ale také pravého přátelství – ač to může v kontextu s příběhem a jeho rozuzlením znít divně, ovšem spousta lidí (i mezi námi), musí udělat pár chyb, aby se mohli vydat na novou, lepší a hlavně tu správnou cestu a už je jen na nich, jestli se poučí, nebo se budou držet zajetých kolejí a čekat, co dalšího se nepovede…

Kniha je vždy vyprávěna z pohledu hlavní hrdinky Malin, a abyste pochopili všechny souvislosti, pár kapitol se odehrává v minulosti – v prváku na škole a v Texasu v době, kdy byla Malin ještě malou holkou, která měla nejraději svého pejska Boa a knihy.
Styl psaní je odsýpající, tím chci říct, že se vám příběh bude číst s lehkostí a příjemně. Kapitoly jsou kratší, takže můj oblíbený pocit „rychločtení“ se opět dostavil.

Řekni mi všechno je thrillerem, který se mi neskutečně líbil, dokonce jsem uronila pár slz, protože mi některé věci přišly nespravedlivé a nelibě jsem to nesla, ale o to víc na mne díky tomu autorka udělala dojem. Nebylo jasné jak to dopadne, neměla v plánu mě ukonejšit happyendem, a právě proto jsem naprosto nadšená, jakým směrem se celý děj ubíral.
Takže pokud hledáte velmi podařený příběh o mladých lidech ze střední školy, který je opředen velkým tajemstvím, lhaním, drobnými prohřešky a možná i nějakou tou smrtí, rozhodně se pusťte do čtení. Věřím, že se nudit nebudete.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Řekni mi všechno můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *