Buď jako řeka – Shelley Read

Autor: Shelley Read
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2024
Počet stran: 320

„Stejně jako já předtím, než jsem potkala Wila, i Ábel neznal nic jiného než věrnost a poslušnost. Každý kámen, který jsem po něm hodila, ho naučil to, co jsem se naučila já: každý kousek dobra na tomhle světě je vyvážený dvěma kousky zla. Můžeš být hodná holka, hodný kůň, můžeš poslouchat, můžeš milovat, ale nečekej, že když budeš dělat dobro, tak se ti dobro vrátí.“

Sedmnáctiletá Victorie Nashová, jediná žena v rodině plné problematických mužů, vede domácnost na rodinném statku s broskvoňovým sadem v malém farmářském městečku Iola v Coloradu. Wilson Moon je mladý tulák se záhadnou minulostí, který opustil svůj kmen a je odhodlaný jít svou vlastní cestou.
Victorie s Wilem se náhodou potkají na rohu ulice a toto setkání rozpoutá koloběh touhy a nebezpečí. Když jejich životy změní nečekaná tragédie, opustí Victorie jediný domov, který kdy poznala, a uteče do nedalekých hor, kde se snaží přežít v divočině bez jasné představy o tom, co jí přinese budoucnost. S měnícím se ročním obdobím sleduje i změny ve svém vlastním nitru a v krásné, ale drsné krajině nachází smysl a sílu jít dál. Znovu vybudovat vše, co ztratila, přestože její domov – statek i milovaný broskvový sad, který patří její rodině už po generace – má zmizet pod hladinou řeky Gunnison.
Kniha Buď jako řeka, inspirovaná skutečnými událostmi, které provázely zkázu městečka Iola v 60. letech 20. století, je příběhem o hluboké lásce neochvějně čelící těžkostem a ztrátám, ale také o nalezení odvahy, nezlomnosti, přátelství a nakonec i domova – tam, kde bychom to nejméně čekali. Tento ohromující debut zkoumá, co znamená vést svůj život, jako by byl řekou – sbírat zkušenosti, plynout a hledat cestu vpřed, přestože je tok řeky přehrazen.

Buď jako řeka je poetický román, který naprosto předčil má očekávání. Líbila se vám knížka Kde zpívají raci? Tak to se vám bude líbit na stopro i tato. Každá je samozřejmě úplně o něčem jiném, ale ten styl psaní je hodně podobný, příběh pomalu ale jistě ubíhá, před očima se vám odvíjí každý okamžik celého vyprávění a máte pocit, že všechny osoby z děje znáte osobně… Dokonalé!

Hlavní postava je Victorie, doma jí říkají Torie. Sedmnáctiletá dívka, která se stará o domácnost, po smrti maminky ji zůstal na krku celý barák, starost o domácí zvířata a hlavně starost o otce, bratra a strýce, který je na invalidním vozíku. Ani s jedním z nich to nemá jednoduché, protože každý z těch tří mužů má své vlastní démony a nerozumí něžné, ženské duši. Proto Torie se zamiluje na první pohled do muže, který je jiný, který je laskavý, ale netuší, co všechno tím způsobí. Ta nejhorší noční můra, to největší osobní peklo, tím vším si Torie projde, jen aby na konci mohla být silnější, i když to pořád vypadá, že k tomu nikdy nedojde a její život bude jeden velký a bolavý okamžik…

„Lidí, jako je Seth, je víc než hvězd na noční obloze,“ odpověděl nakonec a snažil se znít jak lhostejně, tak povzbudivě, ale zafungovalo to přesně naopak. Neboť to, co řekl, byla nepochybně pravda: kam měl Wil jít, aby tam nenarazil na nějakého kluka plného nenávisti, jako je Seht, který všechny své problémy s radostí hodí na kluka snědé pleti, jako je Wil? Věděla jsem, že neodejde.
„Budu jako řeka,“ řekl Wil. „Můj dědeček mi vždycky říkal, že to je jediná možná cesta.“

Buď jako řeka je příběhem, kdy se autorka inspirovala skutečnou událostí, aspoň se to tedy píše v oficiální anotaci, ale když jsem se po dočtení pustila do vyhledávání více informací o tomto městečku na internetu, nenašla jsem nic. Jestli jste byli úspěšnější, napište mi zprávu, moc ráda se podívám na tu dobu detailněji.
A teď už k ději jako takovému. Je to takové pomalejší vyprávění, ale přesto budete mít pocit, že se zde pořád něco děje. Victorie má opravdu těžký život a protože se ji dějí ty špatné věci, kolem kterých se poté vyprávění „motá“, tak zde nenajdete žádná hluchá místa ani nudné pasáže. Všechno souvisí se vším, ostatně Victorie musí být jako řeka, brát s sebou vše, co ji přijde do cesty a naučit se s tím „pracovat“.

Ač je kniha Buď jako řeka románem, tak v něm najdete z každého žánru něco. Je tam detektivka, je tam thriller, je tam psychologické drama, je tam horor… Ale ono to už tak bývá – když píšete/čtete o obyčejných věcech, tak přesně těmto žánrům to kolikrát odpovídá. Já jsem za knihu rozhodně ráda, za to, že jsem si mohla opět přečíst něco, co se mi líbilo, co mi dalo víru v naději a lepší zítřky, i když to v jednu chvíli vypadá, že už dobře být nemůže a nebude.

Hvězdné hodnocení: 5 z 5

Za recenzní výtisk děkuji obchodu Dobré knihy cz, kde si knihu Buď jako řeka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *