Hříšné přání – Hannah Conrad

Autor: Hannah Conrad
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2024
Počet stran: 280

„Obrátila se a šla dál do zahrady, snažila se vyvolávat dojem klidné uvolněnosti. Nemusí nikdo vědět, jak se opravdu cítít, atak zvedla bradu a pomalu procházela po pěšinách, jako by hledala rozptýlení.
„Jaká to potěšitelná náhoda.“
Johanna se zastavila, nebyla si jistá, zda ta slova platila jí, a pohlédla směrem, odkud se mužský hlas ozval. Stál tam on, ve večerním obleku, světlo zapadajícího slunce se odráželo na zlatohnědých vlasech a svírání v žaludku, které okamžitě pocítila, jistě neznamenalo, že se těší na tanec.

Píše se rok 1827 a Johanna se poprvé ocitá v paláci svého strýce, který ji má uvést do společnosti. Na zdejším „tržišti nevěst“ má dobrou výchozí pozici, ale díky své důvěřivosti podlehne kouzlu urozeného svůdníka, což její vyhlídky zhatí. V Johanně se však probudí vzdor a rozhodne se bojovat o lásku muže, který ji miluje takovou, jaká skutečně je.

Už mám vyzkoušeno, že historické romance, které pro nás, pro čtenáře, připravuje nakladatelství Alpress jsou skvělé v tom, že mají chytré a odvážné hrdinky, žádné ufňukané princezny ani naivky, a že příběh má vždy hlavu a patu. Nejinak je tomu u knihy Hříšné přání. Opět trefa do černého, co se týče žánru historická romance!

Liliový palác není jen název série, kde Hříšné přání je prvním dílem, ale také je to sídlo, kde se odehrává většina děje a kde je nový domov Johanny. Ta se zde musela přestěhovat ke strýčkovi a babičce po tom, co její rodiče odcestovali na misi a nemohli ji vzít s sebou. Nejen, že je Johanna považována za „venkovanku“, ale také musí začít akceptovat nová, přísná pravidla v domě, na které není vůbec zvyklá a vzniká spousta různých faux-pas.
A když se ke všemu přidá její zakoukání do naprosto nevhodného mladého muže, její babička začne používat mnohem přísnější tresty, než je jen domácí vězení… Jak se podaří a jestli vůbec Johanně prosadit své místo pod sluncem, to už se dozvíte z příběhu.

„Babička pobouřením zrudla. „To dítě leží v posteli, pravděpodobně je v situaci, o které bys ty vlastně ani neměl vědět, že existuje, a to chceš jít do jejího pokoje? Zbláznil ses? Ne, jdu k ní já.“
„Babičko, zapomněla jsi, že jsem lékař?“
„Sans importance! Tady jsi v prvé řadě její bratr. Johanno, příště mi takové delikátní věci budeš sdělovat mezi čtyřma očima, ne před svým bratrancem…“
„Ale já jsem přece vůbec neřekla…“
„Klidně se dneska můžeš vzdát snídaně, když teď budeš ještě drzá!“ Pro zdůraznění svých slov udeřila Henriette von Seybach holí do podlahy. „To jsou tady teď poměry,“ mumlala si při odchodu.“

Příběh se odehrává v roce 1827 a autorka skvěle dokázala zachytit poměry té doby. Hlavně tedy ve vyšších kruzích, protože Johanna a její rodina právě z nich. Služebnictvo, chůvy, gardedámy, uvedení do společnosti, nic v knize Hříšné přání nechybí, ani ti mladí muži, kteří se dvořili mladým dámám.
Líbí se mi, že tohle vyprávění je zasazeno do Německa, přeci jen, z Anglie je těch historických romancí dost, takže zase něco nového, ač se tyto země v těchto dějinách příliš nelišily, co se týče postavení  a života lidí.

Johanna je hlavní hrdinkou, která mi byla od začátku sympatická a její situace, do které se dostala, by se ani mi nelíbila, a ona s ní bojovala statečně. Ke knížce Hříšné přání nemám žádnou výtku, myslím si, že jako první díl nové série je skvělý a věřím, že si najde spoustu čtenářek, které si její čtení užijí.

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Hříšné přání můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *