Dokonalé městečko – Kateřina Karolová

Autor: Kateřina Karolová
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2024
Počet stran: 248

„Nevzpouzela jsem se, vyprosila jsem si jen studený obklad a tabletku brufenu, načež jsem se svezla na pohovku s výhledem do zahrady a nechala si podložit nohy polštářem. Zatímco jsem zpytovala svědomí, kmital muž mezi jídelnou a kuchyní a já ho pozorovala skrz škvíru tajně nadzvednutého víčka. Obsluhoval myčku oběma rukama současně, skládal dovnitř úhledně talíře, hrnce i sklenky, slil nálev salátu, z pekáče nejdřív odstranil všechny zapečené zbytky, příbory otřel z nejhoršího a seřadil je do příslušné přihrádky podle velikosti. Když skončil, vytřepal ubrus, vyleštil stůl, vrátil doprostřed dekoraci ze svíček a rozhlédl se, jestli na něco nezapomněl.
Na průměrného chlapa vskutku fascinující výkon. Možná i na průměrnou ženskou, napadlo mě.“

Dokonalí obyvatelé. Dokonalý horor… Když se Emě naskytne možnost bydlet v městečku vytvořeném pro hrstku vyvolených, zdá se, že se jí splnil životní sen. Každý však musí nejdřív projít přísným výběrovým řízením, podepsat smlouvu a dodržet pár zvláštních pravidel. A pak už je k dispozici vše, co si jen člověk může přát. Kdo by odolal? Po příjezdu na místo se však objeví řada znepokojivých událostí. Pod maskou dokonalosti a zářivých úsměvů se skrývá podivné tajemství. A odhalit celou pravdu se nevyplácí.

Dokonalé městečko. První setkání s touto autorkou a určitě ne poslední. Poslední dobou ráda proložím to kvantum cizích autorů nějakým tím českým a vždy jsem ráda, když mi ta knížka z českých luhů a hájů sedne. A tady to tak bylo, proto jsem velmi spokojena a teď vám vypíšu pár důvodů proč.

Prvním je rozhodně prostředí, ve kterém se děj knihy Dokonalé městečko odehrává. V mé představě to byla komunita lidí, kteří byli naprosto bezchybní a fungovali nejlépe, jak mohli. Nehádali se, nepodváděli, a proto se všem v tom jejich dokonalém městě dobře žilo.
Ten pocit, že do této komunity můžou vstoupit jen ti vyvolení a vy jste jedním z nich, byl už v tu chvíli navozující nervozitu, a to nejen na hlavní hrdinku, ale i na vás, jako na čtenáře, protože jste začali cítit, že tady není všechno jen růžové, ač se to na první pohled zdá.

„Rozhlížela jsem se a pátrala po tom svém, snažila se ignorovat kručení v žaludku, který mi připomínal, jak dlouho jsem ho nechala strádat. No, mezi námi, byl na to zvyklý přesto si mlel tvrdošíjně svou jak trucovité dítě.
Postupně, ujasnila jsem si priority, nejdřív se ubytuju. Pak až všechno ostatní.
Beztak jsem bloudila spletí zatáček mimo hlavní tepnu, netušila jsem, kudy jsem se tam dostala, a jak se vrátit někam, kde bych si mohla pořídit něco pořádné k snědku.
Omrknu všechny pokoje, natahám dovnitř věci, zajedu si někam na jídlo, vrátím se, opiju se, vyspím se. Skvělý plán.“

Druhým důvodem, proč se mi kniha Dokonalé městečko líbila je hlavní hrdinka. Správná holka, která se od začátku s ničím nemazala, dokázala chytit svou šanci za pačesy, ale taky za včas pořádně přibrzdit a přemýšlet. Hned jsem si ji oblíbila a věřím, že to tak bude mít spousta z vás. Autorka dokáže zaujmout nejen charaktery svých postav, ale také tím, jak s nimi „manipuluje“ a jak reagují v nastalých situacích – reálně, uvěřitelně a když je potřeba, tak i mírně hystericky, ovšem nijak to nepřehání, což bylo všechno velmi sympatické.

A třetím, pro mě jedním z nejdůležitějších důvodů je fakt, jak se samotná kniha napsaná. Dokonalé městečko má totiž spád, děj se svižný, bez zbytečných kudrlinek a umělého protahování, což oceníme téměř všichni. Jedná se o docela útlejší knížku a já musím říct, že bych si dokázala – obzvlášť závěr – představit trochu více protaženější, tam mi to přišlo trochu moc rychle ukončeno, ale ten smysl a pointa celého příběhu byla skvělá.

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji portálu Dobré knihy cz, kde si knihu Dokonalé městečko můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *