Připoutaná – Adele Parks

Autor: Adele Parks
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2024
Počet stran: 312

„To je lichotivé. Muž, který vás chce znovu vidět, i když vás už dostal, není běžná věc. Toužím mu uvěřit, ale je to nemožné.
„Dej mi e-mail, já se ti ozvu,“ prohodím.
„E-mail?“ Pobavilo ho to. „Neb číslo nebo můj Instáč?“
„E-mail.“ Líbí se mi představa, že míč je na mé straně, Můžu mu napsat, kdy se mi zachce, ale třeba to nemám v plánu. Zatím to tak necháme. Jedna nemorální noc po šokující zprávě. Něco jako prázdniny, úleva od myšlenek na matku a dalších povinností.“

Lidé se ztrácejí každou chvíli – většina z nich uteče od nepříjemností, další se jim naopak řítí vstříc a jen někteří si najdou cestu zpátky. 
Leigh Fletcherová – šťastně vdaná nevlastní matka dvou úžasných chlapců. Její manžel Mark tvrdí, že nemá ponětí, kde se jeho žena nachází. Jednoduše odešla do práce a už se nikdy nevrátila domů. Rodina je naprosto zdrcená.
Kai Janssenová – šťastně vdaná za bohatého holandského podnikatele Daana. Odešla z jejich luxusního londýnského bytu i oslnivého života bez ohlédnutí. A pak jako by se propadla do země. Daan je strachy bez sebe. 
Dvě pohřešované ženy pocházejí z naprosto odlišných světů – je možné, že spolu jejich zmizení souvisejí?

Nemůžu si pomoct, ale čekala jsem od knížky Připoutaná více. Začátek byl úžasný, ale pak to šlo, takříkajíc do kytek. Ovšem to, co knize nelze upřít, tak je výborně zpracované a neotřelé téma a psychologické myšlenky hlavních postav. Jenže mi to dohromady nedalo to, co jsem chtěla, což je škoda…

Ztratí se dvě ženy. Tou první je Leigh, šťastně vdaná žena, která miluje svou rodinu a je schopná ji obětovat cokoliv. Zmizení nahlásí její manžel a už od první chvíle je jasné, že je z toho vyřízený.
Druhé zmizení nahlásí také manžel pohřešované Kai, žijí sami dva, bez dětí, ale o to větší lásku prožívají. Topí se v penězích a dle jejího manžela není důvod, aby dobrovolně odešla, tudíž se ji muselo něco stát.
Policistka Clementsová, která se ocitne v bytě Leight a zpovídá jejího manžela, se po návratu na stanici dozví, že zmizela ona druhá žena a tak se ujímá i tohoto případu, přestože ty dvě ženy je každá z jiné společenské vrstvy, musí mít něco společného. Nebo je to opravdu čistě jen náhoda?

„Slova jako rány pěstí. Slzy na tvářích mi ihned usychají. Hrůza se mnou cloumá ve vlnách, hrubě a krutě. Tohle je víc než výhrůžka spíš něco jako slib. No jistě. Co jsem taky čekala? Věděla jsem, že to nemůže trvat věčně. To bych musela mít navěky štěstí. Měla jsem věřit matce, že jsem člověk, co má smůlu.“

Ač je kniha Připoutaná na první pohled plná zvratů a odhalení, se kterými byste nepočítali, nemůžu si pomoct, ale přišlo mi to špatně načasované a nedokázal mě příběh úplně vtáhnout do sebe.
Musím se poklepat na rameno, že jsem dobrá, protože už od začátku jsem tušila, že to bude tak, jak to bylo a spíše mě zajímal závěr, který ovšem nebyl takový, jaký jsem očekávala.
Bezesporu umí autorka skvěle psát, ač jsem nebyla příběhem konsternována, stejně jsem četla se zaujetím, protože jsem pořád čekala na nějaký ten slavný wow efekt, který by vyprávění pozvednul do výšin, ale nedočkala jsem se. Ovšem to je jen můj subjektivní názor, vím o lidech, kteří už tuto knížku přečetli a byli doslova nadšení. Takže vám nezbude nic jiného, než si udělat svůj vlastní úsudek a přečíst si to sami za sebe.

Připoutaná je totiž knihou, která vám dá přesně to, co chcete, ale záleží na tom, jakým způsobem si to přejete naservírovat. Já měla dojem, že je zde poměrně dost zbytečné omáčky kolem, psychologické „rozbory“ myšlenek uvězněné byly taky fajn, ale bylo jich na můj vkus zase příliš… A ten konec? Ten se mi jednoduše nelíbil. Nepotřebuju vyloženě happyendy, ale také nemám ráda, když se stane to, co se stalo tady… A co že to bylo? Přečtěte si knihu a sami zjistíte, jestli vám to vyhovuje nebo ne… 🙂

Hvězdné hodnocení: 3 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Připoutaná můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *