Divoké básničky – Alena Müllerová

Autor: Alena Müllerová
Ilustrace: Denisa Grimmová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2023
Počet stran: 64

„Veverky létavé žijí v Austrálii,
plachtí vzduchem jako větroni,
což je odlišuje – třeba od koní.“

Divoké básničky jsou neochočené. Někdy vás pobaví, jindy vyděsí. Děti, nebojte se jich. Jsou hravé jako vy.  
– ZDENĚK SVĚRÁK
Veselé básničky plné hravého humoru skvěle zabaví děti i rodiče.
Rozpustilé verše doprovázené vynalézavými a zábavnými ilustracemi jsou nejen o bytostech z pohádek, zvířátkách a lidech, ale také o věcech, které děti obklopují.

Strašidla, skřítci, pidižvíci i další pohádková havěť se chovají poněkud nevypočitatelně, a stejně jako vzteklí sloni, drzé ropuchy, nespavé slepice a jiná zvířata často projevují i různé člověčí nectnosti.
Básničky psané současným jazykem se hodí k recitaci i předčítání a díky hře se slovy pomohou čtenářům poznat češtinu a nenásilnou formou si procvičit výslovnost.

Divoké básničky vám i vašim dětem ukážou, že můžou být jakékoliv. Strašidelné, bláznivé, milé, vtipné, poučné i „o ničem“, ale přesto dokážou zabavit, pobavit a upoutat. U nás vyhrála krátká básnička Hustá babička, která je naprosto a přesně o naší babičce, a poté ještě Olepené strašidlo – ani nevím proč, ale tahle se mi líbila nejvíc, možná ještě s ropuchama. No, co vám budu vyprávět, tyhle básničky jsou téměř šílené a o to více mne bavily, nejen mého syna.

Když budete knihu Divoké básničky otvírat, neočekávejte takové ty dětské, které na vás vyskakují téměř všude. Tyhle jsou doslova neřízené střely. Bláznivé, o strašidlu, co strká děti do ledničky před rodiči, o Mukovi a Dutovi, kteří nemluvili, jeden ani muk a druhý ani nedutal, o ropuchách ve sprše, o populárním papouškovi – papoušek na hrad! a o dalších šílenostech, které autorku napadly a stojí za to, přečíst si je všechny.

„Když naše babička kejchá,
je to jako bomba, když vybuchne.
Ten zvuk je její pejcha,
kdekdo se bojí, že ohluchne.“

Divoké básničky, kterých je zde opravdu hodně, ať už krátkých, tak dlouhých, doprovází vždy ilustrace. A ty jsou taky pěkné šílené, někdy strašidelné, ale dokonale ladí k atmosféře, ve které jsou básničky napsány.

Za mě jsou Divoké básničky opravdu povedené, u některých jsem se sice trochu zarazila, ale když jsem je brala s nadsázkou, tak to všechno fungovalo dohromady. Pokud máte rádi podivnosti a vidíte rádi úsměv kolem sebe, tak tahle kniha vám jej vykouzlí. 🙂

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Divoké básničky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Jedna odpověď na “Divoké básničky – Alena Müllerová”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *