Kouzelná Paříž – Obchůdek s knihami – Rebecca Raisin

Autor: Rebecca Raisin
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

„Zalapala jsem po dechu, protože jsem se náhle ocitla před malbou od Vincenta van Gogha. Opravdu byla přímo přede mnou. Vincent. Van. Gogh. Tak moc mě oslovil, že mi do očí vhrkly slzy. Oceane mě poplácávala po zádech. „Jeho díla na lidi mívají podobný vliv,“ uznala tiše.“

Plachá majitelka knihkupectví Sarah Smithová dostala jedinečnou příležitost. Její kamarádka z Paříže jí nabídla, aby si spolu na půl roku vyměnily obchody! Není divu, že s tím Sarah okamžitě souhlasila – vždyť kdo by odmítl výlet do města lásky? Sarah kvůli tomu sice musí opustit rodné hnízdo, ale je přesvědčená, že ji čeká životní dobrodružství. Představuje si, že dny bude trávit toulkami městem, ukusováním croissantů, popíjením café au lait a pozorováním lidí na Champs-Élysées. Ale opravdu bude v Paříži šťastná? Nebo zjistí, že skutečnost není ani zdaleka tak růžová, jak čekala?

Ani na vteřinu jsem neváhala, jestli si knihu Obchůdek s knihami přečíst nebo ne. Knihy a Paříž? Moje milované spojení? I kdyby stál příběh za nic, tak bych byla nadšená. 🙂 Ale jsem moc ráda, že šlo o milé a příjemné čtení, které mělo hlavu a patu, takže můžu s klidným svědomím napsat svůj názor, nelhat, nezveličovat a chválit.

Obchůdek s knihami má jednoduchý děj. Plachá dívka, Sarah, si svou francouzskou kamarádkou Sophií vymění obchody. Obě mají svůj vlastní s knihami, ale každá v jiném městě. Sarah tudíž opouští své rodné město Ashford (poprvé v životě) a vrhá se do víru velkoměsta s velkým V. Do Paříže, protože Sophiin obchod leží přímo na břehu Seiny.
Ale vedení obchodu se úplně liší od toho jejího, nic nefunguje jak je zvyklá, Paříž je veliká, lidí moc, dokonce má vést zaměstnance, jenže její povaha je tichá, plachá a nevýrazná, takže to vypadá, že ji Paříž i s obchodem Bylo nebylo sežere… Nebo ne? Dokáže se Sarah postavit všem výzvám, které ji Paříž a knihkupectví Bylo nebylo hodí do cesty?

„Jestli je pro něj psaní stejně důležité jako pro mě čtení, asi se na televizi moc nedívá. Čas, který člověk stráví před tou bednou, je podle mě ztracený. Vždycky totiž existuje příběh, do kterého se může ponořit. Moje hromádka knih k přečtení mě s největší pravděpodobností přežije – i když jsem se jimi ze všech sil snažila prokousat, nikdy se mi to nepodaří. Nikdy mě nepřestane lákat kouzlo nových knih, spisovatelů a postav.“

Kouzelná Paříž – Obchůdek s knihami je milý příběh, který se odehrává v Paříži, dostanete se díky hrdinům přesně na ty místa, o kterých slýcháte, která jsou spojena s Paříží, ale nikdy tam nebudete bez knih. O knihách je zde psáno skoro pořád. A hlavně se mi líbí, jaké myšlenkové pochody ohledně knih vložila autorka do mysli Sarah, protože jsem se s ní naprosto ztotožňovala.
Už ne tak s tou její plachostí a opatrností, ale ve chvíli, kdy získala pařížskou eleganci a šmrnc, stal se z ní jiný člověk a bylo to kouzelné sledovat, jak k té změně pomalu dochází…

Je to naprosto logické. Máte rádi knihy? Milujete je? Máte rádi Paříž? Stačí vám jen jedno ano a je jasné, že si tento román budete chtít přečíst.
Kouzelná Paříž – Obchůdek s knihami je milý příběh, který vás přenese do Paříže, do knihkupectví, objevíte lidi, pro které jsou knihy vším. Sice mě moc mrzí, že nejsou opravdoví, ale i tak mě to těší… A třeba někde nějaká taková Sarah je, jen jsem ji ještě neobjevila na nějaké to perníčkové kafe… 🙂

Hvězdné hodnocení: 5 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Kouzelná Paříž – Obchůdek s knihami můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *