Zlatá vařečka – Jessa Maxwell

Autor: Jessa Maxwell
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2023
Počet stran: 336

„Musíš umět prohrávat a poučit se z prohry, říkával jí vždycky. Jen tak zase můžeš dosáhnout vítězství.“

Pro šest amatérských pekařů a pekařek je účast v soutěži Týden pečení splněným snem a jsou připraveni udělat naprosto vše pro to, aby vyhráli. Jenže pro slavnou moderátorku Betsy Martinovou znamená toto klání mnohem víc. Panství Grafton, kde se koná, je domovem a dědictvím její rodiny – a Týden pečení je jejím životním dílem. Obojí musí být i nadále úspěšné. Ovšem jakmile soutěž odstartuje, začnou se dít podezřelé věci. Nejprve jde o drobné sabotáže. Kdosi vymění cukr za sůl. Příliš horká plotýnka… A když je objeveno mrtvé tělo, je jasné, že pro někoho zde je Zlatá vařečka cenou, pro kterou stojí za to zabíjet… Toto spojení A pak nezbyl žádný a Peče celá země vás bude moc bavit!

Zlatá vařečka je svým žánrem typická anglická detektivka. Bez zbytečné krve a dramat se vám před očima odehrává příběh, který vás nepustí ze svých spárů, dokud jej nedočtete do konce.

Znáte televizní pořad Peče celá země? Ne? Tak si třeba představte Masterchefa, kde se ale jen peče. No a tahle soutěž je v knize Zlatá vařečka přetvořena na Týden pečení, kde je šest pekařů, ze kterých vzejde jeden vítěz. Místo, kde se natáčí a soutěž probíhá, je staré sídlo Grafton, kdy samotná Graftonová, Betsy, je moderátorkou i autorkou pořadu. Známá pekařka, kterou každý pekař téměř uctívá jako bohyni. Ovšem tento rok bude soutěž úplně odlišná od těch předchozích.
6 nesourodých a někdy i zvláštních soutěžících, nový moderátor, jedna mrtvola a jedna nevyřešená záhada z minulosti změní tento stylový pořad v něco, co se možná do televize ani nehodí…

„Dojdu ke svému pokoji a rozrazím dveře dokořán. Napůl očekávám, že uvidím nějakého ducha, možná oběšence visícího ze stropu, ale pokoj je tichý a klidný, až na závěs, který se lehce pohybuje v mírném větru. Běžím k oknu, zavřu ho na kličku a dojdu k posteli se zeleným baldachýnem. Padnu do ní, nechám na nočním stolku svítit lampičku, přitáhnu si přikrývku až k bradě a počítám pozpátku, dokud neusnu.“

Zlatá vařečka si mě získala už od prvních stránek. Každou kapitolu vypráví jiná postava, ale vůbec jsem se neztrácela, protože autorka si dala opravdu záležet, aby byl každý charakter jiný, s jinou minulostí a s jinými sny, aby se vám hrdinové nepletli, což považuji za velké plus.
Kapitoly jsou díky častému střídání krátké, takže čtení ubíhá opravdu rychle, ale důležité je, že se pořád něco děje a je zajímavé pozorovat, jak se který hrdina divá na stejný problém jinýma očima.

Ač budete při čtení příběhu Zlatá vařečka očekávat nějaké zvraty, tak vás jejich četnost a hlavně směr, kterým se bude příběh ubírat, překvapí. Líbilo se mi, že s odstupem bych dokázala i říct, že se tam dělo něco sem tam, přitom při čtení to působí, jako by vám vyprávění nedalo oddychnout.
Jedná se opravdu o čtivou detektivku, při které autorka krásně ukázala, že nepotřebuje potoky krve k tomu, aby dokázala čtenáře napnout jako gumu u trenýrek a nepotřebuje vyloženě wow efekt, aby vás přesvědčila, že její konec je přesně ten, který jste neočekávali, ale přesto jste v něj doufali, i když to není až tak jednoznačné a černobílé.

Takže, milí čtenáři, pokud máte rádi detektivní příběhy, pokud rádi pečete (ale není to nutnost – já to neumím a stejně jsem si čtení užila :-)), tak se do knihy Zlatá vařečka pusťte. Věřím, že budete mile překvapeni a přidáte se na mou stranu – Pradyumna teamu. 🙂

Hvězdné hodnocení: 5 z 5

Za recenzní výtisk děkuji obchodu Dobré knihy, kde si knihu Zlatá vařečka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *