Nefritová lilie – Kirsty Manningová

Autor: Kirsty Manningová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 424

„Otec, který neučí svého syna jeho povinnostem, je stejně nezodpovědný jako syn, který je odmítá plnit.“

1939: Dvě dívky se potkávají v Šanghaji, známé jako „Paříž Východu“. Nádherná Li, která zde vyrůstala, a Romy – židovské děvče, jež do Šanghaje uprchlo spolu se svými rodiči z nacisty okupované Vídně. Dvojice se rychle spřátelí a za krátkou dobu je prakticky nerozlučná. Mladé kamarádky se spolu pohybují ve dvou odlišných světech: mezi zářivými světly velkoměsta a nádherou francouzské čtvrti i v zanedbaných uličkách přecpaného šanghajského ghetta. Ale i přes jejich silné pouto jsou od sebe nakonec odloučeny odstředivou silou všudypřítomné války.
2016: Alexandra odjíždí z Londýna se zlomeným srdcem a vrací se do rodné Austrálie, aby mohla být se svými prarodiči – Romy a Wilhelmem. Po matce jí zůstal jenom nefritový přívěšek ve tvaru lilie. Symbol čiré lásky, pocházející ze Šanghaje. Alexandřin milovaný dědeček umírá a během posledních pár týdnů se spolu s Romy rozhodnou odhalit vnučce rodinná tajemství, která v sobě drželi více než půl století.
Pro Alexandru tak začíná objevná cesta omamnými zahradami a trhy Šanghaje, během níž objeví nečekanou pravdu o své rodině. 
Je odhodlána vydat se ve stopách minulosti, aby poznala vlastní kořeny. Postupně objevuje věci, jež ukazují v úplně novém světle nejen její rodinu, ale i ji samotnou.
Nefritová lilie je barvitý, provokativní a krásný příběh o přátelství, mateřství, ceně lásky a síle odříkání a odvahy.

Druhá autorčina kniha a zároveň předposlední. Ještě mě jedna čeká a jsem za to ráda. Jestli to bude stejné jako tentokrát, kdy se dozvím několik zajímavých věcí, které jsem netušila, kdy si navíc k tomu užiju příběh, který bude čtivý, romantický, ale také smutný, tak budu spokojená. Nefritová lilie se totiž povedla na všech frontách.

Hlavní hrdinka, Alexandra, pracuje v Londýně jako finanční analytik a obchoduje s komoditama. Je ve svém oboru jedna z nejlepších a její reputace se dotýká téměř hvězd. Její rodiče zahynuli a proto „žije“ s prarodiči, které ovšem zanechala v Austrálii.
Když její dědeček leží na smrtelné posteli, vrátí se, aby byla nejen s ním, ale také s babičkou a nějaký čas strávila doma, předtím, než se vydá do Šanghaje na novou pracovní cestu.
Jenže její dědeček, chvíli předtím než umře, řekne něco, co Alexandře nedá spát. Poté něco přidá i babička a Alexandra je ráda, že její práce ji zavede do Šanghaje, odkud by měla pocházet její matka a ona tak může zjistit více o rodině, která měla těžké časy v době druhé světové války.
Jenže to netuší, že odkrývání minulosti bude pro všechny zúčastněné velmi bolestivé, plné smutku, ztrát a smrti…

„V zármutku se nesoutěží. Nedá se změřit…“

Spousta z vás mi může oponovat, že příběh, který se odehrává ve dvou dějových linkách, jedna přítomnost a druhá minulost (druhá světová válka), už je ohraný a nudný, že už nás autoři nemůžou ničím překvapit.
Chyba! Nefritová lilie vás totiž dovede do Šanghaje za války (a nejen za ni), která byla jiná, než jak ji teď můžete znát z fotek nebo popisů.
Když se na to podívám ze svého úhlu pohledu, tak většina knih se odehrává v přítomnosti a tou druhou stranou je třeba Německo – jasně, koncentrační tábory nebo Francie – tam zase hodně autoři vzpomínají odboj – hnutí odporu žen. Ale Šanghaj? To tu ještě nebylo a o to je to zajímavější!

Nefritová lilie je vyprávěním, u kterého je potřeba se obrnit před velkou ztrátou. Budete ji prožívat s každým hrdinou a některé jsou opravdu těžké i pro „obyčejného“ čtenáře. Dva okamžiky mám ještě pořád v hlavě, a to mám dočteno už pár dní…
Připravte se na emoční horskou dráhu, v jednu chvíli se budete procházet v poklidných zahradách a v druhou chvíli v rozbombardovaném území a překračovat raněné a mrtvé…

Nefritová lilie je velmi čtivým románem, který doporučím každému čtenáři, který má rád tento typ příběhů, kdy se hledá rodinné tajemství, kdy se střídají ve vyprávění dvě dějové linky, aby se na konci spojily a vytvořily tak příběh, který vás chytí za srdce.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Nefritová lilie můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *