Andílci se perou – Pavel Vrána

Autor: Pavel Vrána
Ilustrace: Jaromír F. Palme
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 96

„Dni táhnou se jak hustý med. Za rok mu bude dvacet let a celá říše chystá slávu. Sjedou se hosté na oslavu. Bude i velký, slavný bál. Z prince se stane mocný král.“

Když se spolčí andílci s čertíky, nestačí na jejich kousky ani tatínkova andělská trpělivost. Rozverná a vlídná pohádková knížka vás vezme do rodiny andělů, kteří zachraňují svět s čertí asistencí a je u toho náramná legrace.
Ponořte se do příběhů mezi nebem a podzemím, zjistíte, že s dobrem a zlem je to na světě vždycky trochu složitější.

Kdy jindy je skvělý čas na čtení pohádek s andílky a čerty? Kdy jindy, než v předvánočním čase? Proto jsme se se synem podívali na zoubek knížce Andílci se perou. Dokud jsem se pořádně nepodívala na přebal knihy, nedošlo mi že, že to nebudou zlobiví andílci, ale peroucí se v pračce. 🙂
Je to velmi milá, a taky energická pohádka, která je proložena ještě jedním vyprávěním a to o obrech a jejich království. Vaše děti se mají opravdu na co těšit.

I přesto, že to není u knihy uvedeno, bude tohle čtení ideálním pro malé čtenáře od šesti let. Písmo textu je většího fontu a rozhodně tam na děti, potažmo na předčítající rodiče, nečeká žádný jazykolam, takže se není čeho obávat.

Lucinka a Otík jsou opravdoví andílci, kteří bydlí s maminkou a tatínkem. Jejich nejlepšími kamarády jsou dva čerti – Jeden a Druhý. Ač máme všichni představu boj mezi anděli a čerty, v této knize tomu tak není.
Andílci se perou je příběhem přátelství mezi malými andílky a čertíky, kteří spolu podnikají nejen různé skopičiny, ale také se snaží napravovat společně hříšníky, tak jak jim moudří a starší andělé přikážou, a také čerti u andílků přespávají, v tom okamžiku se pak vykládá pohádka o obrech, na kterou se všichni čtyři, někdy i maminka těší.

„Byla to pravda? Nebyla to pravda? Jsou andělé a čerti, nebo nejsou? Jestli ano, jsou takoví, jako ti, o kterých jste si právě četli? Možná by bylo dobře, kdyby byli.
Když se budeme kolem sebe dobře dívat, mohli bychom je vidět a poznat. Nemusí mít křídla nebo rohy. Jestli jsou dobří, poznáte, když se jim podíváte do očí. Ani promluvit nemusí.“

Ilustrací v knížce není mnoho, a musím se přiznat, že některé obrázky mi přišly velice úsměvné. Co se mi ovšem velmi líbilo, tak nejen samotný příběh andílků a čertů, ale také pohádka, která jim byla vyprávěna a které byly věnovány samotné kapitoly. Ono totiž Obří vyprávění je psáno ve verších. Musím říct, že všechna čest autorovi, tohle bylo skvělé. A při předčítání synovi jsem dokonce „recitovala“. Úplně to k tomu svádí a bylo to fajn.

Andílci se perou je pohádkou jak pro kluky, tak holky. Příhody, které se zde objeví jsou úsměvné, ale také v sobě skrývají lehké ponaučení, což je u těchto knih pro děti důležité.
Kapitoly jsou krátké, navíc vsuvka v podobě další pohádky je bonusem. Můžu říct, že s touto knihou koupíte dvě pohádky v jednom. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Andílci se perou můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *