Dům knih – Beate Rygiert

Autor: Beate Rygiert
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 352

„Nikdy je silné slovo,“ řekla. „My lidi ho rádi používáme. Zdá se však, že osud ho nezná.“

Berlín, zlatá 20. léta minulého století. Do nakladatelského domu Ullstein přichází rozvedená novinářka Rosalie, která je zároveň nejlepší přítelkyní redaktorky a úspěšné spisovatelky Vicki Baumové. Když se krásná a zároveň chytrá Rosalie na jednom banketu náhodou setká s generálním ředitelem nakladatelského impéria Franzem Ullsteinem, okamžitě mu učaruje. Z pohádkového setkání se však postupně vyvíjí skandál. Milostné aféry, kariéra, špionáž – témata, která se tak často objevují na titulních stranách novin a časopisů z produkce nakladatelského domu  Ullstein, se nyní stávají ústředním tématem jejich rodiny.
Jak moc se tři sebevědomé ženy dokáží postavit společenskému tlaku a zaběhnutým pravidlům? Poutavý příběh inspirovaný skutečnými událostmi a zároveň fundovaný náhled do zákulisí známého nakladatelského domu.

Dům knih je naprosto úžasná, okouzlující kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Vyprávění o třech ženách, které měly své sny a ty si plnily, ač jim doba, ve které žily, házela klacky pod nohy. A teď vám trochu popíšu, kdo k vám bude promlouvat a co se tam bude tak nějak dít.

Dům knih, největší nakladatelský dům, sídlící v Berlíně, má své ředitele, vše ovládá rodina Ullsteinů.
Když se generální ředitel zamiluje do Rosalie, netuší, jakou lavinu zásadních událostí to spustí. Rosalie je redaktorkou, píše do spousty novin a hlavně o politických a aktuálních tématech. Má přehled, má známé i na místech, kde „normální“ smrtelníci nikoho neznají a to vše, plus spousta dalších jejích vlastností, se stane trnem v oku ostatním Ullsteinům a začnou zbrojit…
Vicky, nejlepší kamarádka Rosalie, slavná spisovatelka a také redaktorka v Domě knih. Její největší starostí je, co se bude dít, protože už teď jsou ulice plné nacistů, černokošiláků, kteří dělají ostatním občanům peklo…
A poslední, třetí důležitou ženou v knize je Lily, asistentka Vicky, tajná autorka příběhu v šuplíku a budoucí manželka Emila. Ani ji se nevyhnou problémy, které by nikdo neočekával, a díky síle všech tří žen, dokáží bojovat. Jenže bude to úspěšný boj?

„Pro nás ženy,“ pronesla Vicki Baumová, „existují jen hranice, které si vytyčíme samy nebo kterési necháme vytyčit od druhých.“

Není nic, co by se mi na příběhu Dům knih nelíbilo. Všechno se mi líbilo. 🙂 To je kostrbaté vyjádření. Tak jinak – bylo to úžasné čtení! Napínavé, dramatické, s různými zvraty, které děj posouvaly dál správnou rychlostí, aby mě čtení bavilo a já měla chuť číst ještě víc, ještě jednu kapitolu, nejlépe prostě a jednoduše na jeden zátah, ač to tedy nešlo… I když jsem od knihy musela odejít, pořád jsem myslela na hlavní hrdinky.

Autorka zasadila vyprávění do skutečného, reálného prostředí, využila skutečné události, které dávají knize Dům knih ještě větší šmrnc a já tak měla opravdu báječný, čtenářský zážitek.
Většinou, když čtu knihu, která má vícero hlavních hrdinek, vyčuhuje nad nimi jedna, které fandím víc. Ale tady si byly všechny tři rovny. Stejnou měrou jsem jim fandila, stejnou měrou jsem je obdivovala a stejnou měrou mě zajímalo, jak každá z nich dopadne. A že tedy některé nabraly konec… wow.

Dům knih je příběhem, který bych ráda doporučila všem, co milují historické romány, všem, kteří chtějí nakouknout pod pokličku nakladatelského domu, do temných zákoutí intrik, ale taky těm, co vyhledávají hrdiny, kteří mají to správné přátelství, jež je dokáže hnát pořád kupředu a podporovat je. Takové to přátelství, kdy máte husí kůži, protože víte, že to jen tak neskončí, i když dojde na nejhorší, jsou tu ti druzí pro vás.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Dům knih můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *