Lery – příběh želvího kluka – Sandra Dražilová Zlámalová

Autor: Sandra Dražilová Zlámalová
Ilustrace: Bibi Hykl
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2023
Počet stran: 72

„Vtom do krabovy jeskyně pronikl pruh světla. Krab Alfonz se ohlédl a na chvilku přestal dorážet na Leryho. Ten využil krabovy nepozornosti a rychle se plaval schovat do té nejtemnější části jeskyně.
A dobře udělal!“

Jednoho dne se na tichomořském ostrově vylíhne želví kluk jménem Lery. Nemá bratříčka ani sestřičku, na ostrově je dočista sám. Vydá se na cestu oceánem, aby našel svou milovanou maminku. Ale ne vždy je vše tak jednoduché, jak bychom chtěli. Leryho čeká spoustu nástrah, nebezpečí a napínavých situací, ze kterých mrazí. Jak si malý želváček ve velkém světě poradí?
Zažijte spolu s Lerym pravé oceánské dobrodružství. Poznejte tajuplný svět zvířat pod hladinou, který občas působí temně a strašidelně, ale je také plný přátelství a lásky.

Novinka od naší oblíbené autorky s názvem Lery – Příběh želvího kluka je naprosto skvělá. Jak po stránce příběhu, tak po stránce ilustrací a směle konkuruje u nás Zbrklíkovi, což je opravdu drsné. Tohle tu ještě nebylo. 🙂 Ale ono se není co divit, vždyť je to od stejné autorky. 🙂

Želví maminka naklade sedm vajec a odpluje zpátky do svého domova čekat na své děti. Jenže to netuší, že se podaří vyklubat jen jednomu a bude to právě Lery, který si po cestě za ní zažije spoustu útrap.
Shodou okolností se nejdříve dostane do vzduchu a ne do vody, a když do vody znovu dopadne, ocitne se úplně v jiné části oceánu a tak začíná jeho cesta za maminkou. Na téhle dobrodružné výpravě potká spoustu příjemných i nepříjemných obyvatel oceánu, rejnoka Olivera, mořského koníka, kraba Alfonze nebo také hejno rybek, které budou v tu chvíli opravdu důležité. Jak a jestli vůbec najde Lery tu správnou cestu, to už se dozvíte z příběhu.

„Plav dál a mě tu nech, já si nějak poradím.“
„Tak to ne! Jednou pomůžeš ty mně, podruhé zas já tobě! Jsem na řadě, vzpomínáš?“ prohlásil rázně Lery.
„Jak by mi mohla malá želvička pomoci?“
„To nech laskavě na mně,“ křikl Lery odhodlaně, ačkoli netušil, jak Olivera vyléčit.“

Musím se přiznat, že příběh Leryho se líbil i mi a to moc. Krásné ilustrace, perfektně zpracovaná kniha, skvělý papír, správně rozvržený text – všechno dohromady dělá z knihy Lery opravdu skvělé čtení, nejen pro děti, ale klidně i pro dospěláky, kteří jim můžou přečítat – tak jak je to u nás. Tento příběh „padl“ za jeden večer a syn si povzdychl: „Škoda, že už je konec.“
Myslím si, že jeho věta mluví za vše. Jedná se o čtivé, dobrodružné, napínavé, ale také dojemné putování jednoho želvího kluka za svou maminkou.

Myslím si, že z této recenze cítíte, že Lery je opravdu trefou do černého. Skvělý příběh, báječné ilustrace, nádherně strávený čas večer s dětmi, kdy jim můžete předčítat příběh, který je bude bavit, porozumí mu a budou Lerymu fandit. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Lery můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *