Myslela jsem, že tě znám – Penny Hancocková

Autor: Penny Hancocková
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2019
Počet stran: 392

„Když někdo urazí vaše dítě, je to mnohem horší, než kdyby zkritizoval vás.“

Na čí stranu se postavíte, když na tom opravdu záleží? Když Julesina dcera Saffie obviní Hollyina syna Saula z šokujícího činu, je to vůbec poprvé, co je dlouholeté přátelství těchto dvou žen ohroženo. Nic Holly nepřesvědčí o tom, že je její syn vinen. Jules má na druhé straně třináctiletou dceru, která je už nějakou dobu očividně traumatizovaná. Zatímco se obě přítelkyně snaží vše vyřešit v klidu a bez policie, vyplouvají na povrch další odhalení. Všechno, co doteď obě považovaly za pravdu, se otřásá v základech, a jejich přátelství je čím dál křehčí. Když jedno z dětí zmizí, nabírá celá situace mnohem temnější obrátky. Komu vlastně můžou věřit? Holly a Jules zjišťují, že lidé kolem nich jsou jiní, než jací se zdáli být. Dokonce i ony samy. Přátelství versus mateřství. Čemu dají přednost, když jde do tuhého? 

Myslela jsem, že tě znám je společenský román, kde autorka naprosto úžasným způsobem čtenáři představuje příběh, kde hraje prim téma znásilnění. Přesněji obvinění ze znásilnění a my potom v průběhu čtení zjistíme, co to udělá nejen se samými aktéry, tím myslím oběť a násilníka, ale také s jejich rodinami. Bylo to poutavé, vzrušující a napínavé čtení, které mne dostalo do kolen.

Jules a Holly jsou nejlepší kamarádky už od školy. Když vyšly školu, vždy bydlely poblíž sebe. Představte si takové to typické, opravdové přátelství, kdy se se svou kamarádkou scházíte co nejvíce, voláte si, říkáte si absolutně všechno a u všech důležitých životních událostí jste spolu. Takových přátelství je málo, ale jsou a jsou vzácná a v našich životech důležitá.
Teď si představte, že vy (budete Holly), máte šestnáctiletého syna Saula. A vaše kamarádka (Jules), třináctiletou dceru Saffie. Vaše děti vedle sebe vyrůstají jako sestra s bratrem, protože to ani jinak nejde.
Jednoho večera odejdete se svou kamarádkou na oslavu narozenin a po návratu z ní se vaše životy obrátí o sto osmdesát stupňů, protože Saffie řekne matce, že byla Saulem znásilněna.
Komu budete věřit? Jak se k tomu postavíte? Každá svému dítěti? Budete věřit holčičce, protože je tak mladá a nezkušená? Nebo věřit chlapci, protože je starší a má více rozumu a ví, co se dělá a co se nedělá? Co když vás partneři nepodpoří? Nebo naopak podpoří, ale až příliš? Kam tohle všechno povede? Dozajista k zániku vašeho přátelství a k neskutečně těžkým rozhodnutím…

Já vám chci toho tolik napsat, že mám obavu, abych na něco nezapomněla. V průběhu čtení se ve mne svářely takové emoce, že to snad ani nedokážu popsat.
Počínaje charaktery všech postav, které byly pro mne naprosto perfektní a úžasně popsané, až po styl psaní autorky, protože jakým způsobem ona končila kapitoly, to by jeden pro to zabíjel.

Myslela jsem, že tě znám je román, který nenechá žádnou ženu chladnou, obzvlášť ne tu, která má děti. Znásilnění je silné téma, a v této knize je popsáno tak, aby působilo nejen jako noční můra, ale také jisté ponaučení, či prozření, kam všechno může dojít a jak to může dopadnout.
Autorka si dala práci, aby čtenář naprosto příběhu propadl, aby se společně s hrdiny bál, aby prožíval všechny jejich emoce na vlastní kůži. A protože v hlavní roli je zde utrpení dětí, určitě to bylo těžké, ale dokonale se to povedlo.

„Seděl tam Pete a hleděl na slova, která svítila na obrazovce: „Nenávidím se a chci umřít.“
„To jsou slova písničky, ne?“ zachraptěla jsem, ale moje poznámka byla nepodstatná.“

Ač má kniha docela dost stránek, při způsobu, jak je napsaná, vám bude připadat, že jich je o polovinu méně. Když se necháte čtením tak strhnout, jako já, stránky budou ubíhat před očima samy.
A když si k tomu přidáte i charaktery postav, kdy vám někdo poleze na nervy, jiného vám bude líto, ocitnete se jednoduše mimo realitu a nebudete chtít konec.
Jakmile totiž došlo na epilog, chtěla jsem, ať tam ještě pár stránek je, abych věděla absolutně všechno, do úplně posledního puntíku, ale bohužel, něco už je na mé vlastní fantazii, kam to povede.

Líbilo se mi, že autorka myslela i na čtenářské kluby, které v různých koutech v různých zemí fungují, a na konci příběhu přidala pár otázek, které můžou docela dobře rozjet debatu o tématu, které bylo v knize.
Já si na ně odpovídala sama a rozjížděla debatu sama se sebou, ale dokážu si představit, jak bouřlivé by to bylo ve skupině více čtenářů.

Myslela jsem, že tě znám rozhodně doporučuji. Ač je to čtení o silném a těžkém tématu, i tak si to užijete. Bylo to strhující, napínavé, na začátku jsem měla pocit, jak není autorka průhledná, ale byla jsem vedle jak ta jedle. Skvělá kniha a proto, věnujte ji pozornost, zaslouží si to. Nejen kniha, ale také autorka, za statečnost a zpracování.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji Palmknihy.cz, kde si knihu Myslela jsem, že tě znám můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *